Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Haziran Ayında Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Haziran Ayında Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Haziran ayı ile beraber yaz sebzeleri ve meyveleri kendini tezgahlarda göstermeye başlar. Çeşitlilik ise boldur. Bu dönemde meyve ve sebzeler bollaşırken, fiyatları ise inmeye başlar. Tabii ki haziran ayında ön plana çıkan kısa süreli meyveler olmaktadır. Dut ve kiraz çok kısa sürede olgunlaşmaktadır. Haziran ayında sofralarınızda dur ve kiraz bulundurun. Her ikisi de çok yararlı meyvedir.

 Haziran ayında tüketebileceğiniz sebzeler neler?

Enginar, taze fasulye, taze patates, bakla (ayın ortasına kadar), kabak, bezelye, patlıcan, sivribiber, salatalık, domates,  kuzu ıspanak, rezene, semizotu, marul, taze soğan, üzüm yaprağı,  taze sarımsak, dolmalık biber, dereotu,  çalı fasulyesi.

Yukarıdaki listeden de anlayabileceğiniz gibi sebzenin oldukça bol olduğu bir aydayız. A vitamini içeren biber, bununla beraber bol miktarda da C vitamini içerir. Ayrıca, pridoksin tiamin riboflavin açısından da zengindir. Potasyum ve sodyum açısından oldukça zengin olan biber, ayrıca demir, kalsiyum ve magnezyum başta olmak üzere birçok mineral içerir.

sebze

Karabiber, kırmızıbiber, yeşilbiber çarliston biber gibi çeşitleri vardır ve hepsinin de sağlık açısından farklı yararları vardır. Hangisini tüketirseniz tüketin bolca C vitamini almış olacağınızı da unutmayın. Bunun için de kesinlikle sofranızdan eksik etmemelisiniz.

Haziran ayında tüketebileceğiniz meyveler nelerdir?

Yeşil erik,  kiraz, malta eriği, şeftali, kayısı, dut.

Kirazın en önemli özelliği çok iyi bir antioksidan olmasıdır. Bol miktarda A vitamini içeren kiraz ayrıca K,C ve B6 vitaminlerini de içerir. Kiraz, potasyum, magnezyum ve demir açısından da zengindir. Kiraz bu özelliklerinden dolayı da iyi bir ağrı kesicidir. Bir aspirinden 10 kat daha fazla etkilidir.

meyve

Haziran ayında tüketilen balıklar nelerdir?

Haziran ayında balık az tutulmaktadır. Zaten avlanma yasağı olduğu için de balık bulmak pek mümkün olmamaktadır.

Genellikle dip balıkları, haziran ayında yumurta döktükleri için yakalanmaları da zordur. Barbunya, tekir, gelincik, sinarit, mercan, eşkina ve levrek bulunur. Ama haziran ayında tabii balıkların lezzetleri iyi olmadığı için yemeseniz de olabilir.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir