Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Romatizmaya İyi Gelen Besinler

Romatizmaya İyi Gelen Besinler

Tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen romatizma, bağışıklık sistemindeki sorunlar sebebiyle eklemlerin iç yüzeyinde iltihaplanmalara sebep olan kronik bir rahatsızlıktır. Uzun dönemli ve tedavi edilmeyen romatizma hastalığı, oluştuğu eklemlerin hareket kabiliyetini kısıtlamaktadır. Günümüzde romatizmanın tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri, hastalığı tamamen ortadan kaldırmamakla beraber etkisini azaltarak belirtilerinin hafifletilmesine yaramakta.

romatizma

Romatizmaya iyi gelen besinleri günlük beslenmenize eklerseniz eklem ağrılarını hafifletebilir hem de şişlikleri ve iltihaplanmanın şiddetini azaltabilirsiniz. Herhangi bir gıda takviyesi kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Romatizma ve Beslenme

-Balık: Özellikle somon, ton gibi soğuk su balıkları bolca omega yağ asidi içerir. Omega 3 yağ asitlerinin de iltihaplı hastalıklara iyi geldiği bilinir. Haftada en az 3 öğün balık tüketirseniz romatizma ağrılarınızı azaltabilir ve eklemleri de etkileyen iltihabın yayılmasını yavaşlatabilirsiniz.

romatizma

-Nar Özü: Son yıllarda nar özünün romatizma üzerinde etkileri alanında, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, nar özünün kıkırdaklar ve kemiklere oluşan iltihaplanmayı azalttığı yönündeki sonuçları göstermektedir. Düzenli olarak nar özü ya da bar suyu tüketmek romatizmal şişliklerin ve ağrıların azaltılmasına yardımcı olabilir fakat bu alanda kesin bir kanıt için de daha fazla bilimsel araştırma yapılmasına ihtiyaç duyuluyor.

-Keten Tohumu: Balıkta olduğu gibi keten tohumu da yüksek oranda omega 6, omega 3 yağ asitleri ile besin lifine benzer bir madde olan “lignan” içermektedir. Günlük tüketilen keten tohumu, eklem ağrılarını hafifletir ve eklem sertleşmesini de azaltabilir. Keten tohumu içinde bulunan lif, bazı ilaçların emilimini azaltabileceği için düzenli ilaç kullananların, olası bir yan etkiye karşı korunmak için keten tohumu kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktora danışmaları tavsiye edilmektedir.

romatizmaya iyi gelen gıdalar

– Frenk Üzümü, Hodan Otu: Bitki tohumlarında bulunan ve doğal bir omega-6 yağ asidi olan (gamma-linolenik asidi) doğal iltihap önleyicidir, romatizma sebebiyle meydana gelen iltihaplanmayı böylece dolayısıyla da eklem şişliklerini azaltabilir. Hodan otu, çuha çiçeği ve siyah kuş üzümü, gamma-linolenik asit bakımından çok zengin gıdalar arasında yer alır. Fakat özellikle hodan otu aşırı tüketilirse karaciğeri yorabileceğinden dikkatli tüketmekte fayda vardır.

-Yumurta: Sağlıklı kemik, doku ve eklemler için sülfür gerekir. Sülfür de yumurtada bol miktarda bulunmaktadır. B vitamini bakımından da zengin olan yumurta, eklem ve kas  dokusunun gelişmesine katkı sağlar.

 

romatizma hastaliği

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir