Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Karpuzun faydaları nelerdir?

Karpuzun faydaları nelerdir?

Karpuz yaz aylarının en müthiş meyvelerindendir. Serinletici ve hararet giderici olmasından dolayı dünyada en fazla tüketilen meyveler arasında yer alır. Karpuz sağlığa şifalı gelen meyveler arasında ilk sıralarda bulunur. Karpuzun bütün vücuda yararı olduğunu söylemek mümkün.

Karpuzun %92’sini su oluşturması nedeniyle mükemmel bir serinletici ve aynı zamanda nemlendiricidir. Tam bir A vitamini kaynağı olan karpuzun gözleri beslediği, dinlendirdiği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtilmektedir.

Karpuzun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Karpuz içerdiği bol orandaki farklı vitamin ve mineraller vasıtasıyla çok geniş yelpazede sağlığa yarar sağlamaktadır. Sindirim sisteminin düzenli biçimde çalışmasından kalp sağlığına, kanserle mücadeleden astım hastalığına kadar çok fazla hastalıktan bünyeyi korur.

Kemik Sağlığını Korur

Karpuzun fazla miktarda içerdiği ‘likopen’ damar ve kalp sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca kemik sağlığını korumada önemli bir özellik olarak kabul edilmektedir. Kan basıncını düzenler. Likopen bakımından zengin gıdalar tüketen insanlar, daha sağlıklı ve güçlü kemik yapılarına sahiptirler. Karpuz ayrıca iskelet ve kemik yapısını güçlendiren potasyum ve kalsiyum ihtiyacını karşılar.

karpuzun faydalari

Vücuttaki Yağı Azaltır

Sitrülin üreten yağ dokularında yağın birikmesini karpuz ile azaltmak mümkün. Karpuz, yağ yakıcı özelliği nedeniyle bünyede yer alan fazla yağı yakar ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Ayrıca bu işlem ile beraber böbreklerin aşırı çalışarak yorulması engellenir.

Antienflamatuar ve Antioksidan Desteği

Karpuz karotenoidler, flavonoidler ve triterpenoidler gibi fenolik bileşikler açısından zengin bir meyvedir. Karotenoid likopen inflamasyonu azaltan karpuz, serbest radikallerin nötralize olmasını sağlar. Antioksidan özelliği olması bünyede bulunan birçok serbest radikalleri ve parazitlerin kolay bir şekilde dışarı atılmasını sağlar.

Böbrek Sağlığına Katkı Sağlar

Doğal bir idrar söktürücü olduğu nedeniyle idrar akışını hızlandırır. Ancak bunu yaparken böbrekleri zorlamaz. Bu özelliği böbreklerin işini kolaylaştırır ve  karaciğerin sağlıklı, yorulmadan çalışması için destek olur.

Kas ve Sinirleri Destekler

Potasyum açısından zengin olan karpuz mükemmel bir elektrolit görevi görür. Bu sayede vücutta bulunan sinirlerin ve kasların sağlıklı kalmalarına katkı sağlar. Potasyum, sinirlerle ilgili uyarmaları olumlu etkiler ve kasları güçlenmesini sağlar.

karpuzun faydasi

Göz Sağlığı İçin Faydalıdır

Gözlerin retina pigmentleri üretmesine yardımda bulunan karpuz, yaşa bağlı dejenerasyona karşı koruma görevi görür. Beta karoten bakımından zengin olması nedeniyle gece körlüğüne yakalanma tehlikesini azaltır.

Bağışıklık Sistemi Sağlığı

Karpuz, C vitamini bakımından zengindir. C vitamini, hücre sağlığının korunması amacıyla özel bir vitamindir. Ayrıca karpuzun bu özelliği bir başka faydası da bağ dokusunu koruma yönünde olmaktadır.

Astımı Önleyebilir

Yüksek oranda karpuz tüketenlerin astım rahatsızlığına yakalanma riski, tüketmeyen kişilere oranla daha azdır. Fazla miktarda C vitaminine sahip olan karpuz, astım ataklarında yaşanan şiddeti azaltabilir.

Kan Basıncını Düzenler

Kan basıncını düzenler ve kalp sağlığını korur. İnme ve felç gibi tehlikeli rahatsızlıkları azaltır. Günlük 3-4 dilim karpuz tüketimi yaşlılarda yaz aylarında rastlanan kalp sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

3 dilim karpuz

Kuvvetli Bir Antioksidandır

Birçok hastalığın yanı sıra kansere sebep olan serbest radikallerle savaşır ve vücudun hastalıklara yakalanma tehlikesini azaltır.

Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

İyi oranda lif içeren karpuz, lif içeren bütün sebze ve meyve gibi sindirim sistemi açısından faydalıdır. Kabızlığı yok edeci özelliği bulunur. Mide sağlığını korur.

Uykusuzluğu ve Kas Ağrılarını Giderir

Karpuz, uykusuzluk ve kas ağrılarını giderir.  Bu özelliğinden nedeniyle karpuzun ayrıca sinir sistemine olumlu etkisi vardır.

Cilt Sağlığını Korur

Karpuz, saç ve cilt sağlığı açısından önemli besinler içerir. Cildin nemli ve sağlıklı kalmasını sağlayan ayrıca birçok kişide çok sık rastlanan saçların kırılmasını engelleyen A vitamini açısından karpuzda zengin bir meyvedir.

karpuzun cilde faydasi

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir