Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Düğün Öncesi Zayıflamanın Yolları

Düğün Öncesi Zayıflamanın Yolları

Eğer düğüne kadar zayıflamak ve gelinliğin içinde çok daha ince ve güzel görünmek istiyorsanız, şimdiden çabucak harekete geçmeniz gerekiyor. İşte sizler için hazırladığımız önerilerden bazıları yazımızda.

Düğün alışverişini yürüyerek yapmalısınız

Gelinlik, elbise, çeyiz alışverişi için mağazalara yürümek, doğal bir şekilde spor yapmanızı sağlar. Metro gibi toplu taşıma İLE gitmek en azından merdiven çıkıp inmeye olanak vermektedir. Gün içinde 45 dakika-1 saatlik yürüyüş bile kilo kaybı için çok etkili olmaktadır.

Düzenli yürüyüşler kilo kontrolünde etkili olabildiği gibi mutluluk hormonu da salgılatarak kişiyi iyi hissettirmektedir. Bu yüzden müstakbel eşinizle beraber her gün yürüyüşe çıkıp ilişkinizi daha çok güçlendirebilirsiniz.

düğün

Kilo vermek için mutlaka kahvaltı yapın

Kahvaltı yaparak güne başladığınız günler daha mutlu ve enerjik olursunuz, çabuk yorulmazsınız. Düzenli kahvaltı ile birlikte düğün hazırlıklarını da daha konforlu yapabilirsiniz. Ayrıca kahvaltı etmenin kilo verme üzerindeki etkilerini de atlamamalıyız.

Güne kahvaltı yapmadan başlayan kişilerin yağ depolama riskinin çok daha fazla olduğunu unutmayın. Orta yağlı beyaz peynir, tam buğday ekmeği, ceviz, yağsız yumurta ve çiğ sebzelerden oluşan bir kahvaltı, gece uykuya dalan metabolizmanızı harekete geçirip sizi gün boyu iyi hissettirmiş olacak.

Ara öğün yapın ve zayıflayın

Sık aralıklarla beslenmek, kan şekerini dengeler ve metabolizma hızında da artışa yardımcı olur. Yapılan binlerce bilimsel araştırma ve çalışma bu sonucu doğrulamaktadır. Metabolizmanızın iyi çalışması adına kilo kaybını sağlamak için mutlaka ara öğün yapmalısınız. Düğün hazırlıkları oldukça yorucudur ve zaman almaktadır. Gelinlik modelleri seçimi, mobilyacılar, organizasyonla ilgili yapılacak pek çok iş, beyaz eşyacılar, emlakçılar derken oraya buraya koşuşturmaktan yemek yemeyi unutursunuz. Ancak bu kesinlikle doğru değildir!

Size önerimiz: Çantanızda mutlaka bir taze meyve ya da kuru meyveler; birkaç parça badem bulundurun. İçecek ikramı olduğunda ayran ya da sütlü (gerçek süt) kahve tercih edebilirsiniz. (Ve tabii yanında da su!). Böylelikle ara öğününüzü de atlamamış olursunuz. Ara öğününüzü düzenli yapmak, alışverişler sırasında daha mantıklı ve sakin olmanızı da sağlayacaktır. Unutmayın; birçok insan kan şekeri düştüğünde sinirlenir; agresif ya da alıngan olabilmektedir. Ara öğünleri düzenli yapmanız hem sizi hem de müstakbel eş adayınızı rahatlatacak.

zayif

Su içerek düğün öncesi zayıflayabilirsiniz

‘Ben fazla çay içiyorum, su ihtiyacımı karşılıyordur!’ cümlesi çoğumuz tarafından sıklıkla söylenmektedir. Peki içilen kahveler, çaylar su ihtiyacını gerçekten karşılıyor mu? Günlük sıvı ihtiyacı, kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Vücudumuzun, besinlerle alınan her 1 kalori başına, 1,5 ml. sıvıya gereksinimi olmaktadır. Bu da yetişkin bireylerde ortalama 2-3 litre’dir. Günlük sıvı gereksinmesinin de ortalama olarak %60-70’inin su olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Mesela 2,5 lt. sıvı ihtiyacınız olsun; bu sıvı ihtiyacının da en azından 1,5 litresinin su olarak içilmesi gerekiyor. Yaz aylarında sıvı kayıpları çok olduğundan su ihtiyacı artabilmekte. İçilen kahveler ve çayları bir kenara bırakın; günde ortalama olarak 8-10 bardak su içmeye gayret etmelisiniz. Yanınızda (arabanızda, çantanızda vb.) mutlaka su şişesi bulundurmanızda fayda var.

gelin

Düğün öncesi bu gıdalardan kaçının!

Düğün öncesindeki birkaç gün şişkinlik ve gaz yapıcı özellikteki gıdalareın tüketiminden kaçınılmalıdır. Bunlar: Karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, pırasa, turp, lahana, salatalık gibi sebzeler; çilek, erik gibi meyveler; nohut, bezelye, kuru fasulye, mercimek, barbunya gibi kuru baklagiller ve  bulgur gibi besinler.

Şişkinlik ve gaz şikayetlerini arttıran gıdalar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir; önerimiz; sizi rahatsız eden/gaz şikâyetine sebep olan yiyecekleri tespit ederek bu besinleri bu süre zarfında da tüketmemeniz olacaktır.

Ödem söktürmek için mutlaka seçici davranın!

Tuz ve tuzlu besinlerin (salamura besinler, konserveler, tuzlama yöntemiyle yapılmış besinler, şalgam suyu, turşu vb.) tüketimi mümkün olduğunca azaltmalısınız. Tuz içeriği düşük olan bir beslenme programı uygulayıp yaşanabilecek ödem riskini de azaltabilirsiniz.

Maden suyu yüksek miktarda sodyum içerdiği için düğün önceki gün mümkün olduğunca uzak durulmalı; çok hassas bünyelerde de ödem artışına sebebiyet verebilir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir