Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Kilo Vermeyi Engelleyen Nedenler?

Kilo Vermeyi Engelleyen Nedenler?

Çoğu insan olması gerekenden ÇOK daha fazla kiloya sahip olduğu için sıkıntı yaşamakta. Fazla kilolar da insan vücudunda çok ciddi hastalıklara sebep olur. Bu hastalıkların önüne geçmek için hemen kilo vermek gerekir. Ancak kilo vermeyi başarmak çok da kolay değil. Çünkü kilo vermeye engel olan birçok etki vardır. Kilo vermek isteyenler, bu faktörleri bilip ona göre önlem almalıdır. Kilo vermeyi engelleyen bu faktörleri maddeler halinde sıraladık.

  • Yeterince Egzersiz Yapmadan, Diyete Başlamak

Kilo problemi olan hemen hemen her insanın elinde, sayısız diyet programları yer alır. Herkes kendine uygun olan bir diyet programını seçer ve uygulamaya çalışır. Veya bir diyetisyen tarafından da önerilen diyeti uygulamaya çalışır.

Evet diyet programlarıyla kilo vermek mümkündür. Bu da sadece diyetle beraber düzenli spor yapmakla mümkündür. Eğer düzenli bir şekilde spor yapmaya devam etmezseniz, diyet sonrasında verdiğiniz kiloları tekrar geri alabilirsiniz.

kilo

  • Popüler Diyetlere Yönelmek

Gazetelerde, televizyonda, internette ve neredeyse bütün iletişim organlarında diyet programlarına rastlamak mümkün. Kısa zamanda kilo vereceğinizi vaat eden bu programlar, çok cezbedici olabilmekte. Ancak bu tür diyet programlarını yapmak, yanlıştır. Çünkü uzman bir diyetisyenin sizin için hazırlamış olduğu, sizin yapınıza uygun olan bir diyet programını uygulayıp, kilo vermeniz en doğru olan bir yöntemdir.

  • Bağırsak Problemleri

İstediğiniz diyet programını uygulamış olsanız bile, sindirim sisteminizde problem varsa eğer, kilo vermeniz çok zor olacaktır. Özellikle reflü, gastrit, ülser gibi birçok insanın karşılaşabildiği rahatsızlıklar, kilo vermeyi zorlaştırır.

  • Psikolojik Etkenler

Kilo vermek, fiziksel bir eylem olmasının yanı sıra, ayrıca mental bir durumdur. Psikolojik problemleriniz bulunuyorsa, bu duruma bağlı olarak da kilo vermeniz zorlaşabilmektedir.

  • Kansızlık

Kan değerleriniz normalin altında bulunuyorsa eğer, diyet yapmak sizin için zararlı olabilir. Kansızlık sorunuzu halletmeden asla diyet yapmayın.

kilo vermek

  • Tiroid Bozuklukları:

Eğer birçok diyet programını denediniz ve hala da kilo veremediyseniz, tiroid bezlerinizde sorun olabilir.

Tiroid bezleri düzenli olarak çalışmazsa, ne kadar az yemek yenirse yensin, kişi kilo veremez. Böyle durumlarda da mutlaka bir doktora muayene olmakta yarar vardır.

  • İnsülin Direnci

Vücudunuz eğer normalin dışında insülin hormonu salgılıyor ise, kilo vermekte oldukça zorlanacaksınız demektir. Çünkü insülin hormonu, vücuttaki yağı depolar. Gereğinden çok salgılanan insülin hormonu, gereğindençok yağ depolamak demektir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir