Anasayfa / Güzellik / Neden Güneş Gözlüğü Kullanmalıyız?

Neden Güneş Gözlüğü Kullanmalıyız?

Havalar ısınmasıyla beraber güneş ışıl ışıl parlıyor. Bu değişim de ruhumuza iyi gelse bile gözlerimizi korumamız gerek. Doğru güneş gözlüğü seçimi yapıp sağlığımıza zarar gelmeden bu yazın da tadını çıkarabilirsiniz. Güneş gözlüğü nasıl seçilir, güneş ışınlarının göze zararları ve lazer ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları yazımızda bulabilirsiniz.

Son yıllarda görülen iklim değişikliklerinin ve ozon tabakasının incelmesinin de vermiş olduğu etkiyle uzun süre boyunca güneş ışınlarına ve özellikle de mor ötesi zararlı ışınlara maruz kalmak gözde katarakta sebep oluyor. Ayrıca güneş ışınları sarı nokta hastalığına ve göz çevresindeki ciltte kanserlere sebep olduğunu, aynı şekilde de göz yüzeyini örten dokuda değişiklikler, sulanma, gözlerde kızarıklık, batma ve yanma meydana gelebiliyor.

güneş gözlüğü

  • Güneş ışınları gözlerimize zarar veriyor mu?

Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmak batma, yanma, kuruluk, ışıktan aşırı rahatsız olma, sulanma, gözkapaklarını açmada zorluk çekme gibi başka türlü şikâyetlere de neden olmaktadır. Güneş ışığına aşırı maruz kalanlar ve güneş gözlüğü kullanmayan kişilerde de gözbebeğine doğru et yürümesi oluşabilmektedir.

Yaz aylarında göz sağlığını bozabilecek sorunlardan olan havuz suyunun, yanında güneşin de göz sağlığı üzerinde elbette olumsuz etkileri vardır. Güneş ışınlarına maruz kalan gözlerde birçok hastalık meydana gelebiliyor. Dik gelen ışınlar, korneanın en üst tabakasında harabiyet oluşturarak görmeyi engeller ve gözün arka kısmında tümörlere sebep olarak katarakt oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

  • Katarakttan korunmak için ne yapmalıyız?

Ultraviyole ( UV ) engelleyici özelliği olmayıp yalnızca koyu renkli camları olan gözlükler de katarakt riskini artırmaktadır. Bu gözlükler kullanılırsa eğer gözbebeği genişlemekte ve buna bağlı olarak da göze daha çok UV ışığı girdiği için katarakt hastalığı ve sarı nokta hastalığı riski artar.

güneş

  • Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Güneş gözlüğü alacaksak eğer dikkat edilmesi gerekli olan en önemli özellik; camların ultraviyole ışınlarını blokaj derecesi olmaktadır. Normalde her gözlük camı, ultraviyoleyi değişik seviyelerde bloke edebilmekle beraber etkili ultraviyole blokajı için de özel kaplamalar kullanılması gerekir. Güneş gözlüğünün UVB ve UVA blokaj derecelerine bakılmalıdır, % 99’un üzerinde olan UV blokajı yapabilen camlar seçilmeli ve hatta % 100 blokaj oranı tercih edilmesi önemlidir. Güneş gözlüklerinde kullanılan aynalı kaplamalar, göze gelen düşen miktarını düşürmekle beraber ultraviyole blokaj oranını etkilemez.

Ayrıca, güneş gözlüğü tüm gözü kaplayan ve de yanlardan dönen bir şekilde değilse yukarıdan gelen ışınları önleyemez. Çalışmalar güneş ışınlarının genelde gözlük kenarından geçip göze ulaştığını göstermiştir. Bu nokta da buna da dikkat etmek gerekir.

Güneş gözlüğü seçiminde bir diğer önemli etken ise cam rengi ve koyuluğudur. Camın koyuluğunun ve renginin ultraviyole blokaj derecesi ile herhangi bir ilişkisi olmamasına ve seçimin de kişisel zevke bağlı olmasına rağmen her cam renginin farklı özellikleri olmaktadır.

  • Güneş gözlüğünün camının kalitesini nasıl anlarız?

Güneş gözlüğü rahat bir görüş için öncelikle koyu renkli olmalı ve ışığın şiddetini de en az yüzde 50 oranında azaltması gerekir. Kaliteyi anlamanın bir başka yolu ise gözlüğü taktıktan sonra dikey olan bir çizgiye odaklanmak. Bu bir pencerenin kenarı da olabilir. Gözlüğü hafifçe aşağı, yukarı, sola ve sağa hareket ettirdiğimizde eğer bu çizgide oynama oluyorsa veya kırılmalar söz konusuysa; buradan anlayacağımız; o gözlük uygun değil demektir.

  • Lazer ameliyatları sonrasında hastalar yazın nelere dikkat etmelidir?

Çeşitli sağlık problemlerinden ve güneş ışınlarından kaynaklı olarak gözde oluşan sağlık problemleri için lazer ameliyatları her mevsim yapılabilir ve lazer ameliyatı olan bir hasta da  günlük hayatına kısa sürede dönebilmektedir. Yazın gerçekleşen lazer uygulamalarında hastalar, gözlerini güneşin etkisinden daha dikkatli bir şekilde korumaları gerekir ve en az 2 hafta da denize girilmemesi önerilmektedir.

gözlük

  • Ne zaman güneş gözlüğü kullanmak gerekir?

Güneş etkilerinden korunmak için özellikle, güneş gözlüğü kullanmak çok önemlidir. Güneş ışınlarının çok dik gelmiş olduğu öğle saatlerinde dış mekanlarda bulunmamak gerek. Güneşten gelmiş olan UV ışınlarından gözlerinizi her hava şartında ve her mevsim korumalısınız, çünkü UV ışınları gözlerinize zarar vermektedir. Güneş gözlüklerinin işlevlerinden birincisi ve de en önemlisi, gözlerimizi göremediğimiz UV ışınlarına karşı korumaktır.

  • Polarize camların özellikleri nelerdir?

Polarize camların en büyük özelliği yansımaları ve parlamaları emmesidir. Polarize güneş gözlükleri, parlamaları camın ön kısmında tek bir noktada toplar ve geri yansıtıp göz içine girmesine engel olur. Polarize cam katarakt ameliyatı geçirmiş kişiler ya da lazer ameliyatla çizdirilmiş gözler için özellikle tavsiye edilmektedir.

Lazer ameliyatları sonrasında ise suni gözyaşı damlalarıyla gözyaşını destekliyoruz. Ayrıca, gözlerimizi güneş ve rüzgardan korumamız gerekir. Güneş gözlüğü bir aksesuar değil de bir sağlık malzemesi olarak kullanılmalıdır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir