Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Renk Veren Giysiler Nasıl Yıkanır

Renk Veren Giysiler Nasıl Yıkanır

Çamaşırların yıkama esnasında zarar görmesini engellemek için bazı ipuçlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Renkli giysiler, özellikle de koyu renkli giysiler yıkanırken renk verebilirler. Boyanın yıkama sırasında diğer çamaşırlara geçmemesi için önlem almalısınız.

Giysilerin Renk Verip Vermediğini Kontrol Edin

Öncelikle yıkayacağınız kıyafetlerinizin renk verip vermeyeceğinden emin değilseniz, basit bir test uygulayabilirsiniz.

Kumaşın iç bölümünde bir nokta belirleyerek, ıslatın. Bir-iki dakika bekledikten sonra, beyaz bir kumaş parçası ile üzerine bastırın. Eğer beyaz kumaşa renk bulaşıyorsa, kıyafet renk veriyor demektir. Renk veren kıyafetlerinizi tek başına yıkayın. Bu yıkama esnasında çamaşır makinenize beyaz bir mendil veya kumaş da atın. Bu beyaz mendil veya kumaş renksiz çıkana kadar, kıyafetinizi tek başına yıkamalısınız. Beyaz mendil veya kumaş beyaz çıktığı zaman, kıyafeti diğer kıyafetlerle yıkayabilirsiniz.

renk veren giysiler nasıl yıkanmalı

Giysilerin Renk Vermesini Önleyin

Çamaşırınızın yıkamada renk verip vermediğini kontrol ettikten sonra yıkama aşamasında geçebilirsiniz. Eğer renk veriyorsa uygun şekilde yıkayabilirsiniz. Öncelikle özel yıkama talimatları için yıkama etiketine bakın. Bazı renk veren çamaşırların kuru temizlemeye verilmesi gerekiyor olabilir.

Bunun haricinde ise, yıkamada renk veren çamaşırları soğuk suda yıkayabilirsiniz. Bu çamaşırlar diğer çamaşırlardan ayrı yıkanıp hemen asılmalıdır. Çamaşırların renk vermemesi için 5.5 litre suya 150 g toz ya da 75 ml sıvı deterjan ve 30 gr tuz ekleyip çamaşırlarınızı akşamdan bu karışıma yatırın. Sonrasında her zamanki şekilde durulayın.

Güneş ışınlarına maruz kalan giysilerin zamanla renkleri solar. Bunun yanı sıra yanlış yıkamalar da renklerin solmasına sebep olur.

https://youtu.be/8shxU0e5Q5g

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir