Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Böbrek Taşı Ağrısını Azaltacak Tavsiyeler

Böbrek Taşı Ağrısını Azaltacak Tavsiyeler

Böbrekler sayesinde vücutta bulunan vücudun ihtiyaç duymadığı atıkların çıkarılması sağlanır. Bu sebeple böbreklerin doğru şekilde çalışması çok önemlidir. Böbreklerin bir diğer görevi ise, kan basıncını, hormonları ve vücuttaki asit-bazı dengelemesidir. Dolayısıyla böbreklerin işlevini yitirmemesi ve düzenli çalışması büyük önem taşımaktadır.

Yediğimiz besinler yoluyla böbreklerin düzgün çalışması bazı koşullarda engellenebilmektedir. Özellikle sodyumun ve potasyumun gereğinden fazla tüketilmesi böbreğin çalışma fonksiyonlarına olumsuz etki edebilmektedir. Böbrek hastalıklarının pek çok farklı belirtisi vardır. Ancak bunlardan en sık görülenleri; mide bulantısı, kusma, kilo değişiklikleri, iştahsızlık, uzun süren kanamalar, kaşıntı ve az idrara çıkmadır.

1- Soya Proteini

Hemen hemen tüm hayvansal gıdalar içeriğinde fosfor mineralini bulundurur. Fosfor minerali elbette ki insan sağlığı ve vücudu için oldukça faydalıdır. Fakat vücuda fazla miktarda fosfor minerali alındığında çeşit sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Çünkü böbrekler vücutta aşırı miktarda bulunan bu fosforu atmakta zorlanmaktadır.

Böbrekler bu fazla miktarda vücutta bulunan fosfor mineralini atmak için fazla çalışmakta ve kendisine birtakım zararlar verebilmektedir. Bu sebeple soya proteini tüketmek faydalı olacaktır. Çünkü soya proteini içeriğinde süt ürünlerinde bulunan faydalı mineralleri barındırmaktadır. Sağlıklı beslenmek için tüketilecek soya proteini böbrekler için oldukça yararlı olacaktır.

soya proteini

2- Limon

Her sabah içeceğiniz 1 limon suyu ile ağrıyı hafifletmenin yanı sıra böbrek taşınızı da eritmeniz mümkün.

Limonun

3- Meyve

Meyveler her daim böbrekler için oldukça faydalı besinlerdir. Çünkü vücutta bulunan üreyi vücuttan atmaya çalışan böbreklerin yorulmasını üre miktarını azaltan meyveler engellemektedir.

meyve

4- Sebze

Sebzeler de aynı şekilde meyveler gibi böbrekler için oldukça büyük faydalara sahip besinlerdir. Aynı şekilde böbreklerin vücuttan bazen atmakta zorlandığı üre miktarını sebzelerin azaltmasıyla böbrekler daha sağlıklı ve kolay çalışır hale gelmektedir.

sebze

5- Yoğurt

Yoğurt bilindiği üzere probiyotik bir besindir. Probiyotik besinler böbrekler için oldukça iyi gelmektedir. Uzmanlar da düzenli olarak ve yeterli miktarda tüketilen yoğurdun böbrek sağlığı için oldukça faydalı olacağını söylemektedir.

yoğurt,

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Dikkat! Mamalar bebeklerin dişlerini çürütüyor

Anne ve babaların genellikle kullandığı bebek mamalarına doktor  Diş Hekimi A. Doğan Bircan ‘dan uyarılar geldi. Bebekler için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir