Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Badem Yağının Yararları Nelerdir?

Badem Yağının Yararları Nelerdir?

Badem yağının saç ve özellikle de cilt sağlığı açısından inanılmaz yararları vardır. Bu yüzden kozmetik ürünlerinde çok yaygın bir şekilde kullanılır. Badem yağının yüksek miktarda K ve A vitamini içeriyor olması bu yağı sağlık açısından önemli kılar. Bunun dışında da farklı miktarlarda yağlar ve de önemli sayılacak bir miktarda protein içerir.

Badem Yağının Sağlığa Yararları

Genel sağlığımız açısından oldukça önemli bir nimet olan badem yağı, özellikle saç ve cilt sağlığımız için inanılmaz katkılarda bulunabilmektedir.

Badem yağının yararları şöyle sıralanabilir:

Badem Yağının Cilde Yararları

-Badem yağının yüksek miktarda içermiş olduğu aromaterapi uçucu yağlar, cilt bakım ürünlerinde yaygın bir şekilde kullanılır. Bunun dışında bebeklerin cilt bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır.

-Badem yağı, cilt sağlığı için çok yararlı olan A ve B vitaminleri içerir. Badem yağı ayrıca cilt sağlığı için yararlı olan yağları da içermektedir ve bu yağlar hemen hemen bütün cilt türleri için de yararlıdır. Badem yağı cildin nemlendirilmesine yardımcı olarak ciltlerdeki tahrişi giderip iltihabı almaktadır.

badem yaği

-Badem yağı, kuru ciltlerin nemlenmesine yardımcı olup daha pürüzsüz ve yumuşak ciltler sağlamaktadır. Ayrıca badem yağı, dudaklardaki çatlaklığı giderir. Cilt döküntülerinin de önüne geçer.

–  Gece yatmadan önce göz etraflarında olan kararmış kısımlara badem yağı uygularsanız kararmaların ortadan kalkmasına yardım edebilirsiniz. Parıltılı ve taze bir cilt sahibi olmanıza yardım eder. Badem yağı, cildinde erken yaşlanmasına engel olabilmektedir.

-Badem yağı, yağlanmadan kaynaklı olan problemleri ve ölü hücreleri temizlemektedir. Bir miktardaki badem yağına biraz limon suyu katın ve 30 dakika boyunca cildinize masaj şeklinde uygulamanız cildin temizleyerek gözeneklerinin açılmasını sağlamaktadır.

-Badem yağı, egzama ve sedef hastalıklarına da iyi gelmektedir. Kaşıntı, cilt iltihaplarına ve kızarıklıklara karşı badem yağı oldukça etkilidir. Lavanta yağı ile karıştırılıp cilde uygulandığında çok daha fazla etkisini göstermektedir.

-Badem yağı çatlaklara ve kırışıklıklara karşı da kullanılabilmektedir. Özellikle de kış aylarında soğukların sebep olduğu dudak çatlamalarına karşı, badem yağı kullanmanızın faydası olur. Bunun için temiz ve boş bir kaba bir  miktar badem yağı ile bal koyun ve iyice karıştırın ve daha sonda da dudağınıza uygulayın. Bu uygulama ile çatlama sorunlarını büyük bir oranda giderir.

Saç Sağlığını Korur

Badem yağı, en az cilt sağlığımız kadar saç sağlığımız içinde çok yararlıdır. Saçların sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Saçların sağlıklı bir şekilde uzamalarına yardım ettiği gibi dökülme problemlerini da ortadan kaldırabilir.

Özellikle kuru saçlar için Hint yağı ve zeytinyağını badem yağıyla karıştırarak saçlarınıza uygulayabilmeniz mümkün. Bunu haftada bir kere uygulamanız durumunda 4-5 hafta sonra oluşan aradaki farkı hissedebileceksiniz.

badem

Deri Sağlığını Korur

 Saç ve cilt sağlığı hakkında badem yağının birçok yararı olduğunu ilk iki başlıkta gördük ancaj vücudumuzun en büyük organı olan deri için farklı bir başlık açma gereği duyduk. Badem yağı deri sağlığının korunmasına da ciddi bir anlamda katkıda bulunur.

Özellikle toz, kir kötü hava koşulları dolayısıyla ve değişik hastalıkların sebep olduğu deri ve iltihap enfeksiyonları hastalıklarına karşı etkili olmaktadır. Derinin etkilenen kısmına, balla karıştırılıp uygulanması kısa bir sürede bu tür hastalıkların tedavi edilmesini sağlayabilmektedir.

Kalp Sağlığını Korur

Badem yağının içerdiği doymamış yağlar, folik asit, potasyum ve protein kalp sağlığının korumasına yardım eder. Günlük olarak tatlılara ve yemeklere bir miktar badem yağı katmanız, kalp sağlığınızın korunması açısından birçok yarar sağlar.

Kolesterole ve Tansiyona İyi Gelir

Badem yağı, kan basıncının düzenlenmesine yardım eder ve bunun yanında da kolesterol seviyesinin sağlıklı bir düzeyde kalmasını sağlayan sodyum ve potasyum açısından da çok zengindir. Ayrıca  bu özelliği badem yapının kardiyak ve gelişim problemlerinin giderilmesine yardım etmektedir.

Sindirim ve Bağışıklık Sistemi İçin Yararlıdır

Düzenli bir şekilde badem yağı tüketimi, özellikle de enfeksiyon hastalıklarına karşı, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım etmektedir. Ayrıca çok etkili müshil özelliği olan badem yağı, sindirim sistemi için de yararlıdır. Bu özelliği ile obezite ve kabızlık problemlerinin çözümüne ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Ufak düzeydeki kabızlık problemlerini çözerek ayrıca zayıflamaya yardım eder.

yağ

Kan Akışını Hızlandırarak Bebeklerin de Kemik Gelişimine Katkıda Bulunmaktadır

Vücuda, badem yağıyla masaj yapılması kan dolaşımını hızlandırmaktadır ve bu işlem özellikle de bebeklerde sağlıklı iskelet ve kemik yapısının oluşmasına yardım eder. Mükemmel bir cilt sağlığı ve kemik yapısı için incelterek bebeklere masaj yapabilmek mümkün.

Kas Ağrılarını Giderir

Badem yağı ağrılı ve gergin kaslara iyi gelmektedir. Ağrı olan kasların bulunduğu bölgeye, masaj şeklinde bir yemek kaşığı badem yağını uygularsanız, sorunun anlık olarak ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Uzun ve Sağlıklı Kirpikler İçin Badem Yağı

Eğer hayalinizde hep uzun kirpikler varsa bunu badem yağı ile sağlayabilmeniz mümkün. Sağlıklı ve uzun kirpikler için düzenli bir şekilde kirpiklerinize, badem yağı uygulayabilirsiniz. Ayrıca bunun hiçbir yan etkisi olmamakla beraber, tamamen doğal bir yöntemle de hayalinize kavuşmanız mümkün olacaktır.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir