Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Mantarın Faydaları Nelerdir?

Mantarın Faydaları Nelerdir?

Özellikle sebze yemeklerinde sık sık kullandığımız mantar yemeklere tat ve lezzet vermenin yanında ayrıca sağlığımız içinde pek çok yararı bulunan gıdalar arasında yer almaktadır. Mesela, eksikliğinde kalp sorunları, çeşitli kanser türleri, diyabet, depresyon ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların oluşma riski artan D vitamini mantarda bol miktarda bulunmaktadır. Üstelik mantar, D vitamini içeren az sayıdaki bitki kaynaklı besinler arasındadır.  Ayrıca çinko, bakır, selenyum, potasyum ve fosfor gibi kritik görevleri olan mineraller açısından iyi bir kaynaktır.

mantar

Mantarın Sağlığa Yararları

Uyarı: Doğadan, herhangi bir uzmanın yardımı olmadan kesinlikle yabani mantar toplayıp yemeyin. Sağlığa zararlı ve zehirli mantarlarla yenebilecek mantarları birbirinden ayırt etmek oldukça zordur ve bu mantarlar sadece bir uzman tarafından ayırt edilebilmektedir. Mantar zehirlenmesi ciddi bir sağlık problemidir ve ölümle sonuçlanabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için de sadece uzman kontrolünde toplanan mantarlar yenmelidir. Mantar zehirlenmesi şüpheniz varsa eğer  “114 Hıfzısıhha Alo Zehirlenme Hattı”ndan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi: Beyaz mantarın bağışıklık sisteminin üzerindeki etkileri ile ilgili yapılmış araştırmalar mevcut fakat bu araştırmaların çoğunluğu henüz sadece laboratuvar hayvanları üzerinde yapılmıştır. Fakat yine de bu araştırmalardan elde edilmiş sonuçlar insanlar içinde umut vaad etmekte.

Kolesterol: Ülkemizde kavak mantarı, yurtdışında ise “istridye mantarı” olarak bilinen mantar türü “lovastatin” adlı bir bileşen içermektedir. Bu bileşenin, kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü düşüren etkisi, bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış durumdadır.

mantar faydasi

İltihap Önleme: Tip 2 diyabet, damar ve kalp hastalıkları ve bazı kanser türleri vücutta istenmeyen ve kontrol edilemeyen kronik iltihaplanmaya yol açabilmektedir. Bu hastalıklar dışında vücutta iltihap oluşmasının birçok nedeni olabilir fakat dokulara iltihap oluşmasını söyleyen sinyalin kaynağı da “pro-enflamatuvar moleküller”dir.

Kanser: Beta-glukan ve konjuge linoleik asit gibi birtakım polisakkaritler bakımından zengin olan mantarın özellikle prostat ve meme kanseri önlemede de etkili olduğu yönünde bazı bilimsel araştırma sonuçları bulunur.

Antioksidan Etkisi: Mantar, antioksidanlar bakımından zengin besinler arasında yer alır ve hatta antioksidanlar denilince de akla ilk gelen yeşilbiber, domates, kabak, fasulye ve havuçtan daha fazla antioksidan etkiye sahiptir. Hemen hemen her markette bulabileceğiniz “düğme mantar” dediğimiz beyaz mantar antioksidan etkiye sahip olan mantarlar arasında ilk sırada gelir.

beyaz mantar

Kalp ve Damar Sağlığı: Kolesterolü düşürücü etkisi, antioksidanlar bakımından zengin olması ve iltihabı önleyici etkisi mantarın damar ve kalp sağlığı için önerilen besinler arasında yer almasını sağlıyor. Mantarın damarları üzerindeki korumadaki etkisi bu özellikleri ile de sınırlı değil. Aynı zamanda eksikliğinde damar sertleşmesi riski artan B2, B3 ve B5 vitaminleri bakımından da oldukça zengindir.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir