Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Sabah sporuna bir de böyle bakın!

Sabah sporuna bir de böyle bakın!

Sabah sporu, çoğumuz için belki de ulaşılamaz bir hedeftir. Özellikle yataktan kalkmak istemediğimiz gibi üstüne bir de spor yapacağımız fikri bazıları için iyi gelmeyebilir.

Peki her sabah spor yapan insanları hiç düşündünüz mü? Onlardaki güne başlama azmi, enerjisi, spor sonrası oluşan rahatlık, mutluluk ve sayabileceğimiz daha birçok şeyin neden kendinizde olmasını da tercih etmezsiniz?

Güne hafif egzersizler ile başlamak mutluluk hissini artırırken enerji depolar ve kilo verebilirsiniz. Daha çok sağlıklı yaşam sürebilirsiniz.Sabahları bir şey yemeden yaptığınız spor size yağ yaktırır. Çünkü vücudumuzun uykudayken ihtiyaç duyduğu enerji karbonhidratlar aracılığıyla elde edilir ve uyandığımızda tükenen depo vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi yağlardan sağlar.

Yapılan araştırmalar sabah sporlarında yaptığımız yürüyüş ve koşuların yağ yakımını kolaylaştırmasının yanı sıra hızlandırdığını ortaya çıkartmıştır. Ancak bunu sağlıklı bir şekilde yapabilmek için bilinmesi gereken detaylar vardır.

KALP ZORLANMAMALI

Öncelikle kalbinizi kesinlikle zorlamamalısınız. Bu tür egzersizlerden kaçınmalı ve kalbinizi zorlamayacak egzersizler yapmaya özen göstermelisiniz. Çok uzun olan 1 saati aşkın yürüyüşler yapmayın. 30 dakikalık yürüyüşler yeterli olacaktır.

 

healthy lifestyle asian woman jogging at tropical park

Sabah sporlarının ardından mutlaka yapmalısınız. Uzun süre besinsiz kalmanın durumunda vücudunuz belli oranda yağ yaktıktan sonra kendisi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi proteinlerden alır. Bu da doğal olarak kaslarınızın ihtiyaç duyacağı proteinlerin tükenmesine yol açar ve kaslarınızın güçsüzleşmesine neden olur. Daha sonraları için güçsüz düşen vücudunuz sabah sporu yapmanıza engel olur.

KARBONHİDRAT DEĞİL, PROTEİNE YÖNELİN

Sabah sporunun ardından karbonhidrat ağırlıklı besinlerden oluşan kahvaltı yapmamalısınız. Eğer yaparsanız kilo alırsınız. Protein ağırlıklı kahvaltılara ağırlık vermelisiniz.

Kahvaltida yumurta var

En önemli detaylardan biri de sabah sporuna başlamak için uyandıktan sonra geç kalmayın. Uyandıktan sonra ortalama 10 dakika içerisinde spor yapmaya başlamalısınız. Daha geç yapmanız vücudunuzdaki insülin direncinin düşmesine ve açlık hissinin oluşmasına neden olur. Bu da sporun bir an önce bitmesinin istenmesine ve kısa sürede sabah sporunu bırakmanızı sağlar.

Sabah sporunda sadece yürüyüş ya da koşunun yanı sıra birkaç esneme hareketi yaparsanız vücudunuzda mutluluk hormonu salgılanır ve keyif alırsınız.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir