Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Argan Yağının Yararları Nelerdir?

Argan Yağının Yararları Nelerdir?

-Daha çok saç ve cilt bakımında kullanılan Argan Yağı, tırnaklar ve vücut için besleyici bir özelliğe sahiptir.

-Argan yağı, saçların daha parlak ve sağlıklı olmasına yardımcı olurken, saç kırıklarının oluşmasına da engel olur. Ayrıca kırık saç uçlarının da onarılmasında etkilidir.

Argan Yağının Cilde Yararları

-Argan yağı, cildi besleyerek cildin yenilenmesini sağlar. Anti aging özelliğine sahip olup, ciltteki kırışıklıkların giderilmesine de yardımcı olur.

-Ciltteki hücrelerin kendini yenilemesini sağlar. Gözaltı torbalarının oluşmasının da önüne geçer.

-Argan yağının bir başka özelliği ise cildi nemlendirmesidir. Cildi nemlendirmek ve yumuşatmak için yaygın olarak kullanılır.

-Argan yağı yüksek bir miktarda E vitamini içerdiği için, cilde doğal parlaklık kazandırır. Argan yağı cildi tehriş etmez ve yağsızdır.

-Yüz ve boyun da dahil olmak üzere vücudun tüm bölgesinde kullanılabilir. Bir cilt losyonu olarak da cilde birkaç damla damlatılıp, masaj yapmak sureti ile uygulanabilir.

argan yaği

Cildi Mikroplardan Arındırır

Argan yağının cilde olan yararlarından bir tanesi de cildi serbest radikallerle mikroplardan temizleyebilme özelliğidir. Antioksidan özelliği sayesinde bunu başarabilen argan yağı, böylelikle cildin erken yıpranmasına da engel olur, yaşlanmaya asla izin vermez, kırışıklıkları gidererek cilde sağlıklı bir görünüm kazandırmaktadır.

Kuru Cilde Sahip Olanlar İçin Argan Yağı

Kuru cilde sahip olan kişiler özellikle de kış aylarında havaların soğuması ve kapalı alanlarda ve evlerde kalorifer ve sobaların yakılması ile beraber cilt problemleri de artmaya başlar. Cilt iyice kuruduğu için dökülmeye ve kaşınmaya başlayan cilt, ciddi bir anlamda problemlere sebep olabilir.

Argan yağı, fazla miktarda E vitamini ve farklı asitler içerdiği için bu sorunu ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda kurumanın sebep olduğu hasarlı ciltleri de tedavi edebilir. Kuruluktan etkilenen cildin üzerine birkaç damla argan yağı uygulayıp masaj yapılması, problemi kökünden kazıyabilir.

Akneleri Giderebilir

Birçok yağ ve cilt kremleri olması gerekenin aksine akne problemini tetikleyebilir ve daha çok  artmasına sebep olabilir. Fakat argan yağı tam tersi olarak cildi sağlığına kavuşturmada ciddi bir rol üstlenebilir ve hatta aknelerin giderilmesine de yardımcı olabilmektedir.

Argan yağı, yağ içermeyen özelliği ile doğal yollarla cildi nemlendirerek cildi sağlığına kavuşturabilir. Ayrıca hasar gören hücrelerin, yeniden yapılanmasını ve meydana gelen inflamasyonu da ortadan kaldırabilir.

Hasar gören kısma argan yağı damlatılarak masaj yapmak sureti ile uygulanması akne problemlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Argan yağının yavaşça ovuşturulup, cilde günde iki kere olmak üzere uygulanması ciddi anlamda da katkı sağlar.

argan

Argan Yağı Koruyucudur

Argan yağı genellikle antioksidan özelliği ile cilt hastalıklarını gidermenin yanı sıra cilt sağlığını koruma kısmında da önemli bir üründür. Özellikle de kuru ciltlerde meydana gelen tahrişleri önler.

Saç Kremi Olarak Argan Yağı

Argan yağının saça ipeksi ve yumuşak bir parlaklık kazandırdığı bilinmektedir. Argan yağı ideal bir saç kremi olarak hatta kırılmış ve kıvırcık saçlar için de alternatif tedavi olarak kullanılır.

Bunların dışında argan yağı saçlara sağlıklı ve şık bir görünüm kazandırır. Saçların sık sık fönlemeye maruz kalması bazı problemlere sebep olabilir, fönleme esnasında da parmaklarınıza bir miktar argan yağı damlatıp uygulamanız fönlemeden kaynaklı olan problemleri giderebilmektedir.

Gebelik Döneminde Argan Yağı

Gebelik döneminde oluşan çatlaklar birçok hamile kadın için problem teşkil etmektedir fakat argan yağı streç işaretleri ve doğumdan sonra da sarkma ve buruşuk derilere karşı da ideal çözümler sunabilmektedir.

Argan yağı, bol miktarda içermiş olduğu E vitamini yardımı ile cildin elastikiyetini artırır. Aynı zamanda gebelik zamanında cildi yumuşatmak ve de cilde sağlıklı bir görünüm kazandırmak için gayet doğru bir tercihtir.

saç

Argan Yağı İle El ve Ayak Bakımı

Argan yağının yumuşatıcı özelliği kırılgan olan tırnak yapılarını, kuru olan elleri ve ayaklarda olan çatlaklar yanı sıra sert cilt yapılarını da ortadan kaldırmaktadır.

El ve ayak derisini yumuşatarak esneklik kazandırır. Bunun için her gece yatmadan önce tırnaklarınıza, el ve ayaklarınıza birkaç damla damlatıp masaj yapmanız oldukça doğal bir çözüm sunabilir.

Dudak Nemlendiricisi Olarak Argan Yağı

Özellikle soğuk ve kuru havalarda dudaklarda ve boğaz altında çatlama sorunları ile karşılaşmak mümkün olabilir. Argan yağı dudakların yumuşak, dolgun ve esnek kalmasını sağlamak için oldukça ideal bir üründür.

Bir merhem olarak kuru dudakları için bir veya iki damla ovmak yeterlidir, ama bu uygulama esnasında dikkat etmeniz gerek bir nokta var, o da dudaklarınıza uyguladıktan sonra, arta kalan kısmı 1-2 dakika sonra silmeniz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir