Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Mum Lekesi Nasıl Çıkar

Mum Lekesi Nasıl Çıkar

Giysi, örtü vb. üzerindeki mum lekesini temizlemenin yöntemi:

  • Mum lekesine mümkün olduğunca hızlı müdahalede bulunmak lekeden daha kolay kurtulmamızı sağlar.
  • Damlamış mumu sertleştirmek için üzerine buz sürmeliyiz. Bıçağın keskin olmayan tarafı ya da plastik kartla katılaşmış mumu kumaş üzerinden kaldırmalıyız. Henüz mum lekesinden kurtulmuş değiliz.
  • Kalan mumu temizlemek için 2 adet kağıt havlu ya da kese kağıdına ihtiyacımız var. Kumaşı 2 kağıt arasına koyup ısıtılmış ütüyü kağıdın üzerinden birkaç kez geçiriyoruz. Mumun kumaş altındaki kağıda geçtiğini göreceksiniz.
  • Lekeden tamamen kurtulana kadar temiz kağıtla bu işlemi tekrarlamalıyız.
  • Son olarak da yıkama talimatlarına uyarak kumaşı/giysiyi yıkayabiliriz.

mum lekesi nasıl çıkar

Cam eşyadan mum lekesini temizlemenin yöntemi:

  • Cam yüzey üzerindeki mum lekesini temizlemek için iki etkili yöntem var. İlki mum üzerine buz sürmek ve katılaşmış mumu bıçağın keskin olmayan tarafıyla çıkarmak. Kalan lekeyi sabunlu bezle temizleyebilirsiniz.
  • İkinci yöntemde ise mumu eritmek için saç kurutma makinesini leke üzerine tutup, eriyen mumu kağıt peçete yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Halı/Koltuk üzerindeki mum lekesini temizlemenin yöntemi:

  • Katı mumu kazırken dağıtmamaya özen gösterin. Dağılmaması için elektrikli süpürge ile süpürerek temizlemeye başlayabilirsiniz. Halı ya da koltuk kumaşınızın cinsine göre ütü ile çıkarmak en kolay temizleme yöntemidir. Halıdaki lekenin üzerine kese kağıdı ya da bez parçası koyup sıcak ütüyü 15 sn kadar gezdirin. Lekenin kağıda geçtiğini göreceksiniz. Mum renkli ise leke tamamen geçmeyecektir. Kullanım talimatına uyarak yıkama/silme yapabilir ya da yaptırabilirsiniz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir