Anasayfa / Magazin / RTÜK Evlendirme Programlarına Ceza Kesti

RTÜK Evlendirme Programlarına Ceza Kesti

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) halkın tepkisini çeken ve devamlı şikayet edilen evlilik programlarına ceza yağdırdı. Halkın sesini duyan kurum, ceza kapsamında Star TV, Fox TV, Kanal D, ATV ve Flash TV ekranlarında yayınlanan izdivaç programlarına para cezası kesti.

RTÜK izdivaç programlarında yaşanan skandalları bu defa görmezden gelmedi. Ekran başında olan izleyicilerin sürekli tepkisini çeken evlilik programlarının yayınlandığı 5 büyük kanala para cezası kesildi. Bu konu ise RTÜK’ün 16 Haziran’daki toplantısında karara bağlandı.
RTÜK tarafından yapılan açıklamada ise şu bilgilere yer verildi:
Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanun uyarınca, üst kurula en çok şikayet edilen evlilik programlarına, içeriğinde argo sözcükler ile genel ahlaka aykırı ifadelerin yer alması, adaylar arasında hoş karşılanmayan davranışların görülmesi, sansasyonel kişiler ile cast oyuncularına ısrarla yer verilmesi, olayların dramatize edilerek adeta tiyatro sahnesine çevrilmesi, evlilik dışı amaçlarla katılım sağlanması, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi, insan onuruna aykırı yayınların

yapılması ve toplumsal değerlerin hiçe sayılması gerekçeleriyle müeyyide uygulandı.Bu kapsamda RTÜK’ten evlilik programı yayınlayan Star, Fox, Kanal D, ATV ve Flash TV’ye para cezası verildi. Ceza, kanalların aylık gelirlerine göre farklı oranlarda belirlenecek.
izdivaç programlarına rtükten ceza
Vatandaşlardan gelen sürekli tepkiler üzerine programları yakın takibe alan RTÜK, daha önce de program yapımcıları ve yayınlandığı TV kanallarının yetkilileriyle bir araya gelmiş, uyarıyı dikkate almayan kanallara yine ceza kesmişti.
İzdivaç programlarında yaşanan skandalların ardından vatandaşlar RTÜK’e bu tarz programların kaldırılması konusunda baskı yapmıştı. Ancak RTÜK şimdilik bu adımı atmadı ama caydırıcı cezalarla izdivaç programlarında yaşanan skandalların önüne geçmeyi hedefliyor.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Pelin Öztekin Zayıflamaya Devam Ediyor

Pelin Öztekin bundan iki sene  önce tüp mide ameliyatı olmuş ve sonrasında  ciddi şekilde kilo verdi. Mide küçültme ameliyatıyla toplamda 70 …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir