Anasayfa / Seyahat / Avusturya Viyana Gezisi

Avusturya Viyana Gezisi

Osmanlı tarafından 2 kere kuşatılmasına rağmen fetih edilememiş bu şehrin Türkçe’de ki ismi Beç‘tir. Osmanlı’nın 2.kuşatma da başarısız olunca geri çekilme dönemine girdiği kabul edilir. Kuşatmada ağır davranılması ve bunun sonucunda Polonya’lı destek kuvvetlerinin şehre ulaşması yenilginin en büyük sebebi sayılır. Bugün Viyana’da ki Türk nüfusunu gördüğünüzde, aslında o dönem boşa kuşatmışız diye düşünüyor insan.

viyanada tatil

Viyana ulaşım konusunda rahat bir şehir. Gerek şehrin düz oluşu, gerekse çok eski ve düzenli olan metro-tramvay hatlarıyla her yere kolayca gidebilirsiniz. 2 gün boyunca devamlı olarak metro ve tramvay kullandık, hiç bilet kontrolü görmedik ama siz yine de bilet alın. Biletleri otomatlardan nakit euro, kredi kartı veya banka kartı ile alıyorsunuz. Türkiye kartlarınızı bu otomatlarda kullanabilirsiniz. 48 saatlik sınırsız öğrenci bileti 11,70€ tutuyor. Maalesef bu biraz pahalı geldi.

viyana resimleri

Viyana yılın pek çok günü yağışlı olmasıyla bilinir. Havanın devamlı kasvetli ve yağışlı olması sebebiyle giderken yanınıza şemsiye, yağmurluk vb. kıyafetler almanızı öneririm. Lakin pek soğuk olacağını düşünmüyorum, hava durumunu kontrol ettiğimde şuan Türkiye’den daha sıcak.

Viyana keşfedilmesi kolay, yürüyerek büyük kısmı gezilebilen, çok güvenli şehirlerden biri. Viyana’da suç oranı çok az ve geç saatlere kadar gönül rahatlığı ile gezebilirsiniz. Aziz Stephan Katedrali Viyana’nın en önemli yerlerinden biri. Oldukça kalabalık olması sebebiyle pek rahat gezemeyebilirsiniz, bu yüzden erken saatlerde gitmenizi öneririm. Erken saatlerde giderseniz kuleye tırmanma şansı da bulursunuz. Bu katedralin önü Viyana’nın en ünlü caddesi oluyor ayrıca.

21 Sep 2012, Vienna, Austria --- Schonbrunn Palace in Vienna --- Image by © Rudy Sulgan/Corbis
21 Sep 2012, Vienna, Austria — Schonbrunn Palace in Vienna — Image by © Rudy Sulgan/Corbis

Bu kilisede Türklere ait tek iz elbette bu değil. Kilisenin 21 tonluk çanı “pummerin” de yine başarısız olan II.Viyana kuşatmasında Türklerden ele geçen silah ve topların eritilmesiyle yapılmıştır. Halk arasında Türk çanı olarakta isimlendirilir. Kilisenin kuşatma sırasında, top saldırısı yüzünden çok zarar aldığı da söylenir.

Stephansdom önünde ve opera binası yakınlarında Mozart kıyafetli pek çok kişinin opera biletleri sattığını görebilirsiniz. Neyse ki diğer ülkelerde gördüğümüz gibi yılışık satıcılar değiller, almıyorsanız hemen peşinizi bırakıyorlar.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KIRMIZI BİBER SALATASI TARİFİ

Kırmızı Biber Salatası Kırmızı Biber Salatası Tarifinin Malzemeleri 4 adet közlenmiş kırmızı biber 2 yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir