Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Düzenli Egzersiz İlaç Deposudur

Düzenli Egzersiz İlaç Deposudur

Herkesin spor yapmasında farklı bir amaç vardır. Zayıflamak, kaslı görünmek ya da sadece sağlıklı yaşamak için tercih edilebilir. Tabii ki bunlar bilinçli ve düzenli yapıldığında olumlu bir etki sağlar.

Sağlıklı bir yaşamı kim istemez? Fakat bunun için pek fazla bir şey yapılmaz. Ülkemizdeki insanlar, sağlık açısından yüzlerce farklı sorunlarla boğuşurken tüketilen ilaçların da ardı arkası kesilmiyor. En ufak bir ağrıda bile 3-4 farklı ilaç kullanan insanlarımız bunu farklı boyutlara taşıyarak kendi belirledikleri ilaçları kullanmaya bile başlamıştır.

Sağlıklı bir yaşam için düzenli egzersizlerin büyük önemi vardır. Özellikle kalp ve damar sağlığına olumlu etki eden egzersizler kalp krizi riskini azaltmaktadır. Yapılan araştırmalar, düzenli egzersizlerin ya da spor yapmanın bedensel faydalarının yanı sıra ruhsal açıdan da fayda sağladığını ortaya çıkartmıştır.

jogging-happy

Günümüzde çoğu insanlar, zaman bulamadıkları için spor yapamadıklarını söyleseler de bu kocaman bir bahanedir. Her türlü aktivite için zaman ayırabilen kişiler, sağlığımızda büyük önem taşıyan spor için zaman ayırmamaktadır. Ama unutulmamalıdır ki sağlığınız varsa istediğinizi yapmakta özgürsünüzdür.

Aslında “Zaman bulamıyorum” bahanesini çürüten koşullar bile bizler için sunulmuştur. 15 dakikalık orta derecede egzersizlerin bile yararlı olduğu yaşam süresini 3 yıl uzattığı belirtilmiştir. Spor salonlarında 2 saat veya daha fazla zaman ayırmak istemiyorsanız eğer yapacağınız yürüyüşlerle egzersiz ihtiyacınızı karşılamak mümkün. Yapacağınız yürüyüşleri zamanla artırarak sağlığınız için bir şeyler yapmış olursunuz. Tabii ki çok fazla egzersiz çok fazla sağlık anlamına gelmemektedir. Bu nedenle her şey dozunda ve kontrollü bir şekilde olmalıdır.

Kalp ve damar sağlığı için önem taşıyan egzersizler, dünyada hızla yayılan obezite, diyabet gibi rahatsızlıklar için de ilaç görevi görür. Düzenli egzersizler, size birçok ilaçtan alacağınız verimi vermekle birlikte herhangi bir yan etkisinin bulunmaması da avantajdır.

hap-kullanan-hap-adam

Düzenli egzersiz ve sporun en önemli faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1) Egzersizler sayesinde vücuda alınan oksijen oranı, akciğer ve kalp fonksiyonlarını arttırarak ölüm oranlarını azaltır.

ileri-yasta-egzersiz-omru-bes-yil-uzatiyor-45155

2) Artan kondisyonumuzla daha az yorulmamızı sağlar.

3) Ruhsal açıdan bizi rahatlatarak stresten arınmamızda büyük pay sahibi olur.

4) Düzenli yapılan egzersiz, sağlıklı bir şekilde kilo alıp vermemizde büyük rol alırken kas yapımızı şekillendirir.

kasli-vucut

5) Vücudun esnek bir yapıya bürünmesini sağlar.

6) Kendimize olan güvenimizin artmasını sağlayarak moralimizin yüksek olmasında pay sahibi olur.

Tüm bunlar için sadece harekete geçmek lazım. Her şeye ayırdığımız zamanı kendimiz için de ayırabiliriz. İlaçlara mahkum olmak ya da bir çok hastalıkla uğraşmak istemiyorsanız egzersizlere, spora önem verin, değerinizi bilin.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir