Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Mutfakta Yardımcı Pratik Bilgiler-2

Mutfakta Yardımcı Pratik Bilgiler-2

yemek_yaparken1

  1. Sucuk zor soyuluyorsa:Bazı sucukların kabukları zor soyulur. Böyle bir durumda sucuğu, ıslatıp suyu sıkılmış bir beze sarın. 10 dakika bekledikten sonra kabuğunun kolayca soyulduğunu göreceksiniz.
  2. Tavuk etiyle farklı lezzet:Tavuk etini kırmızı ete tercih ediyorsanız farklı lezzetler yakalayabilirsiniz. Tavuğu pişirmeden önce limon suyu ile ovup buzdolabında bir gece bekletin. Ayrıca pişirme sırasında dereotu ve maydonozu tavuğun derisi ve bacaklarının arasına yerleştirirseniz oldukça farklı bir lezzet elde edersiniz.
  3. Taze ekmeği kesmek:Taze ekmekler pek kolay kesilmez ve ezilir. Bu nedenle ekmeği kesmeden önce ekmek bıçağını kaynar suya batırıp hemen kurulayın ve bıçak sıcakken ekmeği kesin. Kolayca kesildiğini göreceksiniz.
  4. Tencerenin dibi mi tuttu?Yemek yaparken bazen tencerenin dibi tutabilir. Bu durumda tencereyi soğuk su dolu geniş bir kabın içine oturtun. 15-20 dakika bekledikten sonra yemeği başka bir tencereye alın. Böylece tencerenin dibindeki yanmış kısım yemeğinize karışmayacaktır.
  5. Turta ve Kek kabarması:Fırın kabınızı alüminyum kağıtla kaplayıp tart veya kek hamurunu dökün. Çok güzel kabardığını göreceksiniz.
  6. Tuzun sütü kesmemesi için:Tuz bazen sütü keser. Bu nedenle, beşamele ve diğer sütlü soslara, kıvamı bulduktan sonra tuz koyunuz.
  7. Yemeğinizin tuzu fazla kaçarsa:Yemeğinizin tuzunu fazla kaçırınca tencereye birkaç parça çiğ patates atın. Fazla tuzu çekecektir.
  8. Yeşillikler bozulmasın:Maydanoz, nane, dereotu gibi yeşillikleri uzun süre saklayabilirsiniz. İnce kıyılmış yeşillikleri cam kavanozlara sıkıştırarak yerleştirin. Sirke veya sıvıyağ döküp buzdolabında bekletin. Dilerseniz dondurarak da kullanabilirsiniz. Yeşillikleri ince ince kıyıp folyoya sarın. Her bir paketin üzerine etiket yapıştırın ve pakette olan yeşilliğin adını yazıp derin dondurucuda saklayın.Başka bir yol ise; Demet şeklindeki yeşilliği (çiçeği vazoya koyar gibi) su dolu cam kavonoza koyup buzdolabına koyabilirsiniz.
  9. Yeşil yapraklı sebzeler pişirilirken:Kök ve yaprakları beraber yenilen sebzeler pişirilirken önce kökleri ince doğranıp tencereye konmalı, yaprakları ise daha sonra ilave edilmeli. Böylece besin değerleri kaybolmayacaktır.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir