Anasayfa / Anne / Çocuk / Bebeğinizin Katı Besinlerle Tanıştırın

Bebeğinizin Katı Besinlerle Tanıştırın

Merhaba anneler bebeğiniz göz açıp kapayana kadar 6 aylık oldu bile. Artık ek besinlere yavaş yavaş başlamalı ve bebeğinize çiğneme refleksi kazandırmanın tam zamanı. İlk 6 ay anne sütü yeterli olurken, şimdi demire daha fazla ihtiyacı olduğu için ek besin takviyesinde bulunmalısınız.

Günden güne büyüdüğü için artık süt tek başına doyurucu ve vücudunun ihtiyacı olan vitamin ve gerekli olan ihtiyacı karşılayamaz hale geliyor, işte bu noktada bebeğinizi katı besinlerle tanışması kaçınılmaz bir hal alıyor. Elbette ki bu geçişte öncelikle doktorunuzdan yardım almanız gerekiyor, ancak bizden de minik notlar almanızda fayda var. Bu süreç çok kolay da olabilir,size sıkıntı da verebilir. Ancak asla vazgeçmeyin, bebeğinizin ek gıdaya ihtiyacı olduğunu unutmayın.

bebeğinizin mamaile tanışması

Anne sütünün en az olduğu zamanlar sabah ve öğle saatleridir, sütünüz bebeğinize yetmeyeceği ve karnı doymayacağı için bu saatlerde ilk denemenize başlayın. İşe anne sütü veya ek mama ile başlarsanız hem bebeğinizin açlığı bir nebze yatışmış olur hem de size daha az problem yaratır. Bebeğinize her gün yalnızca bir sebze yedirerek başlayın, örneğin salatalık suyundan içirmeyi deneyin. Eğer olumlu sonuç alırsanız aynı öğünde devam edebilirsiniz. Ancak takip eden bir kaç gün salatalık suyu içirmemeye özen gösterin.

bebeğinizin katı mama ile tanıştırın

Unutmayın bilindik sebze ve meyvelerin bebeğinize hiçbir zararı olmaz, ancak alerji olma ihtimaline karşı meyve, sebze püresi veya suyunu kademeli olarak vermenizde fayda var. Her şeyi yaklaşık bir saat öncesinden derin bir kaba su ilave ederek bekletin, üzerine bir yemek kaşığı sirke eklerseniz daha steril olmasını sağlarsınız. Unutmayın bebeğinizin bağışıklık sistemi henüz gelişimini tamamlamadığı için steril tabak, kaşık ve yiyecekler olması şarttır.

ev yapımı bebek maması

Hazır mama ve yiyeceklere karşı olduğumuzu söyleyerek devam edelim, Evde tamamen doğal ürünlerle yapacağınız mama veya püre bebeğinize çok daha faydalı olacaktır. Hazırladığınız yiyeceklerin içine yüsksek oranda yağ, şeker ve tuz gibi malzemeleri de eklemeyin.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Anne adayları için en doğru ve sağlıklı beslenme biçimi; azar azar ama sık sık yemektir. …

1 Yorum

  1. Ne zor süreçtir bu, bebeğim sürekli öğürüyordu 🙁 yemek istemiyor ama sürekli açlıktan ağlıyordu. Allah herkesin yardımcısı olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir