Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Spora Gidenlerin Yaptığı Yanlışlar

Spora Gidenlerin Yaptığı Yanlışlar

Birçok insan çeşitli nedenlerden dolayı spora gitmek isterken başlamak için gerekli adımı atmazlar. Üşengeçlik, özgüven yetersizliği, yetersiz motivasyon gibi nedenler spora başlamayı engelleyebilir. Ancak çoğu insan ise ilk adımı attıktan sonra bir daha spordan kopamaz. Çünkü alınan karşılık kişiye tatmin eder.

Spora başlamak kadar başladıktan sonra yapılanlar da büyük önem taşır. Spor, bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. İlk kez başlayan ve hiçbir bilgisi olmayan kişiler, mutlaka antrenör eşliğinde spora alışma sürecini geçirmelidir. Aksi takdirde istenmeyen sakatlıklar oluşabilir ve çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Bu yazımızda spor yaparken yapılan yanlışları derledik.

DÜZENSİZ SPOR

Günlük yaşantımız spor yapmamızda sürekli engeller oluştursa da bir şekilde düzenli bir program hazırlamalıyız. Çünkü düzensiz yapılan spor, hiçbir zaman sizin istediğiniz faydayı sağlamayacaktır. Bir gün spora gidip ardından 3-4 gün spor yapmamak sizi sil baştan geriye götürecektir. Her zaman düzenli bir spor programına göre çalışmanız sizi hedefe daha çabuk ulaştıracaktır. Düzensiz yapılan spor kişide hamlığa da neden olurken spor sonralarında rahatlık yerine sürekli ağrılarınız olmasına neden olur.

SPOR SONRASI TEMİZLİK VE DİNLENME

Spor yaptıktan sonra mutlaka duş almanız gerekmektedir. Çünkü vücudunuz spor esnasında bolca terlerken spor sonrasında kuruyan ter bezleri çeşitli bakterilerin oluşmasına sebebiyet verir. Bu nedenle çok fazla beklemeden özellikle spor salonlarında duş ihtiyacınızı gidermenizde fayda vardır. Genellikle eve gidip duş alma ve terli olarak dışarıya çıkma kişide hastalıklara neden vermektedir.

Ayrıca spor, çok fazla efor ve enerji kaybetmemize neden olur. Bundan dolayı spor sonrasında mutlaka başka bir yorgunluğa sebebiyet verecek aktivitelerden bulunmamalısınız. Bu hem sporun faydasını görmenizi hızlandırır hem de vücudunuz tahrip olmasını engeller.

Spor yapmada uykunun ise büyük faydasının olduğu ortaya çıkmıştır. Düzenli ve yeterince alınan uyku kişinin zinde olmasını sağlarken gün içerisinde yüksek enerjiye sahip olmasını sağlamaktadır. Spor yapanlar için ise yıpranan kas yapısını onarmada uyku büyük rol oynar. Eğer yeterince uyku alınmazsa vücut, spor için isteksiz bir yapıya bürünecektir ve belki de sizin spor salonuna giderek spor yapmanızı engelleyecektir. Her zaman spor için enerjiye ve motivasyona sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

spor sonrasi dinlenme

SAĞLIKSIZ BESLENME

Sporun olmazsa olmazı ise beslenmedir. Sağlıklı beslenme bizim her anımız için büyük önem taşır. Sağlıksız beslenmeniz sporun hiç faydasını görmemenize neden olabileceği gibi sizi çeşitli rahatsızlıklarla karşılaştırır. Düzenli sporun yanı sıra sağlıklı beslenme sporda ayrılmaz bir ikilidir.

SPOR HER BÖLGEYE UYGULANMALIDIR

Vücudumuz bir bütündür. Spor yaparken de vücudumuzdaki bütün kas gruplarını çalıştırmalıyız. Sadece belli başlı bölgelere uygulanacak olan çalışmalar vücut yapınızın bozulmasına neden olur. Spor salonlarında yapılan yanlışların en büyüklerinden biri de  sadece belli bölgelere yönelik kas yapma çalışmaları olmuştur. Örneğin kas yapmak ve gösterişli bir vücuda sahip olmayan isteyen kişiler sadece üst bölgelerini çalıştırıcı hareketler yapar ve bacak kaslarını genellikle çalıştırmazlar. Bu durum ise vücut proporsiyonunda kötü bir görüntüye sebebiyet verir.

Kilo vermek için sadece göbek eritmeye yönelik hareket yapmak da başka bir yanlış uygulamadır. Çünkü önemli olan bölgesel kilo vermektir ve bu da bir bölgeye yapılacak uygulamayla mümkün değildir.

Ayrıca belli kas gruplarına aşırı yükleme yapmak ise tehlikelidir. Hem çok çalışmak hem de çok kas yapmak diye bir şey yoktur. Belli bir yükten sonra kas yırtılmalarına sebebiyet olabilir ve vücudunuzda ağrılara neden olabilirsiniz.

her bolgeye spor

SABIRSIZ OLMAYIN

Hiç kimse sihirbaz değildir. Anında bir şey oldurmayı kimse yapamaz. Bu nedenle spor yaparken sabır hep yanınızda olmalıdır. Kilo vermek ya da kas yapmak, istediğiniz vücuda sahip olmak hemen olabilecek bir şey değildir. Hatta günümüzde sadece bunun için bile spor salonları çeşitli reklamlar ve tanıtımlar yapmaktadır. 1 ayda şu kadar kilo vereceksiniz ya da 1 ayda şu vücuda sahip olacaksınız gibi… Bunların gerçekleşebilmesi için öncelik sabırdır. Çünkü spor, etkisini yavaş gösteren bir uygulamadır ve hiçbir zaman yılmamalısınız.

YANLIŞ UYGULAMA

Üste saydığımız her şey düzenli olarak yapılsa dahi sporda yaptığınız hareketi doğru uygulamıyorsanız hiçbir faydası olmayacaktır. Çalıştırdığınız kas gruplarına yönelik hareketleri mutlaka doğru ve olması gerektiği gibi uygulamalısınız. Yanlış yapılan uygulamalar sizde eklem rahatsızlıklarına da yol açabilir. Eğer hareketlerin nasıl yapıldığına dair bilginiz yoksa mutlaka spor salonunda bulunan antrenörlerden gerekli yardımı almalısınız.

yanlis spor yapmanin zararlari

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir