Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Kıyafetlerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir

Kıyafetlerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir

Tüylenme sürtünme sonucu oluşur. Giysilerinizin palto gibi başka giysilerle temas eden bölümlerinde, pantolon ağ ya da arka kısmında, kol ve dirsek bölümlerinde sürtünme daha çok olduğu için tüylenme ya da tiftiklenme de bu kısımlarda daha çok olur.

Tüylenmeyi tamamen önlemek tabi ki mümkün değildir. Ama kullanım ve yıkamada dikkatli olursanız, tüylenmenin oluşmasını geciktirebilirsiniz. Paltolarınızın içinde yer alan etiket bölümleri ya da fermuarlar diğer giysilerinize temas ettiğinde o bölgede daha çok tüylenme yapar. Çantalar da sürekli değdikleri kısımlarda tüylenmeye sebep olur. Kullanımda bu tarz şeylere dikkat edebilirsiniz.

giysilerde tüylenme nasıl geçer

Yıkama esnasında tüylenmeyi geciktirmek için makineyi çok doldurmayın, deterjanı da az koymayın. Deterjan, yıkama esnasında giysilerde kayganlık bırakır ve sürtünmeyi azaltır. Yünlüler için sıvı deterjan kullanmaya ve yünlü programda yıkamaya özen gösterin.

Günlük hayatta giysilerimiz üzerimizdeyken dikkatli davranmak tabi ki zordur. Kısacası tüylenme kumaşın ipliğiyle alakalı bir şey olduğu için olması da kaçınılmazdır.

Kazak, pantolon, etek ve paltolarınızdaki tüylenmeyi temizleyebilir ve onlara yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

giysilerde topaklanma

Giysilerdeki tüylenmeyi temizleme ipuçları:

  • Tüylenmeyi temizlemek için en çok kullanılan yöntem jiletlemektir. Bunun için çok dikkatli olmalısınız. Giysinizi sert ve düz bir zemine yatırın. Elinizle giysinin temizlenecek kısımlarını gerdirerek yukarıdan aşağı doğru jiletleyin.
  • İkinci yöntem koli bandı kullanmaktır. Kaliteli ve güçlü yapışkanı olan koli bandını yapıştırıp çekerek giysinizdeki tüylerin büyük kısmını temizleyebilirsiniz. Fakat tüylenme eskiyse, topaklanmış ve tiftiklenmişse koli bandıyla temizlemek zor olacaktır. Özellikle yünlü giysileri temizleme işleminde koli bandı yöntemi daha çok tercih edilir.
  • Koli bandı ve jiletleme dışında giysilerdeki tüylenmeyi temizlemek için özel ürünler satılmaktadır. Tüy temizleme aleti, kazak tüyü alma makinesi, kazak tüy ve tiftik temizleme aleti adıyla satılan ürünlerden birini temin ederek giysilerinizin eski görüntüsünden kurtulabilirsiniz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir