Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Su İçmenin Zayıflamaya Katkısı Nedir?

Su İçmenin Zayıflamaya Katkısı Nedir?

Su içmek çoğu zaman meyve suyu içmek, çay içmek, kahve içmek ya da çorba içmek gibi diğer sıvıların tüketimiyle kıyaslanır. Ancak h20 dışında kalan tüm içecekler kafein, şeker, kalori, tatlandırıcı, asit ya da tüketmeyi pek istemeyeceğiniz gıda kimyasalları içerir. Sıvı ihtiyacınızı bu gibi içeceklerden karşılamak yerine sadece su içmeye çalışmalısınız.

-Atıştırmalıkları Azaltmanıza Yardımcı Olur

Hani bazen canımız bir şey çeker ya da bir şeyler yemek isteriz fakat o “şeyin” ne olduğunu bir türlü bulamayız. İşte böyle bir durumlarda kaldığınızda yemek yerine 1 büyük bardak su içmenizde yarar var. Bunu birçok beslenme uzmanı tavsiye etmektedir.

su için

-Tok Hissetmenizi Sağlayarak İştahınızı Azaltır

Her öğünden önce bir bardak su içmek, masadan daha az kalori almış bir şekilde kalkmanıza yardımcı olmaktadır. Midenizi dolduran su, yemekten sonra daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayacaktır. Böylece diğer öğüne kadar iştahınız azalmış olacak. Fakat su midede çok uzun süre kalmaz idrar ve terle birlikte kısa bir sürede vücuttan atılır. İki öğün arasında 2-3 bardak su içip vücudun susuz kalmasını önleyebilmeniz mümkün.

-Sindirime Yardımcı Olur

Yemekten sonra içilen su besinlerin sindirim sisteminde daha kolay parçalanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda su, bağırsaklarda dışkının yumuşamasını sağlar ve diyet yapanların sık sık yaşadığı kabızlık sorununu önlemeye yardımcı olur. Yeterince su içmezseniz eğer bağırsaklar dışkıdaki suyu kendine alır bu da dışkı katılaşarak kabızlığa sebep olur.

su içmek

-Enerjinizi Yükseltir

Suyun kendisi enerji vermez fakat susuzluk enerjinizin azalmasına yol açar. Bunun sebebi sıvı kaybına bağlı kas hücrelerindeki elektrolitlerin büzüşmesidir. Kas hücreleri yeterince sıvı alamadığında “kas yorgunluğu” yaşanır bu durumda da kendinizi halsiz hissederseniz. Ayrıca düzenli egzersiz yapıyorsanız eğer enerjinizi korumak için normalde olduğundan daha fazla su içmelisiniz.

-Metabolizmayı Hızlandırır

Soğuk su içtiğinizde metabolizmanız suyun normal sıcaklığını vücut sıcaklığına getirmek için ekstra olarak enerji harcar ve bu işlem sırasında da daha fazla kalori yakılır. Metabolizma soğuk su içtikten 10 dakika sonra hızlanmaya başlayıp yaklaşık 30-40 dakika sonra en yüksek noktasına ulaşmaktadır.

su

-Ne Kadar Su İçmeliyim?

Bazı uzmanlar günde 8 bardak, bazıları ise en az 2 litre içilmeli diyor fakat günlük su tüketmenin ne kadar olması gerektiği konusunda net bir rakam yoktur çünkü vücudun su ihtiyacı fiziksel aktivite derecesine ve kişinin yaşına göre değişebilmektedir.Ayrıca havanın sıcak olması, aşırı terleme, sıcak çalışma ortamı,  gibi faktörler de su ihtiyacını arttırıyor.

Ne kadar su içmeniz gerektiğini ve yeterince su içip içmediğinizi idrarınızın rengine bakarak anlayabilirsiniz. İdrarınızın rengi ne kadar açıksa o kadar iyidir. İdrar rengi koyulaştıkça vücudunuzda yeterli miktarda su olmadığı söylenebilir. Eğer egzersiz yapıyorsanız egzersizden önce, egzersizin ortasında ve de sonrasında su içmelisiniz. Egzersiz öncesi midenizin dolmasını istemiyorsanız eğer küçük bir bardak su içebilirsiniz.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir