Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Meyveler sağlıklı kalmamız için bünyemizin ihtiyaç duyduğu besinler açısından çok zengindir. Ayva da sağlık bakımından tüketebileceğimiz ve içerdiği mineraller ve vitamin açısından zengin bir meyve çeşididir.

Ayvayı sonbahar ve kış aylarında taze olarak tüketebiliriz. Ayva olgunlaştığında altın sarısı bir renk alır. Farklı ve tatlı bir lezzeti bulunur. Bazı bölgelerde yemeklerde kullanılırken reçel de yapılır.

Bol oranda A, B ve C vitamini içerir.  Mide açısından çok yararlı olan lifler barındırır. Bakır, selenyum, çinko, demir, potasyum ve fosfor bakımında zengindir.

AYVANIN FAYDALARİ

Ayvanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ayvanın kış aylarında olması o dönemde oluşan soğuk algınlığının sebep olduğu rahatsızlıklara iyi gelir. Ayvanın sağlığa yararlarından bazıları kanserle mücadele, iltihapların tedavisi, kilo verme, cilt sağlığıdır.

Bağırsak Hastalığına Olumlu Etki Yapar

Ayvanın anti alerjik özelliğinin bulunması ve yüksek oranda C vitamini içermesi bağırsak hastalıkları için önemli bir umut kaynağıdır. Bağışıklık sitemine katkıda bulunur.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırma Özelliği

Ayva kalorisi düşük fakat diyet lifi yüksek bir meyve çeşididir. Taze ve çiğ olan 100 gramlık bir ayva yalnız 57 kalori içermektedir. Ayrıca doymuş yağ ile sodyum oranı da düşüktür. Bütün bunlardan dolayı kilo vermeye yardımcı olurken diğer organlar açısından da önemli bir besin deposudur. Özellikle kış aylarında kilo alan insanlar, ayva tüketimiyle birlikte bu sıkıntılarını bir nebze aşabilirler. Ayvada bulunan doyurucu özellik geç acıkmayı sağlar.

Ülser Tedavisine Katkı Sağlar

Yapılan bir araştırma ayvanın kişide mide ülserine karşı yararlı olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında bağırsak ve mide sistemini rahatlatır. İçerdiği zengin orandaki lifler midenin güçlenmesine katkı sağlar.

ayva

Kabızlık, İshal ve Hamoroide İyi Gelir

Özellikle sabah ortaya çıkan bulantılara iyi geldiği bilinmektedir. Ayva balla karıştırılarak tüketildiğinde kabızlık, ishal ve bağırsak enfeksiyonları rahatsızlıklarının giderilmesine ciddi anlamda katkı sağlar. Aynı zamanda hemoroid rahatsızlığını tedavi eden şuruplarda kullanılır. Ayvanın düzenli olarak tüketilmesi boşaltım ve sindirim yollarına büyük anlamda yarar sağlamaktadır.

Hücreleri Tedavi Eder

Birçok meyvenin en genel özelliği önemli bir antioksidan olmalarıdır. Ayva da bu meyvelerden bir tanesidir. Şaşırtıcı antioksidan özelliği sayesinde yaşlanma sürecini yavaşlatır. Bunu hücrelerin hızla fonksiyonlarını yitirmesine  ve yaşlanmasına sebep olan serbest radikalleri yok ederek başarır.

Kalp Hastalıklarından Korur

Ayvanın antioksidan özelliği ayrıca kalp ve damarları korumaktadır. Doğal bir antibiyotik özelliğiyle damarların tıkanmasına engel olur ve kalbin daha iyi çalışmasına katkıda bulunabilir.

Kusmaya ve Bulantıya İyi Gelir

Fırında ayva, kusma ve mide bulantısı rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Çok iyi bir idrar söktürücü olması nedeniyle sıvı birikmesine engel olur.

Kan Basıncını Düşürür

Potasyum bakımından zengin olan ayva, kişide kan basıncını sağlıklı bir düzeyde tutmaya yardımcı olur. Böylece kalp üzerinde ve damarlarda olabilecek hasarları engeller.

Kolesterolü Dengeler

Kandaki LDL ya da kötü kolesterol düşürmek açısından düzenli olarak tüketilebilir. Ayrıca antioksidan olması nedeniyle kanı temizleme özelliği bulunur. Bu özelliği kalp sağlığını korumak açısından da önemlidir.

ayvanin faydasi

Anti Kanser Özelliği

Ayvanın içerdiği elementler ve vitaminler, özellikle kolon kanserine sebep olan kimyasalları ve toksin engelleyerek mukus zarlarını korur. Bu sayede kolon kanseri tehlikesini azaltır.

Stresi Azaltır

Strese karşı etkili bir meyvedir. Stresle mücadelede vücuda yardımcı olur ve zihin sağlığını korur. Stresin sebep olduğu zihin yorgunluğunu giderir.

Karaciğere Faydalıdır

Ayvanın barındırdığı antioksidanlar karaciğer açısından önemlidir. Karaciğeri serbest radikallerden temizleyerek sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlar. Karaciğeri güçlendirir.

Göz ve Solunum Yolları Sağlığına Yararları

Ayvanın haşlanmış ya da çiğ olarak tüketilmesinin göz rahatsızlıklarına iyi geldiği ve aynı zamanda öksürükleri giderdiği, boğaz ağrılarını tedavi ettiği ve iltihabı engellediği belirlenmiştir. Solunum yolları rahatsızlıklarına, anemi ve astım hastalıkları tedavisine yardımcı olur

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir