Anasayfa / Güzellik / Cilt Bakımı / Uçuk neden çıkar, nasıl tedavi edilir?

Uçuk neden çıkar, nasıl tedavi edilir?

Uçuk, viral bir enfeksiyondur ve Herpes Simplex virüsünün sebep olduğu içi sıvıyla dolu bir cilt hastalığıdır. Bu virüsün çeşitli türleri vardır. Uçuk hastalığı, kişinin sosyal hayatı etkilemektedir. Dudak ve burunda genellikle görülen uçuk çıkmadan da önlenebilir

Herpes Simplex virüsü temasla ya da ortak eşya kullanımıyla kişiye bulaşabilen bir virüstür. Virüs, vücut sıvıları ile derideki çatlaklar yoluyla vücuda girerek yerleşir. Herpes Simplex hiçbir zaman ilaçlarla ölmez; sadece bastırılır ve sinir uçlarında harekete geçmek için daima hazır bulunur.

UÇUĞUN ÇIKMA NEDENLERİ

Stres, depresyon, ateşli hastalıklar, yetersiz beslenme, hayat değişikliği, aşırı yorgunluk, kişisel hijyen yetersizliği gibi nedenlerle uçuk kendini dışa vurur ve böylece görülür hale gelir. Uçuktan korunmak için bağışıklık sistemimizi ve ruh sağlığımızı sağlam tutmamız gereklidir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirecek besin takviyelerini, hayat tempomuzun artacağı yoğun dönemlerde ve mevsim geçişlerinde kullanabilirsiniz.

ucuk neden cikar

UÇUK ÇIKMADAN ÖNCE KENDİSİNİ BELLİ EDER

Bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olmadığı dönemlerde hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkar. Uçuk hastalığında içi su dolu kesecikler gerçekleşmeden hemen önce uçuğun oluşacağı bölge kaşınır ve ilk sinyali verir. Böylece uçuğunuzun çıkmasını engelleyebilirsiniz.

NASIL ENGELLENİR?

Uçuk virüsü ısı değişimleri ile etere dayanıksızdır. Bu nedenle henüz uçuğun çıkmadığı ama sinyallerini veren bölgeye 4 saat aralıklarla, toplamda günde 3 kere, 5’er dakika boyunca buzu ya da ateşte ısıttığınız tahta kaşığı tampon yaparsanız bu uygulama uçuk çıkmasını engelleyecektir.

Diğer farklı yöntem ise eterdir. Eter kolaylıkla bulunabilen asetonunun içeriğidir. Saf, parfümsüz asetonu temiz bir pamuğa dökerek kaşınan ve uçuk çıkması muhtemel olan bölgeye yine yukarıdaki gibi sürelerde tampon yapın. Uçuğun çıkmasını büyük oranda etkileyecektir.

ucuk nasil gecer

7-10 GÜN İYİLEŞME SÜRECİ

Eğer bu uygulamaları yapmayarak önleme aşamasını kaçırdıysanız ağrı veren kızarık bir hal alacaktır. Bu aşamada ise doktor ya da eczacınızın önereceği kremler ile tedavi uygulayın Uçuğun iyileşme süresi 7 ile 10 gün arasındadır. Ayrıca kimi zaman ciltte hafif bir leke bırakır ve bu şekilde iyileşme süreci gerçekleşir. İzi kalıcı olmaması için iz tedavisini geçirmeden etkili olan kremlerden faydalanabilirsiniz.

iz kremleri

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir