Anasayfa / Güzellik / Cilt Bakımı / Cilt Bakımında Doğrular ve Yanlışlar Nelerdir?

Cilt Bakımında Doğrular ve Yanlışlar Nelerdir?

Günümüz kadınları için cilt bakımı, vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Fakat iş öyle arkadaş tavsiyeleri ile etraftan duyduklarınızla olmuyor. En iyisi siz yazımızı okuyup, bilgilerin doğrularını öğrenin. Vücuttaki en büyük organ cildimizdir. Özellikle de kadınlar cilt bakımı ile son derece ilgili. Fakat bu konuda nelerin yapılması veya nelerin yapılmaması gerektiğine dair birçok söylenti var ki, bu durumu yazımızla açıklığa kavuşturalım. Birçok kadın, nasıl bir cilt bakımı uygulayacağı konusunda mantıklı fikirler öne sürse de, iş uygulamaya gelince maalesef yapılanlar söylenenlerden farklı olabilmekte.

cilt bakimi

Yüzümü suyla yıkıyorum. Bu sebeple de toniğe ihtiyacım yok.

Yüzünüzü suyla yıkamanızda hiçbir sorun yok. Hatta cildinizi sütle temizledikten sonra, yüzünüze de su çarpmanızda da sakınca olmaz. Problem cildinizin yaklaşık olarak 5.5 seviyesinde pH seviyesine sahip olmasıdır. Oysaki bu oran suda, oturduğunuz bölgeye ve de kullandığınız suyun sertliğine göre, 9.5 e kadar çıkabilmektedir. Tonik ise, cildinizin asit seviyesini normale döndürdükten sonra dengeyi sağladığı için su kullanarak bu dengeyi tekrardan bozmuş oluyorsunuz. Piyasada birçok markada satılan tonikleri daha dikkatli ve özenle inceleyip kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Gece kremim, gündüz kremimden daha yoğun olmalı.

Bu durum kişisel seçime bağlıdır. Bazı kadınlar gece kullandıkları kremin, günlük olarak kullandıkları kremden daha ağır olmasını isterler fakat aslında daha yoğun bir kreme ihtiyaç yoktur. Belki de gündüz kullanmış olduğunuz kremden daha farklı özelliğe sahip bir ürünü tercih edebilirsiniz, örneğin sıkılaştırıcı, ya da yaşlanmayı geciktirici ürünler gibi. Ama bunları da hafif ürünlerden seçebilirsiniz. Böylelikle yastığınız sanki yüzünüze yapışacakmış gibi bir kalıt da bırakmamış olur.

Gündüz ve gece ürünlerim birbirinden farklı olmalı.

Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Cilt probleminiz yoksa eğer, tek yapmanız gereken bunu korumak için cilt bakımı yapmanızdır. Kullandığınız ürünler günde iki defa kullanabilirsiniz. Bazıları SPF içeren ürünleri gece de kullanmak istemez fakat aslında bunda sorun yoktur. Diğer seçenek ise SPF içermeyen bir nemlendirici kullanmaktır ve gündüzleri de güneşten koruyan bir ürünü bunun üzerine sürmektir. Fakat amaç az üründe çok iş başarmak ve işinizi kolaylaştırmaksa, ikinci seçenek size çok yardımcı olmaz.

cilt

Gece cildime bir şey sürmezsem, cildim nefes alabilir.

Bu düşünce ağır gece kremi kullanmakla ilgili bir rivayete dayanır. Bazı cilt bakım uzmanlarına göre, gece olduğunda cildinizi temizledikten sonra, eğer başka bir ürün sürmezseniz, cildiniz kendi dengesini bulmaktadır. Bu noktada kendinizin nasıl hissettiği önemli. Cildinizi temizledikten sonra eğer yüzünüze bir şey sürmeniz gerektiğini hissediyorsanız, sürmelisiniz. Yoksa sürmeseniz de olur. Fakat şunu da unutmamak gerek ki, geceleri cildin kendi kendini yenilemesi için uygun bir zamandır. Bu zamandan yararlanmak iyi olabilir.

Makyaj temizleyicim, göz makyajı temizlemek için de kullanılıyor. Bu sebeple ayrı bir ürün kullanmıyorum.

Eğer çok az makyaj yapıyor veya kullandığınız temizleyicinin makyajınızı tamamen ve nazikçe temizlediğini düşünüyorsanız, o zaman problem yok. Bazı ürünlerin formülü, ayrıca bir göz makyajı temizleyici ürünü kullanımına gerek bırakmayacak şekilde hazırlanmıştır.  Fakat gözlerinizi tam anlamı ile temizlemek için onları iyice ovalamanız gerekiyor ise, o zaman ikinci bir ürüne ihtiyacınız olacaktır. Cilt esnek olduğu zaman, onu çekiştirip durursanız, erken kırışıklıklara sebebiyet vermiş olmuş olursunuz.

Su, cildimi kurutuyor.

Cilt tipiniz hangi tip olursa olsun, su aslında cilt için iyidir. Kaçınmanız gereken ise, suyun cildinizde doğal bir halde kurumasıdır. Bu olduğunda, su buharlaşarak cildinizde bulunan doğal suyu da beraberinde götürmesidir. Bu da cildinizin gerilmesine neden olur. Yüzünüzü yıkayıp, kurular ve uygun toniği kullanırsanız eğer sorun kalmaz.

Çok her zaman iyidir.

Cildimiz bir üründen yalnızca belli miktarları kabul eder ve bunun çoğu da buharlaşıp heba olur. Ürünün tamamı cilde nüfuz etse e gerekenden fazlasının gidebileceği herhangi bir yer yoktur. Bu da, gözeneklerin tıkanmasına ve de birikimlere sebep olur. Bu sebeple ürünü az miktarda sürün. Fazlasına ihtiyacınız varsa ekleyebilirsiniz.

Göz kremim göz bölgesinin tamamına sürülmelidir.

Bu hiç de iyi bir fikir sayılmaz. Göz kremi, yüz kreminden çok daha farklıdır. Cildin içine nüfuz etmez ve yüzeye yayılır. Sürdüğünüz miktar, bir pirinç tanesinden daha fazla olmamalıdır. Üstelik de bu miktar da iki göz için birden kullanılan miktardır. Gündüz, sadece gözaltına sürün,  gece de tüm göz çevresine sürmelisiniz. Bunun sebebi gün içerisinde, göz kremini tüm göz çevresine uygulayıp farınızın yayılmasına ve ince bir çizgi şeklinde iz bırakmasına sebep olur. Göz makyajı yapmadıysanız eğer, o zaman tüm göz çevrenize günde iki kez uygulayabilirsiniz. Fakat kullandığınız ürüne dikkat etmelisiniz. Ürün eğer tüm göz bölgesi için üretilmemiş ve test edilmemiş ise, şiş gözlerle uyanabilirsiniz.

cilt bakimi

Bebek yağı ve vazelin harika makyaj temizleyicilerdir.

Gerçek şudur ki, oldukça etkilidirler fakat onları kullanmak hiç de iyi bir fikir sayılmaz. Petrol bazlı oldukları için suyla parçalanmazlar. Bu sebeple de göz üzerinde tabaka bırakırlar. Bu da göz makyajınızın akmasına neden olmaktadır. Bunun yerine, yağlı göz makyaj temizleyicisi kullanabilirsiniz. Bu ürünler suyla çözüldüklerinden bu tür problemlere sebebiyet vermemektedirler.

Bebek yağı ve vazelin harika nemlendiricilerdir.

Cevap yine hayır. Bu ürünler tıpkı tuzak gibidir. Eğer cildiniz kurumaya meyilli ise, havuza veya denize girmeden önce vazelin sürebilirsiniz, bu anlamda ürünler iyi bir bariyer görevi görürler. Vazelin, sizi soğuktan ve sert rüzgarlardan da korur fakat kesinlikle nemlendiricinin üzerine sürülmemelidir. Bebek yağı, bebeklerin nemli cildine sürülür ve bu nemi sabitlemek için üretilmiştir. Vazelin veya bebek yağını nemlendirici gibi kullanırsanız eğer bu, cildi bloke eder. Bunun sonucunda da cilt, nemini ve kendi lipitlerini üretemez hale gelir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Pratik Güzellik Bilgileri**

Bayanlar bu habrrimiz  tam size göre ..Hızlı yağlanan saçlara, uzun sürede kuruyan ojelere, kurumuş ciltlere her …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir