Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Altın Otu ve Faydaları

Altın Otu ve Faydaları

Bilinen isimleri “güve otu”, “altın çiçek” ve “ölmez çiçek” de olan altın otu, otsu bir bitki özelliklerinde olmakla birlikte sarı renge sahip ufak çiçekler açmaktadır. Bu çiçeğin içeriğinde bulunan kumarin, flavonlar, reçine, uçucu yağlar ve acı madde; kendisini insan sağlığı için çok yararlı bir madde konumuna getirmiştir.

Bu otsu bitkinin boyu en az 15-25 santimetre olabildiği gibi 50-60 santimetreye kadar da uzayabilmektedir. Altın otunun en büyük özelliği, yetiştirildiği topraklarda yerinde ve zamanında biçilirse hem rengini hem de bitki şeklini en iyi şekilde korumasıdır. Yani bitkiye ne kadar iyi bakım gösterilirse, o kadar iyi ürün vermektedir.

Bu bitkiyi yetiştirecek botanikçileri, bahçıvanların ya da kendi imkanlarıyla büyütmeye çalışan bireylerin mutlaka bu bitki hakkında bilgi sahibi olması ve çiçeğe ihtiyaç duyduğu bakımı yapabilmesi gerekmektedir. Çünkü her bir altın otunun kendi içerisinde ayrılan türlerinin ortak özelliği, kendi türlerine ait farklı hasat zamanları ve bakım türleri olmasıdır.

Altin Otu,

Altın otunun faydaları nelerdir?

Özellikle idrar yolları hastalıkları ve böbrek hastalıkları konusunda son derece etkili olan altın otu; böbrek tembelliğine, idrar yolları tembelliğine, böbrek taşlarının düşürülmesine, böbreklerdeki ve idrar yollarındaki kum ve iltihabın sökülmesine ve prostat probleminin giderilmesine son derece yardımcı olmaktadır.

Ayrıca idrar söktürücü özelliğinin bulunmasından dolayı da ödem sorunu olan bireylerin ödem problemlerinin halledilmesi adına müthiş yardımcı bir bitkidir. Bunun dışında safra kesesinde oluşan iltihabı ve taşları yok etmeye de yardımcı olan altın otu, basur problemleri gibi benzer problemleri de (prostat hastalığı gibi) belirtilerinin daha hafif yaşanması adına vücutta etken madde olarak görev alabilmektedir.

Midesinde hazımsızlık problemi yaşayanların altın otu kullanmaları sayesinde bu problemin önüne geçilebilmektedir.

Özellikle kadınlar için adet dönemlerinde yaşanan zorlukların önüne geçilebilmesine, zor sökülmeden kaynaklanan düzensizliği olması gereken düzene sokmaya, rahimden gelen iltihabın yok edilmesine ve akıntıların ortadan kaldırılmasına yardımcıdır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir