Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalık en rahat yaklaştığımız besinlerden biri olsa gerek. Midemizi yakmayacağını, kilo aldırmayacağını veya hazımsızlığa sebep olmayacağını biliriz. Üstelik açlığı bastırmak hatta susuzluğu gidermek için salatalığın harika bir atıştırmalık olduğu söylemek mümkün.

Çoğu evde dolaptan hiç eksik olmayan bu ferahlatıcı gıda, belki de çok ortalıkta bulunduğundan, kimilerince ‘sırf su’ olduğu için eleştirilir ve fazla faydası olmayan bir yiyecek sanılır. Oysa işin aslı öyle değildir. Salatalık oldukça değerli besin maddeleri içermektedir.

Salatalık kabakgiller ailesine üye olan bir meyvedir. Biz gündelik hayatımızda tuzladığımız yiyecekleri sebze olarak görüyoruz fakatbitki bilimine göre, çekirdekli oluşu gibi bitkiye has olan bazı özellikleri sebebi ile salatalık aslında meyve sınıfına girmektedir.

salatalik

Meyve-sebze üreticileri gibi konu ile doğrudan ilgili mecralarda, salatalığın asıl adı hıyar olarak anılır. Fakat hıyar sözcüğünün argo anlamı günümüzde de o kadar öne geçmiştir ki, çoğumuz salatalık sözcüğünü kullanmayı tercih ederiz. Salatalık ülkemizde bol miktarda ve Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere hemen her bölgede yetişmektedir. Salatalığın yüze yakın birçok farklı türü vardır. Taze olarak veya turşu şeklinde sofralarda bol miktarda yer almasının yanında kozmetik sektöründe de sıkça rastladığımız ürünlerden bir tanesidir. Bu genel bilgilerin ardından esas konumuz olan salatalığın yararlarına geçebiliriz.

Salatalığın Sağlığa Yararları

Doğal Sıvı Takviyesi: Bir salatalığın % 96’sı sudur. Kendi vücutlarımızın da yarısından fazlası su olduğundan, vücuttaki bazı sistemlerin gereğince işleyebilmesi adına günlük su veya sıvı alım miktarı önemlidir. Vücudu susuz halsizlik, hazımsızlık, halsizlik ya da kas krampları gibi pek çok problemi beraberinde getirebilir. Bu bakımdan özellikle vücudumuzun su kaybettiği sıcak havalarda, öğünlerde ve hatta öğün aralarında salatalık meyvesini eksik etmemek, vücudun susuz kalması ve çeşitli sorunların baş göstermemesi adına yararlı olacaktır.

B Vitamini Kaynağı: Salatalık B vitamini bakımından oldukça iyi bir kaynaktır. Sinirlilik, halsizlik, kansızlık, dikkat dağınıklığı, ağız yaraları veya unutkanlık gibi problemlerin ve şikayetlerin altından B vitamini eksikliğinin çıktığı çok olmaktadır. Bu tip şikayetler olsun veya olmasın, B vitamini yönünden zengin besinlere öğünlerinde yer vermek isteyenler, listelerine salatalığı da rahatlıkla ekleyebilir.

K Vitamini Deposu: Salatalık meyvesinin bir K vitamini deposu olduğunu daha önce de duymuş muydunuz? K vitamini kemik sağlığının yanında, kanın pıhtılaşması için de önemli bir vitamindir. Vücutta D vitamini ile beraber çalışan K vitamini,yaşlılıkta ve kemik yoğunluğunun artmasında, kırık vak’alarının azalmasında oldukça etkilidir. Bu vitaminlerin işbirliği ayvücutta kalsiyum dengesini de olumlu şekilde etkiler.

salatalik faydasi

Kalp Sağlığı: Beslenmede çeşitli meyve ve sebzelere ağırlık vermek diyabet, kalp hastalığı,  veya obezite gibi sağlık problemlerine karşı önleyici bir rol oynamaktadır. Bu bakımdan salatalığın potasyum içermesi hastalıkları önlemek adına etkili olabilmektedir. Bir adet salatalıkta bulunan potasyum içeriği günlük olarak potasyum ihtiyacını karşılayamaz elbette fakat en azından muz gibi içinde potasyum kaynaklarına göre de çok daha düşük kalorilidir.

Cilt Sağlığı: Salatalığın içerdiği antioksidan ve vitaminler salatalığı harici olarak cildinize uyguladığınızda da olumlu etki göstermektedir. İltihap ve tahrişi gidere, ciltteki şişlikleri indiren salatalık özellikle göz altı morlukları ve şişlikleri için sık sık önerilir. Salatalık güneş yanıklarını tedavide de etkili olan doğal yöntemlerden biridir. Salatalık içerikli pek çok krem ve losyon benzeri cilt bakımı olan ürünlere mağazalarda bolca rastlayabilmeniz mümkün.

İdrar Söktürücü Özellik: Orta düzeyde de olsa salatalık idrar söktürücü özelliğe sahip besinlerden biri olarak sayılabilir. Potasyum, su ve düşük sodyum içeriği sayesinde ve tansiyonu düzenleme ve kiloyu dengede tutma gibi konularda hiç çekinmeden başvurulabilecek bir yiyecektir.

Sindirim Düzenlemeye Yardımcı: Sağlıklı bir sindirim için gerekli olan iki önemli öğe de salatalıkta mevcuttur: Bunlar su ve liftir. Özellikle de eğer reflü probleminiz varsa, su içmenin reflü belirtilerini dindirmede yardımcı olduğunu da biliyorsunuzdur. Yoğun su içeriği ile salatalık mide için benzer bir yatıştırıcı etki göstermektedir. Salatalığın lif içeriği de besinlerin bağırsakta daha kolay ilerlemesini yardımcı olarak daha kolay hazmedilmesini sağlar.

salatalik fatdalari

Zihin Sağlığı: Salatalığın içerisinde bulunan iltihap giderici fisetin isimli maddenin, beyin sağlığı üzerinde çok önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Hafızayı güçlendirerek sinir hücrelerini, yaşlanmanın olumsuz etkisinden de koruduğu bilinmektedir. Alzheimer hastalığı ile ilgili yapılan birtakım araştırmalarda fisetin maddesinin öğrenme ve hafıza ile ilgili olumlu etkileri de görülmüştür.

Nefesi Tazeleyici Özellik: Bir dilim salatalığı damağınıza yerleştirdiğinizde ağız kokusuna yol açan bakterileri yok edebilmeniz mümkün. Salatalık yemek ayrıca mideyi de yatıştırdığı için, mideden gelen ağız kokusuna da yararı dokunacaktır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bağışıklık Direncini Beslenme Nasıl Artırır

Genelde hepimizin beslenme konusunda düşündüğü ve doğru bildiği şeyler vardır. Bunların başında zamanında yemek yemenin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir