Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Gözlere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Gözlere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Vücudun diğer organları, dokuları için olduğu gibi, gözlerin de güçlü ve sağlıklı olması için bazı özel gıdaların düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

Yaşla beraber görüşün zayıflaması, gözlere iyi geldiği bilinmekte olan bazı besinlerle yavaşlatılabilir. Bunlar arasında; C vitamini, bera-karoten (A vitamini),  E vitamini açısından zengin olanları, uzmanlar tarafından göz sağlığı adına en çok önerilen besinler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Aynı zamanda zeaksantin, lutein, çinko ve selenyum içeren besinler gözleri güçlendirmek ve görüşü korumak için tavsiye edilir.

Genel beslenme önerisi ise, farklı renklerde olan meyve ve sebzelerin düzenli olarak tüketilmesi ve vücudu susuz bırakan çay, şekerli gazoz, kahve gibi içeceklerin az tüketilmesi ve günde en az 6 bardak su içilmesi yönündedir.

göz

Gözlere İyi Gelen Gıdalar

Sadece görüşü korumak için değil göz kuruluğunu gidermek için de bazı besinlerden yardım alabilirsiniz.

Aşağıdaki listede yer alan besinler genel olarak göze iyi geldiği bilinen C ve E vitaminleri, beta-karoten bakımından zengin besinlerdir. Fakat sizin sağlık koşullarınıza uygun olarak besin önerileri için bir uzmana danışmanızı tavsiye etmekteyiz.

Beta Karoten Kaynakları: Havuç ve havuç suyu, kabak, tatlı patates, portakal ve portakal suyu, mango, kavun, kayısı, ıspanak, lahana, kırmızı dolmalık biber, balık yağı ve Brüksel lahanası.

C Vitamini Kaynakları: Papaya, turunçgiller ve suları,  ahududu, kiraz, çilek, kivi, brokoli, yeşil ve kırmızıbiber, yaban mersini, lahana, karnabahar.

E Vitamini Kaynakları: Badem ve badem ezmesi, buğday tohumu, fıstık ve fıstık ezmesi, , keten tohumu, avokado, ayçekirdeği ve yumurta.

göze iyi gelen

Zeaksantin ve Lutein Kaynakları: Koyu yeşil yapraklı sebzeler zeaksantin ve lutein için en iyi kaynaklarıdır. ıspanak, kale, pazı, şalgam ve su teresi bu besinlerin arasında ilk sıralarda gelir. Diğer iyi kaynaklar ise; mısır, yeşil bezelye, marul, kabak, brokoli, havuç ve Brüksel lahanasıdır.

Selenyum ve Çinko Kaynakları: Çinko, vücudun A vitami ihtiyacını absorbe etmesine yardımcı olur ve gözleri güçlendirir. Kabak çekirdeği, fıstık, leblebi, istiridye, mayalı gıdalar ve diğer deniz ürünleri çinko bakımından en iyi besinler arasında yer alır.

Dokosaheksaenoik Asit Kaynakları: Gözün dış segmentlerinde ve retinada bulunan oldukça önemli bir yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit, göz sağlığı ve göz sağlığını korumak açısından düzenli olarak alınmalıdır.

Daha çok orkinos, somon, uskumru, ringa, sardalye gibi yağlı, soğuk su balıklarında bulunan dokosaheksaenoik asit için, kabuklu deniz hayvanları da iyi birer kaynak olmaktadır.

Bazı balıklarda bulunan cıva seviyesi yüksek olduğu için, aşırı balık tüketiminin bazı yan etkileri olabilmektedir. Doktorunuz böyle bir durumda balık yerine cıva testi yapılmış olan balık yağı tüketmenizi önerebilir.

göz sağliği

Göz Sağlığı İçin Havuç Tüketin

Çocukluğumuzdan beri, havucun göz sağlığı için en iyi sebze olduğu söylenir ve bu öneri hemen hemen her türlü göz rahatsızlığı olanlar için geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Bazı bitkisel/geleneksel tedavi yöntemlerinin geçerli olmadığı, yıllar içinde yapılmış çalışmalarla kanıtlanmış olsa da “göz ve havuç” için bunu maalesef söyleyemeyiz.

Çünkü göze oldukça iyi gelen beta-karoten için en iyi kaynaklardan olan havuç, göz sağlığını korumak için de uzmanların önerdiği E ve C vitaminlerini de içerir.

1 adet orta boy havuç, günlük olarak A vitamini ihtiyacının hemen hemen 2.5 katı A vitamini sağlamaktadır. A vitamininin formları olan retinal ve retinol, gözün bazı temel fonksiyonları için önem taşır.

gözler

Hafif dereceli olarak A vitamini eksikliği durumunda gece görüşü de belirgin oranda azalmaktadır. İleri derecelerdeki A vitamini eksikliği de kalıcı göz hasarı ile beraber görüşün tamamen kaybolmasına yol açabilmektedir.

1 adet orta boy havuç günlük olarak C vitamini ihtiyacının %7’sini karşılamaktadır. Antioksidan bir vitamin olan C vitamini tendonlar, kemikler ve kan damarı duvarlarının bir parçası olan kolajenin sentezlenmesi için gereklidir. C vitamini eksikliği ise saç dökülmesi, diş eti kanaması, eklem ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açar. Bunu  yanı sıra uzun dönemli C vitamini eksikliğinin ise katarakt riskini yükselttiği bilinmektedir.

1 adet orta boy havuç günlük E olarak vitamini ihtiyacının yaklaşık %2’sini karşılamaktadır. Yağda çözülen bir vitamin olan E vitamini, kalp sağlığını korumak başta olmak üzere ve katarakt, damar tıkanıklığı riskini azaltır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir