Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Vitaminler kalp hastalığı için önleyici olabilir mi?

Vitaminler kalp hastalığı için önleyici olabilir mi?

Vitaminlerin kalp hastalıklarını önleyebilmesi adına farklı bulgular vardır.

Vitamin tüketiminin kalp hastalıklarını ya da kalp krizi geçirme olasılığını azaltması açısından net bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat siz diğer risk etkilerini (fiziksel aktivite azlığı, kötü diyet, sigara, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol) kontrol altına almazsanız hangi vitamini tüketirseniz tüketin vitaminler kalp hastalıklarının oluşmasını engellemeyecektir. Öncelikle bilinçli yaşamı sürdürmek çok önemlidir. Daha sonra ise gerekli tedbirler alınmalıdır.

C VE E VİTAMİNLERİ ÖNERİLMEKTEDİR

Yapılan araştırmalar sonrasında bazı vitaminlerin araştırmacılar tarafından (C ve E vitaminleri) kalp hastalıkları riskini azalttığını düşünülmektedir. Bu vitaminlerin düşük yoğunlukta olan kolesterolün kan damarlarınızı daraltmasını önlediği belirtilir. Ancak faydaları ile ilgili bulgular sınırlı olmakla birlikte Amerikan Kalp Derneği, kalp hastalıklarını önlemek için C ve E vitamin tüketimini önermemektedir.

vitamin kullanimi

D VİTAMİNİ

Kalp sağlığı için önemli olan bir başka vitamin ise D vitamini olduğu söylenir. Bu da kesin bir şey olmamasına rağmen D vitamininin kan damarları sağlığına olumlu yönde etkilerini olduğuna dair bulgular vardır. Ancak D vitamini yetersizliği ile ilgili şüpheleriniz varsa doktora danışmakta fayda vardır.

Ancak bazı araştırmacılar kalp hastalıklarını önlemede bu vitaminlerin yararlı olmadığını belirtirken yararlı olduğunu söyleyen araştırmacılar ise tam bulgu elde edemediği için kesinlik ortaya koyamamışlardır.

DİYET YAPANLAR İÇİN ÖNEMLİ TAVKVİYEDİR

Vitaminler özellikle diyetler yapıp gerekli besini vücuduna alamayan insanlar için önemli bir tercihtir. Ama sağlıklı insanların çoğu genellikle vitamin tüketmezler. Çünkü buna gerek duymazlar. Ancak diyet sırasında yeterli vitamini alamazsanız sağlığınıza zarar vermenize neden olursunuz.

kalp hastaliginda vitamin

TERS ETKİ YAPABİLİR

Özellikle soğuk havalarda hastalanmamak amacıyla birçok insan vitamin alımına başvurmaktadır. Vitaminleri doğal yollarla veya doktor tavsiyesi ile kullanmak yerine, çevrenizdeki insanları dinleyip tüketmek de kalp sağlığına büyük zararlar verebilir. Çünkü bazı vitaminler, insanların sağlıksız yaşam alışkanlıklarıyla birleşince ters etki yaratabildiği belirtilmektedir. Bu yüzden vitamin kullanacaksınız doktora danışmalısınız. Hatta vitaminleri sebze ve meyvelerden almak daha faydalıdır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir