Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Pırasa son derece besleyici ve sağlık açısından çok yararlı bir sebzedir. Kozmetik endüstrisinde yaygın biçimde kullanılan pırasa ilaç sektöründe ise ayrı bir yeri bulunur.

Pırasanın içerdiği kükürt ve flavonoidler kombinasyonu pırasayı çok değerli kılar. Pırasa bütün mevsimlerde bulunabilmesine rağmen mevsimi daha çok ilkbaharda başlar.

Pırasa etkileyici oranda flavonoid içerir ve özellikle de kaempherol ve kükürt oranı dikkat çekici düzeydedir. Bunların yanı sıra lif bakımından da zengindir ve A,E,K vitaminleri içerir. Özellikle A vitamini bakımından inanılmaz zengindir. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, manganez, bakır, demir yanında niasin, Piridoksin, Pantotenik gibi vücut bakımından hayati önem taşıyan bileşen ve mineraller içerir.

pirasa

Pırasanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Pırasanın barındırdığı besinler özellikle çok geniş bir alanda cilt sağlığına hizmet etmektedir. Cilt açısından harika besinler barındıran pırasa ayrıca,  kalp, kan, göz, sindirim sistemi, kemik sağlığını yakından ilgilendiren mineral ve vitaminler içermektedir.

Cilt Sağlığına Faydaları

Etkili bir idrar sökücü olan pırasa, bu özelliği sebebiyle cilt sağlını da olumlu olarak etkilemektedir. Cilde parlak bir görünüm kazandırır ve vücudun temizlenmesini sağlar.

Pırasanın yeşil yapraklarının beyaz bölümü, diğer bölümlerinden yaklaşık 100 kat fazla beta-karoten ve 2 kat C vitamini içermektedir. Pırasa A, C, E vitaminleri kombinasyonu yanı sıra içerdiği diğer bileşenler ve mineraller vasıtasıyla cildi güneş ışınlarından korumaktadır.

Saç Sağlığına Faydaları

Pırasa demir, C vitamini, manganez ve folat gibi mineraller bakımından iyi bir kaynaktır. Pırasa tüketimi saç sağlığı açısından hayati önem taşır.

C vitamini ve demir bakımından çok zengin olan pırasa, saçların dökülmesini önleyebilir. Bunun yanı sıra saç köklerini kuvvetlendirir, hatta dökülen saçların yeniden çıkmasına yardım eder. Saç dökülmesine sebep olan anemi srahatsızlığını ortadan kaldırabilir.

pirasa faydasi

Damar Sağlığını Korur

Pırasa damarların dayanıklılığını daha da arttırır ve hipertansiyon tehlikesini azaltır. Pırasa ayrıca vücutta yer alan bütün dokuların sağlığını büyük oranda koruyan K vitaminini bol oranda içermektedir. Bunun sonucunda sağlıklı damar sisteminin meydana gelmesine katkıda bulunur. Kan dolaşımını da hızlandırır.

Kalp Saplığına Katkısı

Pırasa kalp sağlığı açısından çok önemli mineral ve vitaminler barındırmaktadır. Özellikle damar ve kan sağlığı için  önemli bir rol oynayan pırasa dolaylı biçimde kalbin yorulmadan çalışmasına katkı sağlar.

Kronik İnflamatuar Hastalık Tehlikesini Azaltır

Kronik inflamasyon, kalp sağlığı açısından zararlıdır. K vitaminini bol oranda içeren pırasa obezite, romatizmal arterit ve diyabet gibi kronik iltihaplı rahatsızlıklar ile mücadele anti-inflamatuar özelliği yardımıyla fayda sağlayabilir.

Sindirim Sistemi Sağlığını Korur

Sindirim sistemi dostu besinler arasında olan pırasanın sindirimi koladır ve sindirim işlemi açısından da organlara yardımcı olur.  Mide, bağırsaklar ve böbrek için yararlı mineraller içermektedir.

Kansere Yakalanma Tehlikesini Azaltır

Pırasa kötü huylu tümörlerin meydana gelmesine sebep olan unsurları yok eder Prostat, yumurtalık ve kolon kanserlerine yakalanma tehlikesini azaltabilir.

pirasa yemegi

Kilo Vermeye Yardım Eder

Pırasa kilo vermeye yardımcı olur. Çünkü doğal bir iştah kapatıcıdır. Pırasanın yüksek oranda lifler barındırması uzun süre boyunca açlık hissini bastırır. Bunun yanı sıra çözünür ve çözünmez lifler sebebiyle bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar.

Göz Sağlığını Korur

Pırasa zeaksantin ve lutein bakımından zengindir ve bu maddeler ise göz sağlığı için hayati önem taşır. Bu maddeler, göz zarlarını mikroplardan ve zararlı güneş ışınlarından korur.

Hamilelikte Yararlıdır

Pırasa, B9 vitamini açısından zengindir. Folatlar, hamile kadınların günlük beslenme sürecinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu madde aynı zamanda yeni hücrelerin oluşması açısından gereksinim duyulan başlıca maddeler arasında yer alır.

pirasa

Kolesterolü Dengeler

Pırasa bağırsak hareketlerini kolaylaştırır ve kolesterol düzeylerini azaltmada büyük bir rol oynar. Ayrıca vücudun fazla kolesterol potansiyelini dışarı atar,  karaciğerde kolesterol üretimini azaltır.

Antioksidan Özelliği

Pırasa, serbest radikallerin önlenmesi en başta olmak üzere yaşlanmayı yavaşlatması gibi sağlık bakımından bir çok önemli alanda vücuda yardımcı olur.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir