Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginar kış aylarında daha fazla tüketilen popüler bir sebzedir. Enginar genellikle Akdeniz’de yetişen ve sağlık bakımından birçok faydası olan bir besin kaynağıdır. Deve dikeni ailesindendir.

Geçmiş yıllarda çok az üretilmesi nedeniyle bulunması zor ve pahalıydı ancak artık birçok üründe olduğu gibi enginar da rahatlıkla bulunabilmektedir.

Enginar çok iyi miktarda C ve K vitamini içerir. Enginar düzenli olarak tüketildiğinde bünyenin ihtiyaç duyduğu çinko, demir, magnezyum, potasyumu sağlar. Bunun yanında bünyenin lif ihtiyacını ciddi anlamda giderir, kalsiyum açısından da zengin bir besindir.

Enginarın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kolesterole Faydaları

Bu konuyla ilgili yapılan bazı bilimsel çalışmalar, enginarın kolesterol seviyesini sağlıklı oranda tutmak için büyük katkı sağladığını ortaya çıkarmıştır. Enginar yapraklarının kötü kolesterolü sağlıklı seviyede tuttuğu ve düşürdüğü, iyi kolesterol üzerinde ise olumsuz bir etkisinin olmadığı kanıtlanmıştır.

enginar

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Yüksek miktarda lif içeren tüm besinler sindirim sitemi sağlığını  korumak bakımından çok önemlidirler. Bunlardan biri de enginardır. Enginarın barındırdığı lifler özellikle mide sağlığı açısından önemlidir. Aynı zamanda enginarda yer alan asitler midede asit seviyelerinin düzenli oranlarda olmasını sağlar.

Anemi Hastalığına İyi Gelir

Bünyenin bir hastalıktan etkilenmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenler bir araya geldiğinde hastalıklar meydan gelir. Bunlardan biri de anemi hastalığıdır. Bünyenin aşırı düzeyde demir eksikliğine maruz kalması sonucu oluşur. Enginar ise demir bakımından çok zengin bir şifa kaynağıdır. Düzenli biçimde tüketilmesi durumunda bu hastalık ortadan kalkabilir.

Karaciğere Faydaları

Enginarın çok etkili bir antioksidan özelliği taşır. Bu özelliği sayesinde bünye için hayati önem taşıyan tüm organların sağlığının korumasına katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda kolesterolün yükselmesi sonucu karaciğer ve kalbi tehdit eden sorunlar meydana gelir. Aşırı derecede kolesterol sonucu karaciğer, bünyeyi olası zararlardan korumak için emilim yapma ihtiyacı duyar. Bu da karaciğerin yorulmasına neden olur. Enginar kolesterolü sağlıklı oranda tuttuğu için karaciğerin bu ağır yükünü azaltır ve karaciğerin sağlığını korur. Bunun yanı sıra kolesterolü dengeler. Böylece yüksek kolesterolden oluşan felç ve inme gibi tehlikelerden korur.

Etkili Bir İdrar Söktürücü Özelliği Vardır

Enginar yaprakları idrar söktürücü özelliği olarak kullanılmaktadır. Bunun sindirim sitemi açısından yararlı olduğunu söyleyen bazı uzmanlar bulunmaktadır. Bu özelliğin nedeniyle kolon kanseri ve mesaneye karşı çok etkili bir koruyucu olduğu belirtilmektedir. Fakat özellikle ishal sıkıntıları yaşayan kişilerin enginar yapraklarından kesinlikle uzak durmalarını öneririz. Çünkü ishal sıkıntısından dolayı aşırı şekilde vücut su kaybına uğramaktadır, enginar yaprağı tüketerek de bu sorunun daha fazla artmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle dikkat edilmelidir.

Bağışıklık Sistemine Katkısı

Enginarın antioksidan özelliğini belirtmiştik. Ayrıca iyi bir C vitamini kaynağıdır. 100 gramlık bir enginar yaklaşık %20 C vitamini sağlamaktadır. C vitamini bakımından zengin gıdaların tüketimi, bünyenin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, serbest radikallere ve virüslere karşı vücudu korur.

enginar faydasi

Kemik Sağlığını Koruyucu Etkisi

K vitamini kemik sağlığı bakımından önemlidir. Enginar, K vitaminini zengin oranda içermektedir. Bu özelliği nedeniyle kemiklerin sağlıklı yapısının dejenere olmasına müsaade etmez. İçerdiği K vitamini ve lifler vasıtasıyla beyin sağlığını da korumaktadır. Alzheimer hastalığına yakalanma tehlikesini azaltır.

Hücreleri Kuvvetlendirir

Enginar, hücrelerin gerekli hareketleri açısından çok önemli olan B-6 ve niasin fazla miktarda içermektedir. Bu özelliği nedeniyle hasarlı hücrelerin onarılması ve hücre sağlığının korunması noktasında önemli katkısı olur.

Kan Hücrelerini Kuvvetlendirir

Enginar, kalsiyum, demir, bakır, potasyum ve fosfor gibi birçok mineraller bakımından çok zengin bir besin deposudur. Potasyum ve sodyum bakımından zengin olması kan hızını düzenli bir oranda tutmasına yardımcı olur. Bu maddeler aynı zamanda vücut sıvılarının önemli bir bileşeni olur.

Antioksidan özelliği nedeniyle bünyeyi temizleyen sisteme katkı sağlar. Hastalıklarla savaşma noktasında ve mikropları bünyeden atmaya katkıda bulunur. Bakırın özellikle kırmızı kan hücrelerine çok önemli etkisi olmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin sayılarının artmasını ve sağlığının korunmasını sağlar.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir