Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / D Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

D Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

D vitamininin en temel görevi vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olmak ve buna bağlı olarak da kemik gelişiminde önemli bir rol üstlenir. Özellikle de kemik gelişiminin devam ettiği büyüme çağında yeterli D vitamini almak, kemik dokusunun üretimi ve büyümenin yavaşlamaması açısından oldukça önemlidir. İlerlemiş D vitamini eksikliği, yetişkin bireylerde osteoporoz, çocuklarda da raşitizme yol açabilmektedir.

D vitamini bulunan gıdaları tüketmenin dışında, yeterli oranda bu vitamin için gün ışığından yararlanabilirsiniz. Çünkü insan vücudu güneş ışığını kullanarak, D vitamini üretme özelliğine sahiptir.

d vitamin kaynaği

D Vitamini Bulunan Besinler

“Hangi Besinlerde D vitamini bulunur?” sorusunun cevabından önce, D vitamini ile gün ışığı arasındaki bahsedelim. Bulutsuz bir günde dışarı güneşe çıkıp 10-15 dakika boyunca güneş ışığı almak, vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini oranını büyük ölçüde karşılamaya yeter.

Tabii ne kadar süre güneşte kalınması gerektiği kişinin cildinin rengine ve günün saatine bağlı olarak birkaç dakikalık farklılıklar gösterebilmektedir fakat güneş D vitamini için en önemli kaynaktır diyebiliriz. Bu sebeple D vitamini “gün ışığı vitamini” olarak anılır.

Burada altını çizebileceğimiz nokta D vitamini içeren gıdaları ne kadar sık tüketiyor olursanız olun, günde mutlaka 10-15 dakika, güneş kremi sürmeden önce güneşe çıkmanız çok önemli. Böylelikle yeterli miktarda D vitamini aldığınızdan da emin olabilirsiniz. Zaten D vitamini eksikliğinin en çok görüldüğü yerler güneşin yüzünü az gösterdiği, bulutlu ve yağışlı bölgelerdir. Bu arada güneşte kalma sürenizi uzatırsanız D vitamini üretimi açısından pek de bir yararı yok aksine cildiniz güneşten yanabilir ve birtakım cilt hastalıklarının önü açılabilir.

d vitamini

Vücudunuzun ne kadar büyük bölümünü güneşte tutabilirseniz (bacaklar, yüz, kollar, sırt bölgesi) cildiniz yanmaya başlamadan, maksimum seviyede D vitamini üretimi sağlayabilirsiniz.

Şimdi içinde D vitamini bulunan besinlere bir göz atalım.

İçinde D vitamini bulunan besinlerin sayısı oldukça azdır. Günümüzde doğal gıdalar dışında bazı besinlere (kahvaltılık gevrekler, süt, soya sütü, margarin gibi) üretim aşamasında da D vitamini takviyesi yapılır. Bu tip gıdaların hangileri olduğunu ambalajlarında yer almakta olan “içindekiler” bölümünü okuyarak bulabilmeniz mümkün.

Doğal olarak D vitamini bulunan gıdalar ise şu şekilde;

  • Peynir, Yağlı Balıklar, Tereyağı, Somon, Ton Balığı, İstiridye, Balık Yağı, Uskumru, Yumurta, Patates.

peynir

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliğinin ilk belirtileri kemiklerde görülmektedir. Uzun süreli D vitamini eksikliği de kemiklerin zayıflamasına, şeklinin bozulmasına ve kırılganlaşmasına yol açabilir. Bu vitaminin eksikliğinin sebep olabileceği diğer hastalıklar ise şu şekildedir; çocuklarda şiddetli astım, kanser, kalp ve damar hastalıkları ve yaşlılarda kavrama yeteneğinin zayıflaması. Bazı gruplar, D vitamini eksikliğine karşın diğer kişilerden daha hassastır. 65 yaş üzeri yetişkinler, ten rengi koyu olanlar, yeterince güneşe çıkmayanlar,  bulutlu coğrafyalarda yaşayanlar, yeterince yağ tüketmeyenler kişilerde D vitamini eksikliği daha sık görülür.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir