Anasayfa / Güzellik / Cilt Bakımı / Evde Ayak Bakımının Püf Noktaları

Evde Ayak Bakımının Püf Noktaları

Vücudumuzdaki en önemli organlarımızdan biri ayaklarımız. Sağlığın önemli göstergelerinden birisi de ayak bakımıdır.

Gün içerisinde devamlı ayakkabı ve çorapların arasında kalan ayaklarımız sadece yazın değil kışın da bakımlı olmalı. Yoğun çalışma temposunda çoğu zaman ayak bakımımızı ihmal ederiz. Bu durumdan şikayet edenler için ayak bakımının incelikleri ve evde ayak bakımını anlatacağız.

Sağlıklı ve bakımlı ayaklara kim sahip olmak istemez ki? Hepimizin çoğu zaman ihmal ettiği ayak bakımını oldukça pratik önerilerle evde yapmanın püf noktalarını yazımızda okuyabilirsiniz.

ayak bakımı


1)Fazlalıkları temizleyin

Çoğunlukla ayağımızın topuk kısmındaki ve çevresindeki deri kalınlaşır. Problemli olan bu bölgeleri bir ayak törpüsü ile törpülemelisiniz. Sonrasında bir ponza taşı ile uyguladığınız üzerinden geçin.

2)Sıra Ayak Banyosunda

Pedikür için en uygun ve güzel başlangıç tabiki de ayak banyosudur. Önce ayaklarınızı vazelinle ovup ılık suyla 10 dakika bekletin. Ardından kurulayın.

3)Tırnaklarınızı kesin

Tırnaklarınızı bir tırnak makası veya pedikür makası ile kesebilirsiniz. Burada önemli olan düzgün kesmenizdir. Tırnak etlerinizi törpünün uç kısmıyla geriye doğru itin ve oval uçlu bir törpü ile temizleyebilirsiniz.

4)Törpüleme

Tırnaklarınızın oval olmasını isterseniz törpünün kalın tarafı ile kenar kısımları yuvarlatıp geriye kalan kısımlarını törpüleyin. Yine de küt törpülenen tırnakların daha sağlıklı olduğunu unutmayın.

5)Kenarları düzeltmeyi unutmayın!

Törpünün ince tarafıyla tırnaklarınızın kenarlarını törpüleyin. Tırnak üzerindeki pürüzsüz bölgeleri önce kalın ardından da ince törpü ile düzeltmeniz mümkün.

6)Oje sürün

Ayak parmaklarınızın arasına pamuk veya ayırıcı bir alet yerleştirin. Böylelikle ojenizi çok daha düzgün sürebilirsiniz. Ojeyi taşırdığınızda, bir kulak pamuğu yardımıyla düzeltebilirsiniz.

7)Özel bakım programı

Ayak banyosu ve bakım işlemini içeren güzel bir pedikürden sonra bakım programınızın finalinde ise ; aromalı yağlarla yapılacak bir masaj sizi çok rahatlatacaktır.

 

ayak

Bunların dışında ayak sağlığınız için;

-Ayağınıza küçük veya büyük gelen hiçbir ayakkabıyı tercih etmemelisiniz.

-Ayağınızın yapısını bozan ayakkabılardan uzak durmalısınız.

-Her banyodan sonra ayaklarınızda oluşan ölü derileri atmak için bir ponza yardımı ile temizleyin.

-Ayaklarınıza yine her duştan sonra bakım kremi ile masaj yapın.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Pratik Güzellik Bilgileri**

Bayanlar bu habrrimiz  tam size göre ..Hızlı yağlanan saçlara, uzun sürede kuruyan ojelere, kurumuş ciltlere her …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir