Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Zeytinin Yararları Nelerdir?

Zeytinin Yararları Nelerdir?

 • Zeytinin dolaşım sistemimiz üzerinde olumlu manada müthiş etkileri bulunmaktadır. Serbest radikallerin kolesterolün üzerinde bilinen çok büyük olumsuzlukları vardır. Bu radikallerin çokluğu damar sağlığını tehdit eder ve kalp krizi riskini arttırır. Zeytin, içinde serbest radikallerle savaşan antioksidanlar bulundurduğu için damar sağlığını korur, böylelikle kalp krizi riski azalır.
 • Zeytin besini sayesinde kalp damar sağlığınızı koruyabilirsiniz. Eğerkalpte ritm bozukluğu sorunu yaşayanlar varsa zeytin tüketmelerinde yarar vardır.
 • Zeytin, hem meyvesi ile hem de meyvesinden elde edilen yağ ile kan hücrelerinin sağlıklı kalabilmelerini desteklemektedir.

ZEYTİNİN FAYDASİ

 • Kanser hastalığının gelişiminde önemli rol üstlenen faktörlerden ikisi ve kronik enflamasyon ve kronik oksidatif strestir. Zeytinin içerisinde bulunan antioksidanlar, anti enflamatuar özellikler kanser ile savaşta ön plana çıkar. Bu anlamda zeytinin düzenli ve bol şekilde tüketimi de sağlığın korunması adına önerilir.
 • Son yıllarda yapılan araştırmalar ile sızma zeytinyağının kolon kanseri hastalığını önlemede etkili olduğunu ortaya çıkmıştır.
 • Zeytin DNA’ların korunmasında etkin rol üstlenen sayılı besin maddeleri arasında yer almaktadır.
 • Kötü kolesterolün de en büyük düşmanı olarak bilinen zeytin besini, yeterli tüketimi ile kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olmaktadır.
 • Belli grup alerjik tedavilerde, yardımına başvurulan zeytinin bu alanda da etkileri kanıtlanmıştır . Fakat bu, her alerjik durum için geçerli değildir.
 • Vücudumuz için demirin ne kadar da önemli olduğunu herkes bilir. Hücrelerin ihtiyacı olduğu kadar tırnak ve saçların da demire ihtiyacı vardır. Siyah ve yeşil zeytin demir minerali bakımından baya zengindir. Buna ek olarak da vücuttaki demir oranının yeterli bir seviyede olması, kırmızı kan hücrelerinin korunmasını desteklemektedir.
 • Zeytin, tüketiminden sonra gaz ya da şişkinlik gibi sıkıntılar yapmayan, mideyi yormayan bir besindir. Gastrit ülser gibi sıkıntısı olanlar zeytin yiyerek midelerini rahatlatabilirler. Fakat bu madde yalnızca siyah zeytin için geçerlidir. Çünkü yeşil zeytin, çoğu zaman fazla tuzlu ve ekşidir. Bunlar ise özellikle mide sorunu yaşayanlar için pek de tavsiye edilen özellikler değil.

ZEYTİN

 • Zeytinin antioksidanlar içerdiğini daha önce de söylemiştik. Buna ek olarak yağ asitleri ve hidrat içerir. Yağ asitleri ve hidrat ise saç bakımının olmazsa olmazı ilaç niyetine kullanılabilecek maddelerdir. Bu maddeler ile zeytin, saç bakımında kullanabileceğiniz, tüketimi ile olumlu etkilerini görebileceğiniz bir besindir.
 • Zeytinin içeriğinde bununla birlikte içeriğinde E vitaminini bulmak da mümkündür. E vitamini bakımından zengin olan besinler cildin gergin, genç ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır.
 • Zeytin özellikle içerdiği A vitamini sayesinde, ileri yaş hastalığı olarak da bilinen katarakt sorununun yaşanma riskni azaltır. Yine yaşlılığa bağlı olarak gözle ilgili hastalıklarda, zeytinin önleyici özellik gösterdiğini söylemek hiç de yanlış olmaz. Fakat bu anlamda eğer etkilerini görmek istiyorsanız tüketeceğiniz zeytin çeşidi, kesinlikle yeşil zeytindir. Çünkü siyah zeytininin içinde A Vitamini oranı 60 iken, yeşil zeytinde ise bu oran 300’e kadar çıkabilmektedir. Üstelik yaşlılık döneminde fazla yağ ya da kalori almak istemeyenler için de yine aynen ideal olanı kesinlikle yeşil zeytindir. (siyah zeytinde yağ oranı 21, yeşil zeytinde yağ oranı 13.5 civarındadır.) Bunları bilip tüketimini de ona göre yapmak gerekmektedir.

YEŞİL ZEYTİNİN FAYDASİ

 • Not: Burada yazılan oranlamalar 40 – 50 adet zeytin üzerinden ve ortalama bir şekilde çıkarılmıştır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir