Anasayfa / Yaşam / Adile Naşit Kimdir?

Adile Naşit Kimdir?

sinema ve tiyatro oyuncusu

 

17 Haziran 1930 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Asıl adı Adile Keskiner olup kısa zamanda hayran kitlesine ulaşmıştır.Tiyatro oyuncusu  olan Amelya Hanım ile ünlü komedyen Naşit’in kızıdır Adile Naşit.  1944 senesinde  İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Tiyatrosu’na girip Herşeyden Biraz oyunuyla sahneye çıkmıştır. Aynı sene Halide Pişkin’in grubuyla İstanbul’da turneye çıkmış sonrasında  Muammer Karaca’nın tiyatrosuna girmiştir. 1948’den 1951 yılına kadar, komedi oyuncuları Aziz Basmacı ve Vahi Öz’le birlikte kurdukları toplulukta çalışmıştır. Sinema sektörüne  1948 yılında, Lüküs Hayat filmiyle, sinema oyunculuğu ile başlamıştır.Dünya evine 1950’de, kendisi gibi tiyatrocu olan Ziya Keskiner ile evlenerek girmiştir. 1954 senesinde yeniden Muammer Karaca Tiyatrosu’na dönüp 1960 senesine kadar çalışmıştır.Adile Naşit 1961’de, eşi Zİya Keskiner ve abisi Selim Naşit Özcan ile birlikte, Naşit Tiyatrosu’nu kurmuştur Bu tiyatronun kapanışıyla  1963’te girdiği Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü tiyatrosunda, 1975’e kadar aralıksız olarak çalıştı.

Sinema sektörüne 2. girişi 1970’lerde olmuştur. 1976 senesinde İşte Hayat adlı filmdeki rolüyle, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır. Bu başarı  Türk sinemasında, ‘star’ olmayan bir baş oyuncunun, kazandığı ilk ödül olmuştur. Hababam Sınıfı filmlerinin bir çoğunda, müstahdem kadın rolüyle yer almış  ve buradaki oyunculuğuyla büyük beğeni kazanmıştır.  1981 yılında TRT televizyonunda Uykudan Önce isimli bir çocuk programı yapmıştır. Bu programda anlattığı masallar ve öykülerle, çocukların sevgisini de kazanmıştır.Ve 11 Aralık 1987’de İstanbul’da ölmüştür.

Hakkında

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Fener Taraftarından Şükran Ovalıya Küfür!

Caner Erkin Fenerbahçeden Beşiktaşa transfer olduktan sonra Fenerbahçeyle ilgili fotoğraflarını silmiş sonrasında , fotoğrafları niçin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir