Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Baş belası boyun tutulması

Baş belası boyun tutulması

Yetişkin bir insan vücudunda yaklaşık 33-34 tane omur bulunur. Bu omurlar, kafatasının hemen alt kısmında başlayarak kuyruk sokumuna kadar uzanır. Omurlar, birbirleriyle üst üste eklem yaparak omurgayı meydana getirir.

BOYUN TUTULMASI NEDİR?

Boyun tutulması genellikle sabah uyandığımızda karşılaştığımız, belirgin bir şekilde başımızı hareket ettiremememiz, boyunda özellikle tek taraflı yöne çevirememe, boyundaki kaslarda oluşacak ağrı gibi rahatsızlıkla meydana gelen, insana yaşamında belli bir süre sıkıntı veren durumdur. Böyle durumlarda daha çok başımızı sağa sola çeviremeyiz, dik tutamayız ve boynumuza dokunarak ağrıyan bölgeyi hissederiz.

bas belasi boyun tutulmasi

BOYUN NEDEN TUTULUR?

Boyun tutulması genellikle başı uzun süre sabit tutmak, koltuk gibi sert ve rahat edilemeyecek düzensiz yerde uyumak ve cereyanda kalmak gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Bunların yanı sıra ani hareketler yapmak da boyun tutulmasına neden olabilir. Özellikle ısınma hareketleri yapmadan vücudun zorlanması da boyun tutulması rahatsızlığını ortaya çıkarabilir.

BOYUN TUTULMASININ TEDAVİSİ

Boyun tutulmasındaki ilk seçenek öncelikle hastanın kendi kendine tedavi uygulamasıdır. Genellikle tutulma gerçekleşen bölgeyi sıcak tutmak her zaman fayda sağlar. Tutulan bölgedeki kaslar sertleşmiştir ve sıcaklık kasları gevşetir. Ayrıca kas gevşetici merhemleri de kullanarak masaj yaptırabiliriz.

Eğer bu uygulamalar sonuç vermezse doktora başvurulmalıdır. Muayeneyi yaptırılarak boyundaki tutulmanın altında başka bir şey varsa tedavisi yaptırılmalıdır. Eğer boyun fıtığı gibi durumlar söz konusuysa ve ciddiyse ameliyat veya fizik tedavi uygulamasına başlanır.

neden boyun tutulmasi olur

Normal bir tutulma çok zararlı değildir ve zaten çok şiddetli ağrı olsa dahi doktora gittiğimizde hemen çözülecek bir rahatsızlık değildir. Çünkü kasılan sertleşen kasın eski haline gelmesi zaman alacaktır. Hemen doktora başvuramadığımız zamanlarda yapabileceğimiz en önemli uygulama o bölgeyi sıcak tutmaktır.

Boynu çok zorlayacak işlerden uzak durmak, uzun süre sabit kalmasına neden olacak şeyler yapmak ve sürekli bilgisayar başında oturmak gibi davranışlardan uzak durmak sizin için her zaman faydalı olacaktır.

DOĞAL TEDAVİ

Geleneksel yöntem olarak ise birçok kişi doğal zeytinyağının çok faydalı olduğunu söyler. Zeytinyağını o bölgeye uygulayarak masajla iyice yedirip daha sonra bir bezle sarmak önemli fayda sağlar.

boyun tutulmasi

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir