Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Elmanın faydaları nelerdir?

Elmanın faydaları nelerdir?

Elma, dünya genlinde en fazla tüketilen meyveler içerisinde belki de ilk sıradadır. Çok farklı çeşitleri bulunur.  Elmaların farklılıkları yetiştiği bölgeler nedeniyle de kaynaklanabilir. Bazı bölgelerde yetişen elmalar, erik büyüklüğünde ve çok ufak olurken bazıları yumruk büyüklüğünde olabiliyor.

Elmanın sindirim siteminden kalp damar sağlığına ve cilt hastalıklarına kadar birçok organa yararı vardır. Elma aynı zamanda içerdiği vitamin, besin ve elementler yardımıyla hastalıklarla mücadelede yardımcı olur ve vücudu güçlendirir.

Önemli bir  A, E, B6, C, K vitamin deposudur. Bunun yanı sıra yüksek oranda çeşitli mineralleri ve potasyum içeren su barındırır.

Elmanın Sağlığa Yararları

Elma çok fazla hastalık için şifa kaynağıdır. Görünen ve görünmeyen hemen hemen bütün organlarımız açısından inanılmaz derecede yarar sağlamaktadır. Beyin fonksiyonlarının korunmasından kanserle mücadeleye, diş sağlığından kalp sağlığına kadar birçok rahatsızlıktan ve hastalıktan koruyucu özelliği bulunur.

elmanin faydalari nelerdir

Sağlıklı Dişer İçin

Elmanın bilinen en önemli yararı, sağlıklı ve beyaz dişlerinizin olmasını katkı sağlamasıdır.  Isırılarak tüketilen bir elma diş fırçası etkisi yaratmaktadır ve diş arasındaki mikropları ya da artıkları temizler. Bu nedenle uzmanlar elmanın ısırılarak yenilmesini tavsiye ederler. Elma, dişlerin beyaz kalmasını sağlar ve güçlendirir. Bunun yanı sıra ağız içerisinde yer alan bakterileri öldürücü özelliği bulunmaktadır. Diş çürümelerini yavaşlatır ve ağzın tükürük üretmesine katkı sağlar.

Alzheimer Hastalığına Faydası

Fareler üzerinde yapılan deneylerin sonucu elmanın beynin yaşlılıktan kaynaklanan etkileri azalttığını ve Alzheimer hastalığından koruduğunu ortaya koymuştur.

Parkinson Hastalığından Korur

Genel olarak yapılan araştırmalar yüksek miktarda lif içeren gıdaların Parkinson rahatsızlığına iyi geldiğini ortaya çıkartmıştır. Elma da bu gıdalardan biridir. Düzenli biçimde tüketilen elma, sinir hücrelerinin zarar görmesini engelleyen ve oluşan hasarları gideren dopamini arttırmaktadır. Aynı zamanda içerdiği antioksidanlar nedeniyle metabolizmanın hastalıklarla mücadelesine yardımcı olmaktadır.

elmanin vitaminleri

Kansere Karşı Koruyucudur

Bilimsel araştırma sonucunda flavonoidi maddesi çok zengin olan elmanın yaklaşık %23 oranında pankreas kanserine yakalanma tehlikesini azalttığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra içerdiği bileşenler vasıtasıyla karaciğer, meme ve kolon kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Kolorektal ve meme kanseri tehlikesini azaltılması açısından yüksek oranda lif içeren gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. Bazı uzmanlar ise elmanın kanser hücrelerini yavaşlatıcı ve daha ileri boyutta öldürücü etkisinin olduğunu belirtmektedir.

Diyabete Yakalanma Tehliklesini Azaltır

Günde en az bir adet elma tüketimi yaklaşık %28 oranında diyabete yakalanma tehlikesini azaltır. Elmanın içerdiği lifler de kan şekerini düşürme açısından önemli görev sahibidir.

Kolesterolü Düşürür

Elmanın içerisinde yer alan lifler, kolesterol oranının sağlıklı bir düzeyde kalmasını sağlamaktadır. Kolesterolün seviyesi düzenleyerek aynı zamanda başka hastalıklara yakalanma tehlikesini minimuma indirir.

Kalp Sağlığına Yararlıdır

Yapılan araştırmalar, elmanın barındırdığı liflerin damarlarda arterde oluşan plakları çözdüğünü ortaya çıkartmıştır. Plaklar, arter duvarlarındaki katılaşma nedeniyle oluşur ve damarları tıkayarak kanın akışını azaltır. Bu da kalbe zarar verir. İçerdiği elementlerle plakların yok olmasını sağlayan elma, dolaylı açıdan kalp sağlığına katkı sağlamaktadır.

elma cesitleri

Safra Kesesi Taşlarını Engeller

Safra kesesi taşları sıvıların katılaşmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu tür sorunlar genellikle kilo problemi olan kişilerde yaşanır. Safra taşının oluşmasını engelleme için elma tüketimine özen gösterilmelidir. Elma, sindirim sistemine yararlı olduğu nedeniyle kilo vermenizi sağlayacak ve dolaylı açıdan safra kesesi taşları sorunundan sizi koruyacaktır.

Elma Kabızlık ve İshale Faydalıdır

Sabahları aç karınla yenilen elma kabızlık rahatsızlıklarını giderir ve bağırsakların temizlenmesini sağlar. Zayıflamak için de bu yöntem etkili olmaktadır. Sabahları aç karınla tüketilen elma ayrıca ishal sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Öte yandan, elmanın barındırdığı lifler da ishale iyi gelmektedir.

Karaciğere Faydalıdır

Sürekli olarak tükettiğimiz besinler vücudumuzda toksinlerin oluşmasına sebep olurlar. Toksinler ise karaciğeri olumsuz olarak etkilemektedirler. Elma ise bu toksinlerin en önemli düşmanlarındandır. Bu nedenle uzmanlar, günlük olarak tüketilen bir adet elmanın, toksinlerden kaynaklanan rahatsızlıklara yakalanma tehlikesini azaltacağını söylerler.

Bağışıklık Sitemini Güçlendirir

Diğer bir özelliği ise bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bu şekilde bünyenin bütün hastalıklar karşısında direncini arttırır.  Özellikle kırmızı elmada yer alan quercetin adındaki antioksidan, kişinin bağışıklık sitemini güçlendirmede çok etkili rol oynar.

Kataraktı Önler

Elmanın katarakt rahatsızlığını önlediği ile ilgili geçmişte uzmanlar arasında tartışmalar yaşanırdı. Ama günümüzde yapılan araştırmalar, elmanın içerisinde yer alan elementlerin kataraktı  yaklaşık %15 oranında azalttığını ortaya çıkartmıştır.

kirmizi elma

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir