Anasayfa / Seyahat / Teknolojinin Beşiği Singapur

Teknolojinin Beşiği Singapur

Singapur halkının yaklaşık %80 kadarı “HDB Apartment (Housing Development Board)” diye isimlendirilen, devlet kredileriyle satışı desteklenen evlerde yaşar. Evlenmeye karar veren iki kişiden her biri HDB dairesine sahipse, bu kişilerden biri evlenince kendi HDB dairesini satmak zorunda.

Aynı karı-koca birden fazla HDB dairesi satın alamıyor.Singapur’da araba satın almak da bir hayli masraflı. Alacağınız araba modeli ne olursa olsun arabanın kendi fiyatının dışında ortalama 90 bin Singapur Doları dosya masrafı ödemek zorundasınız. Örneğin; alacağınız arabanın fiyatı 50 bin dolar olsun. Bu durumda ödeyeceğiniz toplam tutar 140 bin dolar oluyor.Eğer kendinize ait daimi bir park yeri bildiremezseniz maalesef araba satın alamıyorsunuz.Arabanızı temiz tutmazsanız ve gerekli bakımını yaptırmazsanız cezaya maruz kalırsınız.

singapur mimarisi

Singapur temiz, modern bir şehir olup, aynı zamanda cezalar ve yasaklar ülkesidir. Bununla ilgili olarak İngilizce şöyle denir: “Singapore is a fine city!”Çeşitli suçlar için bu ülkede idam cezası vardır. Gökdelenler şehri olan Singapur’da binalar en fazla 280 metre yüksekliğinde inşa edilebilir.Ülkede 4000’den fazla çok katlı bina ve yaklaşık 60 kadar gökdelen bulunmaktadır.Singapur’un en yüksek binaları 280 metre yüksekliğindeki United Overseas Bank Plaza One, Republic Plaza ve Overseas Union Bank Centre binalarıdır.

singapur gökdelenleri

Gemiye benzer yapısıyla dikkatleri üzerine çeken ünlü Marina Bay Sands Oteli 194 metre yüksekliğindedir ve dünyanın en iyi havuzuna sahip otelleri sıralamasında ilk 10’dadır.Marina Bay Sands Oteli’nin tepesindeki yapının tamamen boşlukta yer alan 67 metrelik ucu belli sayıda kişiyi üzerinde barındırabiliyor. 350 kişi aynı anda bu platformda zıpladığı zaman, boşlukta yer alan bu kısmın çökme riski olabilmektedir.Ülke kurulduğundan bu yana 3 başbakan değiştirmiştir.Changi Havalimanı dünyanın en iyi 3 havalimanından biridir.Güneydoğu Asya meyvesi olan duryan ağır ve keskin kokusundan dolayı toplu taşıma araçlarına alınmamaktadır.

yasaklar ülkesi singapur

5.2 milyon nüfuslu ülkede yaklaşık 25 bin ticari taksi vardır.Singapur’un en eski ve en pahalı oteli 1899 yılından bu yana hizmet veren Raffles Otel’dir. Michael Jackson’dan Kraliçe Elizabeth’e kadar pek çok ünlü isim bu otelde konaklamıştır. Otelin gecelik konaklama ücreti 750 dolardan başlayıp 16 bin dolara kadar çıkabilmektedir.Singapur’un meşhur içkisi olan “Singapore Sling” ilk kez 1915 yılında tarihi Raffles Otel’de yapılmıştır ve günümüzde en iyi Singapore Sling yine bu otelin “Long Bar”ında içilmektedir.Çinli erkeklerle Malay kadınların evlenmesi sonucu Singapur’da “Peranakan” denilen bir ırk ortaya çıkmıştır. Hatta bu ırkla ilgili bir müze de vardır. (Bkz: Peranakan Museum)

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KIRMIZI BİBER SALATASI TARİFİ

Kırmızı Biber Salatası Kırmızı Biber Salatası Tarifinin Malzemeleri 4 adet közlenmiş kırmızı biber 2 yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir