Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Cam Objeler Nasıl Temizlenir

Cam Objeler Nasıl Temizlenir

Cam ev eşyası nasıl temizlenir?

  • Sıcak su ile doldurduğumuz yıkama kabının içine bulaşık deterjanı koyarak, bulaşık süngeri yardımıyla temizlemek mümkündür.
  • Gıdalarla temas etmeyen cam eşyalarımızın üzerine cam temizleme spreyi sıkarak temizleyip parlatabiliriz.
  • Cam eşyaları, saf sirke (beyaz sirke) – su karışımıyla da temizleyebiliriz. Önce eşyaların üzerindeki varsa tozları temizliyoruz. Ardından yünlü bir kumaş yardımıyla hazırladığımız sirkeli su ile cam ev eşyamızı iyice siliyoruz. Ardından tüy bırakmayan bir bezle bir kere daha siliyoruz.
  • Asetik asit de denilen sirke ruhu cam eşya temizliğinde başarılı sonuçlar verir.  Sıcak bir miktar suyun içine az miktarda asetik asit ilave ediyor ve bu suyun içinde cam eşyalarımızı yıkıyoruz. Yıkama işleminden sonra bol su ile duruluyoruz. Ardından tüy bırakmayan, pamuklu bir bezle kurulayıp son olarak parlatıyoruz.
  • Asetik asitle (sirke ruhu) yapılan temizlik işlemleri, cam eşyalar üzerinde oluşmuş kireç lekelerinin de geçmesini sağlar.

cam eşyalar nasıl temizlenir

Cam eşyaları temizlerken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Cam eşyaları temizlerken sabun kullanmak çok uygun değildir. Sabun, cam üzerinde leke yapar, iyi durulanmamış sabun tortulanmaya sebep olur.
  • Cam mutfak eşyaları üzerinde zamanla lekeler oluşabilir. Özellikle çay-kahve lekelerini bardaklardan çıkarmak için bulaşık deterjanıyla yapılan temizlik yetersiz gelir. Bu durumda yıkama kabına az miktarda çamaşır suyu ve bolca su ekleyerek cam eşyaları su içerisinde birkaç saat bekletin. Fakat gıda tüketiminde kullandığınız cam mutfak eşyalarından çamaşır suyunu iyi arındırmalısınız. Aksi takdirde çamaşır suyu sağlınıza zarar verebilir. Çmaşır suyu kullanmak istemiyorsanız sirke ile de lekelerden kurtulmanız mümkün.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir