Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Günümüzde birçok ilacın içerisinde yer alan Isırgan Otu, Isırgangiller ailesindendir.  Mayıs ile Ağustos aylarında çiçek açar ve yıl boyunca yetişmekte olan otsu bir bitki türüdür. Emergenz olarak bilinen tüyleri formik asit ve histamin içermektedir. Bu sebeple cilde değdiğinde kızarıklığa ve kaşıntıya neden olurken ısırgan adını buradan alır.

Isırgan Otu içeriğinde histamin, formik asit, potasyum tuzları ve organik asitler ile C vitamini yer almaktadır. Ayrıca A ve D vitaminlerini de içermektedir.

Isırgan Otunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Böbrek Taşlarının Düşürülmesinde Yararları

Isırgan Otu içerisinde yer alan etkin maddeler böbrekler ve mesanede meydana gelen taşlar ile kumun dışarı kolay atılmasını sağlamakla beraber taş ve kum oluşumunu da önlemektedir. Yaprak, kök ve tohumlarından elde edilen ısırgan otu çayı, böbrekler üzerinde önemli rol oynamaktadır.

isirgan

Cilt Sağlığını Korur

Kurutulmuş ısırgan yaprakları ciltlerde bulunan leklerin ve aknelerin tedavisinde harici olarak kullanılmaktadır. Isırgan otunun yapraklarından daha çok yaprakların içerdiği yağlar, akne sıkıntısı olan ciltlerde cilt toniği şeklinde kullanılır, bunun yanı sıra yara izlerini gidermek açısından da etkili bir yöntemdir.

Yaprakları ayrıca böcek ısırması, suçiçeği ve egzamadan kaynaklanan hastalıkları giderir. Hakiki yağ ile karıştırılarak ciltte zarar gören bölgelere uygulanır.

Saç Sağlığına Faydaları

Isırgan otu sağlık bakımdan birçok yarar sağlamaktadır ve bu özelliği çok eski dönemlerden itibaren bilinir ama ısırgan otunun saç sağlığına da çok faydalı olmaktadır.

-Saç Dökülmesini Engeller

Isırgan otuyla saç kaybının önlenmesi çok eski zamanlardan beri yapılan bir tedavi metodudur. Isırgan yapraklarının kaynatılıp saçların yıkanması sayesinde saçlar dışarıdan desteklenir.  Aynı zamanda bu uygulama kafa derisi sağlığını korur.  Isırgan otu çayı da dışarıdan yapılan bu uygulamaya içeriden destek sağlar ve daha etkili sonuçlar ortaya çıkarır. Bunun için ısırgan otunun yapraklarıyla saçların yıkanması ve ısırgan otu çayının düzenli olarak tüketilmesi saç dökülmesi sorununu yok edebilir.

-Saçların Yeniden Çıkmasını Sağlar

Isırgan otu yalnız saçların sağlığını korumak ya da dökülmesini önlemekle kalmıyor, dökülen saçların tekrarda çıkmasına da yardımcı olabiliyor. Isırgan otlarının yaprakları kükürt ve silis bakımından çok zengindir. Bu da saçların çok daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlar.

ısırgan otunun yapraklarını kaynamış suda 5 dakika boyunca demleyin ve soğumaya bırakmanızın ardından için. Bu şekilde günlük 2-3 fincan ısırgan otu çayı tüketmeniz saç dökülmelerine engel olabilir.

ot

Artrit Ağrıları Giderebilir

Isırgan otu, romatizma ağrılarını gidermede çok etkili yardımcı olabilir. Isırgan otunu 5 dakika boyunca kaynatarak ılımasını bekleyin ve sonra ılık bir şekilde romatizma ağrısının olduğu kısma masaj yaparak uygulayın.

Prostat Hastalıklarını Tedavi Edebilir

Eskiden beri ısırgan otu prostat hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Isırgan otunun kaynatılıp çay şekilde tüketilmesi prostat rahatsızlıklarının azalmasına yardım eder.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önler

Isırgan otunun idrar söktürücü özelliği bulunur. Mesane sorunlarını, küçük boyuttaki taşları hatta böbrek taşlarını dökme özelliği de vardır. Bunun yanı sıra ishal ve dizenteri gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

ısırgan

Alerjiye İyi Gelir

Isırgan otu bitkisinin yaprakları alerjik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır ve özellikle mevsimsel rahatsızlıklardan olan bronşit ve astım alerjilerine karşı etkilidir. Bunun yanı sıra hapşırma, öksürük gibi sıkıntıları da çözebilir.

Kan Yapar

Isırgan otu yüksek oranda demir içerdiği için kan yapıcı özelliği bulunur. Ayrıca kanın temizlenmesine yardımcı olur. Karadeniz bölgesinde çok yaygın biçimde taze ısırgan otlarından çorba yapılmaktadır. Bunun da kan hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir.

Kadın Hastalıklarına İyi Gelir

Düzenli biçimde ısırgan otu tüketiminin kadın rahatsızlıklarına iyi geldiği belirtilmektedir. Menopoz ağrılarını azaltıcı özelliği  vardır.

Vücudu Genel Olarak Korur

Isırgan otunun genel olarak bünyeye birçok yararı vardır. İşte o yararlar…

-İçerdiği vitamin ve mineraller nedeniyle tümör hastalıklarına iyi gelir.
-Sinirim sisteminde oluşabilecek sorunlardan korur.
-Kan dolaşımını hızlandırır.
-Ağız ve boğaz enfeksiyonlarına karşı etkili olur.
-Alzheimer hastalığına yakalanma tehlikesini azaltır.
-Öksürük, bronşit gibi sıkıntıların giderilmesine yardımcı olur ve tıkanıklığı giderir.
-Enfeksiyon rahatsızlıklarını giderir.
-Sigaranın verdiği zararları azaltır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir