Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Mide Ağrısına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Mide Ağrısına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Gıda zehirlenmesi, mide üşütmesi, vücudunuzun alışık olmadığı gıdaları tüketme, aşırı yemek yeme ve daha pek çok sebepten dolayı yaşanabilen mide ağrıları günlük rutininizi bozacak kadar etkili olabilmektedir.

Mide ağrısı çekerken, bişeyler yeme fikri kulağa pek hoş gelmese de bazı gıdalar midenizi yatıştırmak ve ağrıları hafifletmek için size yardımcı olacaktır. Uzmanlar, bu ağrılar geçene kadar mideyi zorlamayacak, az yağlı ve gaz yapmayan gıdalarla beslenmeyi öneriyor. Ağrılarınız eğer aldığınız önlemlere rağmen, 1-2  güne kadar geçmezse altında yatan sebebi belirlemek için mutlaka doktora görünmelisiniz.

-Sıvılar

Mide ağrılarıyla beraber ishal varsa, kaybettiğiniz suyu gün boyunca bol su içerek geri almalısınız. Eğer vücut çok susuz kalır ise mide bulantısı şiddetlenerek halsizlik hissedersiniz. Vücut için gerekli elektrolitleri içeren, sporcu içeceklerinden de aşırıya kaçmamak koşuluyla tüketebilirsiniz.

mide ağrisi

-Hafif Gıdalar

Mide ağrılarını hafifletmek amacıyla mide asidini absorbe eden gıdalar tüketmenizde fayda var. Ekmek, muz, pilav (çok az yağlı), tost, haşlanmış tavuk (derisiz), haşlanmış patates gibi gıdalar sindirim sistemini çok fazla zorlamaz ve mide asidini dengeleyerek, ağrılarınızın yatışmasını, hiç yoktan daha fazla şiddetlenmemesini sağlayabilir. Yemekleri çiğneyerek ve yavaş yavaş yemek, sindirim sistemine binen yükü hafifletmektedir.

-Lifli Gıdalar

Mide ağrısı bazen uzun süren kabızlık sebebiyle oluşabilmektedir. Sindirim sisteminin çalışmasına yardım eden lifli gıdalar tüketerek bağırsaklarınızı boşaltabilirsiniz. Uzmanlar kabızlık için esmer pirinç, buğday kepeği, rafine tahıllar, kuru erik, kepekli ekmek, kuru incir, kuru kayısı gibi lif bakımından zengin gıdaların tüketilmesini önermektedir. Ayrıca düzenli olarak koyu yeşil yapraklı taze meyve ve sebze yemek kabızlığa iyi gelen besinler arasında gösterilmektedir.

mide ağrisi çekmek

-Kefir ve Yoğurt

Fermente süt ürünleri olan kefir ve yoğurt bolcabol miktarda kalsiyum ve D vitamininin yanı sıra aynı zamanda sindirime yardımcı probiyotik içerir. Probiyotikler, mide ağrısına yol açabilen mide enfeksiyonu, ishal, kronik mide iltihabı gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlar ve bu rahatsızlıkların sebep olduğu belirtileri hafifletir. Tükettiğiniz kefir ve yoğurdun sindirime yardımcı olması için, ambalajında “aktif kültür içerir” yazısı var mı yok mu diye kontrol etmelisiniz.

-Az Yağlı Gıdalar

Hazımsızlık çeken kişiler, günde 3 büyük öğün yerine 5 küçük öğün tüketmeliler ve bu öğünlerde az yağlı gıdalar yemeliler. Fast-food yiyeceklerden, işlenmiş gıdalardan konserve gıdalardan, yağlı süt ve et ürünlerinden, bol baharatlı yemeklerden uzak durmak, en azından bu tip gıdaları azaltmak bile sindirim sisteminin daha hızlı ve düzgün çalışmasına yardımcı olacaktır.

mide ağrisis iyi gelen besinler

Zencefil Çayı

Sindirime yardımcısı olann zencefil çayı mide asidi üretimini dengeleyerek özellikle aşırı yemek sonrası yaşanan mide ağrısını de hafifletir. Midenizi yatıştırmak istiyorsanız taze zencefil kökünden 2-3 dilim kesip kaynar suya atın. 3-4 dakika daha kaynattıktan sonra da 10 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra mideniz yatışana kadar günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir