Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Elma Sirkesi zayıflatır mı?

Elma Sirkesi zayıflatır mı?

Elma sirkesi son dönemlerde popülerlik kazanmış gibi görünse de yüzyıllardır saç ve cilt bakımından yaraların tedavisine kadar birçok alanda kullanılan doğal bir ürün olarak karşımıza çıkar.

Günümüzde, modern teknolojiyle donatılmış laboratuvarlarda yapılan araştırmalarda elma sirkesinin antioksidan etkisiyle kötü kolesterolü ve kan şekerini düşüren etkisini doğrular nitelikte sonuçlar elde ediliyor ama elma sirkesinin tüm bu yararlarının kesin olarak kabul edilebilmesi açısından insanların katılımıyla yapılacak olan daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Elma sirkesi, kan şekeri dalgalanmasını engelleyerek açlık krizine girme tehlikesini düşüren ve tokluk hissini daha da uzatarak gün içerisinde daha az kalori almamıza yardım ederek direkt olarak zayıflatmasa da buna yardımcı olabilir.

Elma Sirkesinin Zayıflamaya Etkisi

Zayıflamak açısından bir diyet uygulamıyorsanız ve düzenli biçimde egzersiz yapmıyorsanız elma sirkesinden mucize beklemek yanlış olacaktır. Çünkü elma sirkesinin hiçbir zaman tek başına zayıflatıcı etkisi yok. Ama daha az yemek yemenizi ve diyetinize bağlı kalmanızı sağlayacak bazı özellikleri bulunmaktadır.

Yemek öncesinde ya da yemek esnasında tüketilen elma sirkesinin kişide tokluk hissini uzattığı yönünde bazı çalışma sonuçları mevcuttur. Bu araştırmalarda yemekle beraber sirke tüketen kişilerin bir sonraki öğüne kadar atıştırmalık gıdalar yeme isteğinin azaldığı ve aynı zamanda diğer öğünde daha az yemek yedikleri ortaya çıkmıştır.

Apfelsaft

Kan Şekerini Düzenler

Elma sirkesinin zayıflamaya yardımcı olan diğer etkisi ise kan şekerinde oluşan dalgalanmaların önüne geçmesidir. Yemek yedikten sonra yükselen kan şekeri bir süre sonra hızla düşmeye başlamaktadır. Kan şekeri düştükçe yemeğin ardından yaşanan ağırlık çökmesi hissinden kurtulmak için genel olarak tatlılara yöneliriz. Elma sirkesi kan şekerinin bu şekilde aniden yükselip düşmesini önler ve bu tatlı krizlerinden çıkma şansımız artmaktadır.

Elma sirkesinin kan şekerini düzenlemesiyle ilgili bazı özellikleri yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

İşte o özellikler:

-Elma sirkesi karbonhidrat ağırlıklı olan bir yemek sonrasında insülin hassasiyetini yaklaşık %19-%34 arasında artırarak kişide kan şekerinin düşmesine yardımcı olmaktadır.

-Yemek esnasında 1 parça ekmek içini alarak sirkeye banıp yemek kan şekerini yaklaşık %34’e varan oranda düşürmektedir.

-Yatmadan önce 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi tüketmek açlık kan şekerini yaklaşık %4 oranında düşürmektedir.

Elma sirkesinin bütün bu özellikleri gün boyu aldığınız kalori oranına etki ederek daha az yemek yeme gereksinimi hissetmenizi, tatlılardan uzak durmanızı ve ayrıca buna bağlı olarak gün içersinde daha az kalori almanızı sağlayabilir.

Burada şunu belirtmek gerekiyor. Elma sirkesi yemeklerin ardından kan şekerinin aniden yükselip düşmesini engelleyebilir ama bu ani şeker dalgalanmalarını önlemenin en sağlıklı yolu ise rafine karbonhidratlar yerine (paketlenmiş gıdalar, beyaz ekmek, paketlenmiş atıştırmalıklar, pastane işleri…) düşük glisemik indeks değerine sahip olan gıdalar tüketmektir.

elma sirkesinin diyette yarari

Elma Sirkesi Diyet Yaparken Nasıl Kullanılır?

Bu konuda net bir öneri bulunmamaktadır. Bazı uzmanlar yemeklerden önce, bazıları yemeklerden hemen sonra, bazıları ise yemek sırasında 1-2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi tüketilmesini önermektedir.

Bazı uzmanlar ise sirkenin asitli yapısının hassas bir mide yapısı olan kişilerde sorun yaratabileceğini bu sebeple mutlaka su yardımıyla inceltilerek tüketilmesi gerektiğini söylemektedir. Genel olarak ise elma sirkesini tüketmenin en güvenilir yolu salatalarda kullanmaktır. Bu sayede salatanın lezzeti artar ve direkt olarak içilmediği için özellikle mide yanması gibi sıkıntılara yol açmaz.

Hangi sirkenin seçileceği de ayrı bir konudur. Çeşitli kaynaklarda en yararlı sirkenin organik, ve filtre edilmemiş elma sirkesi olduğu belirtilmektedir. Bu tür elma sirkelerini büyük marketlerde bulmak zordur. Çünkü sirke reyonuna baktığınız zaman filtre edilmiş üzüm sirkesi dışında bir şey satılmıyor.

elma sirkesi

Sirke İçmenin Bir Zararı Var mı?

Belirttiğimiz gibi sirke yüksek oranda asit barındırmaktadır. Normalde mide yanması şikayetleriniz ya da mide ülseri gibi bir rahatsızlığınız varsa ve elma sirkesini sulandırmadan tüketmek şikayetlerinizi artırabilir. Böyle bir durumda 1 yemek kaşığı elma sirkesini 1 su bardağı suya ekleyerek tüketebilirsiniz.

Günlük 250ml civarında elma sirkesi tüketmenin uzun sürede potasyum eksikliğine yol açabileceği söylenmektedir. Ama zaten normal bir beslenme biçiminde bu miktarda sirkeyi 1 gün içerisinde tüketmek pek mümkün değildir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir