Anasayfa / Anne / Çocuk / Çocuklar için meyve suyu iyi midir?

Çocuklar için meyve suyu iyi midir?

Çocukların en çok yöneldiği içecek türleri meyve sularıdır. Meyve suyunu dikkatli seçmeniz çocuklarınızın sağlığı açısından önemlidir. Tam meyveler ise her zaman en iyi seçimdir. Ancak meyve sularının bazıları çocuklardaki diyet planlarında sağlıklı bir rol oynar.

Günümüzde yapılan araştırmalar yüzde 100 oranına sahip olan meyve sularının çocukların kilosuna çok fazla etki etmediğini ortaya çıkartmıştır. Ama meyve suları doğal olarak kalori içerir. Diğer yiyecek ve içecekler olduğu gibi çok fazla meyve suyu tüketmek de çocukların kilo almasına neden olabilir.

YÜZDE 100 ORANINA SAHİP MEYVE SULARINI TERCİH EDİN

Çocuklarınıza eğer meyve suyu veriyorsanız yüzde 100 oranına sahip olan meyve sularını tercih etmelisiniz. Bu meyve suları da kalori içerirken, çocuğunuz yüzde 100 oranına sahip meyve suyundan daha fazla vitamin alır. Buna bağlı olarak daha az katkı maddesi tüketmiş olacaktır. Çocuklarınıza sürekli olarak sadece meyve suyunu vermemelisiniz. Yiyecekleri öğünlerde meyve suyu tüketimi daha yararlı olacaktır. Aksi halde yemek yemede sorun yaşayan çocuklar içecekleri meyve suları nedeniyle yemekten iyice uzaklaşabilir. Çocukların çok fazla ve sık meyve suyu tüketiminin yapılması engellenmelidir.

meyve suyu icmek iyi midir

SINIRLARI AŞMAYIN

Çocukların günde ne kadar meyve suyu tüketimi yapabileceğinin sınırlarına göz atalım:

1)Doğumdan 6 aya kadar olan bölümde kabızlık yaşayan bebeklere rahatlatmak amacının dışında herhangi bir meyve suyu verilmemelidir.

2) 6 aydan 6 yaşa kadar olan yaş aralığında ise günde 4- 6 ons yani 118’den 177 mililitreye kadar meyve suyu içme limiti verilmektedir.

3) 7 yaş ve daha üstü çocuklar için ise günde 8-12 ons yani 237’den 355 mililitreye kadar meyve suyu limiti konulmuştur.

 

obst, banane, ananas, orange, kiwi, limette, food, zitrone, apfel, erdbeere, birne, baum, grün, essen, obstschale, frucht, gesund, lecker, sport, kerne, kochen, küche, saft, kompott, frisch, natur, natürlich, ernährung, tisch, salat, hintergrund, erfolg, business, vitamine, mineralien, schlank, abnehmen, diät, roh, rohkost, makro, pflanze, markt, strauch, acker, feld


TÜM MEYVE YEME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRIN

Ortalama 4 ons olan 118 mililitreye denk gelen yüzde 100 oranına sahip meyve suları bir porsiyon meyveye denk gelmektedir. Ancak bu tüm meyve ile aynı derecede vitamin ve besin kaynağı içermez. Belirtilen oranlarda meyve suları yararlı olsa da çocuklarınıza tüm meyve yeme alışkanlığı kazandırmalısınız. Hem doğal hem de hiçbir işlemden geçmemiş olan tüm meyveler, çocuklarınızın sağlığında daha etkili rol oynayacaktır. Çünkü tüm meyvelerde vitamin değeri her zaman daha fazla olurken içerdiği lif maddesi sağlık açısından önem taşımaktadır. Ayrıca herhangi bir katkı maddesi barındırmaması açısından da meyve sularından avantajlıdır.

tum meyve yiyen cocuk

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir