Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Kalp hastası olmak istemiyorsanız eğer alabileceğiniz basit önlemler

Kalp hastası olmak istemiyorsanız eğer alabileceğiniz basit önlemler

Kalp hastalığı sık rastlanan ölüm sebeplerinden bir tanesi olabilir. Fakat böylece kabullenilecek diye bir kural bulunmamaktadır. Bazı risk faktörlerini (cinsiyet, ailede olan rahatsızlıklar ve yaş vb) değiştirebilmek için elinizde olmasa da kalp hastalığını önlemek için birçok çözüm vardır.

Yaşam tarzınızı an itibariyle değiştirerek gelecekte oluşabilecek kalp rahatsızlıklarınızı önleyebilirsiniz. Kalp hastalıklarınızı önlemek amacıyla kalp rahatsızlıkları önleme önerilerine göz atalım

SİGARA VE TÜTÜN ÜRÜNLERİNİ KULLANMAYIN

Sigara veya tütün ürünleri kullanmak kalp hastalığının gelişmesinde en büyük risk etkenlerinden bir tanesidir. Tütün içerisindeki kimyasallar kalp ve kan damarlarına zarar gelmesine neden olur. Damar tıkanıklığı sonucunda ise kalp krizi ortaya çıkar. Kalp hastalığını önleme faktörlerinde sigarayı hangi miktarda ve sıklıkta kullandığınızın bir önemi bulunmaz. Sigara dumanına maruz kalmak, düşük katran ya da düşük nikotin barındıran sigara ve dumansız tütün de aynı oranda risk taşımaktadır.

alkol tuketmemek

Bunlara ilave olarak sigara dumanının içerdiği nikotin kan, kalp damarlarının daralması, kan basıncı ve kalp hızının artması gibi sorunlara yol açar. Sigara dumanı, kanınızdaki oksijenin karbonmonoksit ile yer değiştirmesine neden olur. Bunun sonucunda kalp, yeterli oksijen sağlamak için fazla zorlanır ve kan basıncı artar. Olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. Hatta sigara içmiyorsunuz ama arkadaşlarınızla sigara içilen bir yere gitseniz bile sosyal sigara alanına girmiş olur ve kalp hastalığı riskiniz artar.

Sigara ve doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda kalp krizi ya da felç olma ihtimali diğer kadınlara oranla daha fazladır. Özellikle 35 yaşından sonra bu riskin arttığı belirlenmiştir.

Sigarayı bıraktıktan sonra 1 yıl içinde kalp hastalığı riskinizin büyük ölçüde düşer. Ayrıca ne kadar fazla veya uzun zamandır kullanıyor olsanız da bıraktığınızda faydalarını en kısa sürede toplamaya başlarsınız.

EGZERSİZLER ÇOK ÖNEMLİ

Her gün olmasa da 30 dakikalık egzersizler yapmaya özen gösterin.

Düzenli olarak yapılan egzersizlerden bazıları kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Yaşam biçiminizde sağlıklı olan vücudunuzu korumak için başvurduğunuz önlemler ile yaptığınız fiziksel aktiviteler birleştirildiğinde çok daha fazla yarar sağlar.

yuruyus yapmak

Fiziksel aktiviteler ile kilonuzu korumak, sizin yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, kal ve şeker hastalıklarına yakalanma risklerinizi azaltır. Bunların yanı sıra fiziksel aktiviteler kalp sağlığınıza düşman olan stresin de azalmasını sağlar. Mümkün olduğunca günde yapacağınız 30 dakika kadar orta düzeyde egzersizler kalp sağlığınıza fayda sağlar.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir