Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Yoğurdun Zayıflamaya Etkisi

Yoğurdun Zayıflamaya Etkisi

Zayıflamak için kalori kontrolü yapılmalıdır ve tüketilen besinlerden aldığımız kalorinin gün içerisinde harcadığımız kaloriden daha az olması gerekmektedir.

Depolanmış yağlardan kurtulmak ve vücudun yağ yakmaya başlaması açısından dikkat edilmesi gereken en önemli kural budur ve kilo vermek bunun ne kadar uzun zaman gerçekleştirebilindiğine bağlıdır.

Tek bir gıdayı tüketerek zayıflamak çok mümkün ve sağlıklı da değil. Yani beslenmenize yoğurt ekleyerek aniden kilo vermeye başlayamazsınız. Ancak yoğurt gibi besinler yüksek besin değerleriyle genel sağlığımıza önemli katkıda bulunurken gün içersinde aldığımız kaloriyi de kontrol altında tutabilmemize yardım edebilir.

Örneğin yoğurtta yer alan protein daha uzun süre tok kalmayı sağlayarak öğünler arasında yaşanılan açlık krizlerini daha kolay atlatmayı sağlayabilir.

Yoğurdun Zayıflamaya Etkisi

Yoğurt çok önemli bir protein kaynağıdır ve et gibi diğer farklı protein kaynaklarına oranla kalorisi de oldukça düşük olur.

100 gram tam yağlı yoğurt yaklaşık olarak 65 kalori ve günlük protein gereksiniminin %10’una eşit gelen 5.2 gram protein içermektedir.

Diyet yaparken karbonhidrat ağrılıklı besinler yerine daha çok protein tüketmek, proteinin yavaş sindirilen bir besin gıdası olması nedeniyle tokluk hissini uzatmaktadır. Yani 1 kase yoğurt yediğiniz öğünün ardından diğer öğüne kadar açlık veya en azından mide kazıntısı hissetmezsiniz.

 

Hızlı zayıflama ve sağlıklı kilo verme teknikleri. Egzersizler, sağlıklı diyet bilgileri ve diyetisyen tavsiyeleri.

En Önemli Sorun Atıştırmalıklar

Gün içerisinde öğünler arasında yenilen atıştırmalıklar ise zayıflamaya çalışırken karşımıza çıkan en önemli sorunlardan biridir. Yoğurt gibi tokluk hissini uzatan besinler diyetinize bağlı kalmanıza yardım edecektir. Bu alanda yapılan araştırmalarda gün içerisinde öğünler arasında atıştırmalık yemeyen kişilerin yiyen kişilere oranla yaklaşık %22 oranında daha fazla kilo verdiklerini ortaya koymuştur.

Yoğurt Yağ Yakar, Kas Kütlesini Arttırır

Yoğurdun yararları tokluk sadece hissini uzatmakla sınırlı değildir. Yoğurt gibi protein açısından zengin gıdalar, fazla yağın yakılmasını daha da kolaylaştırıyor ve kas kütlesinin artmasını sağlar.

Tabii bu durum kalori kontrolü yapıyor ve harcadığınızdan daha az kalori alıyorsanız geçerli olacaktır. Aksi durumda, yani beslenmenizde herhangi bir değişiklik yapmadan ve kalori oranını azaltmadan yalnız daha fazla yoğurt tüketerek yağ yakmanız pek mümkün olmayacaktır.

Bel Bölgesine Etkisi

Yoğurdun vücutta yağ yakmaya etkisi üzerine yapılan araştırmaya göre, diyet yaparken düzenli biçimde yoğurt yemek kişinin bel bölgesi yağlarından daha hızlı bir şekilde kurtulmasına olanak tanımaktadır.

yogurdun zayıflamaya etkisi

Diyet Yaparken Yoğurt Nasıl Kullanılmalı?

Gün içerisinde en çok hangi öğünler arasında açlık hissi oluşuyorsa o öğünler arasında düzenli olarak yarım kase az yağlı yoğurt tüketebilirsiniz. Örneğin sabah kahvaltısı ve öğle yemeği arasında sürekli mideniz kazınıyorsa her gün sabah kahvaltısında yoğurt tüketebilirsiniz. Bu şekilde iki öğün arasında açlık hissini ortadan kaldırıp bir şeyler atıştırma gereksinimini yok edebilirsiniz.

Yoğurt Çeşitleri

Sade yoğurt yemek her zaman herkese çekici gelmeyebilir. Ancak bunun için de farklı şekillerde çözümler bulunmuştur. Yoğurdu yağlı ve yüksek miktarda kalorili salata soslarının yerine kullanabilirsiniz. Bu şekilde daha fazla sağlıklı bir alternatif ortaya çıkarmış olacaksınızdır.

Meyveli yoğurt yerine daha az şeker ve kalori içeren normal yoğurt tercih edilmelidir. Normal yoğurt çeşitlerinden ise az yağlı olanları tercih etmek daha az kalori almak bakımından faydalı olabilir. Ama diğer besinlerden aldığınız kaloriyi belli bir miktar azaltabilirseniz diyetinizin bozulmasına neden olmadan yağlı yoğurt yiyebilirsiniz.

Bazı yoğurt türlerinin barındırdığı kalori miktarları şu şekildedir.

– 100 gram meyveli yoğurt 115 cal

– Tam yağlı süt ile elde edilen 100 gr. yoğurt 61 cal

– Yağsız süt ile hazırlanmış 100 gr. yoğurt 56 cal

yogurt

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir