Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Yavaş kilo vermenin önemi

Yavaş kilo vermenin önemi

Kişinin sağlıklı kilo verebilmesi için günlük alması gereken kalori miktarı vardır. Bu yaşınıza, metabolizma hızınıza, kilonuza ve fiziksel aktivite durumunuza bağlı olarak değişebilir ama sağlıklı, ideal kilosunda olan orta yaşlarda bir kadının kilosunu koruması açısından günlük olarak alması önerilen kalori oranı 2000, bu miktar erkek içinse 2500’dür.

Eğer kilo vermek için günlük olarak kalori alımını kadınsanız 2000, erkekseniz 2500 kalorinin altına düşürmeniz gerekmektedir.

Günlük 500 kalori azaltarak kilo vermek yaklaşık tüm beslenme uzmanlarının ve doktorların üzerinde ortak noktada buluştuğu sağlıklı kilo verme yöntemidir.

Bunda alt limit ise, yani sağlığı olumsuz etkilemeyecek maksimum kilo verebilmeniz açısından günlük olarak alınması tavsiye edilen kalori miktarı kadınlar için 1200-1400 kalori, erkekler içinse 1600-1800 kalori aralığıdır. Tabii bu rakamlar kişinin kaç kilo olduğuna, yaşına ve genel sağlık durumuna göre değişebildiği için kişi en uygun kalori miktarlarını yalnızca bir beslenme uzmanından öğrenebilmek mümkündür.

yavas kilo vermenin onemi

Yavaş Kilo Vermek Neden Önemlidir?

Yavaş kilo vermek yani sağlıklı kilo vermek genel olarak kilo almanıza sebep olan beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmekle alakalıdır. Bünyeniz bu yeni duruma kendini alıştırıp daha fazla yağ depolamak, enerji kaynağı depolarını kullanmak ve stres hormonu salgılamak gibi sağlığınızı bozacak şeyler yapma gereksinimi duymaz. Bünyenin alışmasıyla beraber yeni enerji kaynağı için kilo vermenin asıl amacı olan yağ depoları kullanılmaya başlanılmaktadır.

Diyete başladığınız zaman ilk birkaç gün gariplikler hissedebilirsiniz ama bu durum geçicidir ve sistem alıştıktan sonra enerjiniz artar, kendinizi daha fazla dinç hissedersiniz ve diyetinizi uzun süre devam ettirme isteğiniz artar.

Yeni beslenme şeklinizi sürekli devam ettirebilirseniz verdiğiniz kiloların geri dönme olasılığı yoktur. Doğru gıdaları tüketmeye başladığınız için bünyenin ihtiyaç duyduğu vitamin, yağ asitleri, mineral ve diğer besin öğeleri tam olarak karşılanır. Bunun olumlu etkilerini cilt, saç ve tırnaklarınızda göreceksinizdir.

saglıklı diyet

Sağlıklı Diyet Önerileri Nelerdir?

Kilo vermeye çalışırken dengeli beslenme, fiziksel açıdan ne kadar aktif olduğunuza bağlı olarak ihtiyaç duyulan miktarda yemek tüketmek ve yediğiniz yemekleri çeşitlere ayırarak almanız gereken bütünbesin öğelerini tam olarak almaktır.

Diyet yapmak yalnız kalori azaltmak değildir, kalorinin hangi besinlrden geldiği de en az kaç kalori aldığınız kadar önemlidir.

Daha çok sebze ve meyve yemek, ara sıra et mümkünse balık yemek, tam tahıllı gıdalar tüketmek, sonradan eklenmiş şekeri hayatınızdan çıkarmak, paketlenmiş gıda yememek sağlıklı beslenme açısından atacağınız ilk adımlar olabilir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir