Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Gümüşler Nasıl Temizlenir

Gümüşler Nasıl Temizlenir

  • Bir çok kişi tarafından sıkça tavsiye edilen, sigara külü veya diş macunu, ile ovma, halıya sürterek parlatma gibi yöntemler ilk başta istediğimiz temiz görüntüyü verebilir; ancak bu yöntemler gümüşlerimizi çizer ve uzun vadede kararmalara, geri dönüşü zor zararlara yol açar.
  • Son yıllarda geliştirilmiş bulaşık makinelarinde, gümüşlerin yıkanabileceği belirtilmektedir. Yine de makinemizi satın aldığımız yerle iletişime geçip bu konuyla ilgili bilgi almak yararlı olacaktır. Yüksek ısılar ve bulaşık makinesinde kullanılan deterjanlar gümüşe zarar verir.
  • Temizlik esnasında, gümüşleri çizme riski olan sert sünger ve bezler veya bulaşık telleri kullanmamalı, pamuklu kumaşlar tercih etmeliyiz.
  • Yıkama ve parlatma işlemi sırasında lastik eldiven yerine nitril eldiven (kullan at ameliyat eldivenleri veya iş eldivenleri) kullanmalıyız. Nitril eldivenlerde, gümüşe zarar veren sülfür bulunmaz. Parlatma sırasında pamuklu eldiven de kullanılabilir.
  • Gümüşleri muhafaza ederken çok dikkat etmeliyiz. Etrafında temas ederek onları çizebilecek veya karartacak cisimler bulundurmamalıyız.

gümüş nasıl temizlenir

Temizleme ve Parlatma Nasıl Yapılır?

  • Birçok markette, gümüş temizliği için kullanılabilecek özel ürünler satılmaktadır. Bunlardan faydalanabiliriz. Pamuklu bir bezin üzerine damlattığımız yeterli miktardaki temizleyiciyi, gümüşün üzerinde gezdirerek uyguluyoruz, bezin kuru tarafı ile sildiğimiz yeri kuruluyoruz. Temizleme işlemi sırasında, gümüşe çok bastırmamıza gerek yok. Bu gibi maddeler, aynı bölgeye uzun süre uygulanırsa kararma yapabilir. Gümüş kararmadan önce sararır. Buna yol açmadan, gümüş temizleme işini sonlandırmalıyız.

Karbonat ile gümüş temizleme:

  • Karbonat ve ılık su ile bir macun hazırlayarak gümüşleri temizlememiz mümkün. Ancak bu karışımı uygularken gümüşü çizme riskimiz de bulunmakta. Bu yüzden öncelikle bizim için çok değeri bulunmayan bir gümüş eşyamızın küçük bir bölümünde deneme yapabiliriz. Hazırladığımız macunu kullanırken koton bez kullanıyor, temizleme işi bittikten sonra bol su ile gümüşü yıkıyoruz. Ardından yine çizmeyecek yumuşak bir bezle kurulama ve parlatma işlemi uyguluyoruz.

Gümüş temizliğinde uygulanan alternatif bir yöntem:

  • Plastik veya cam bir kaba sıcak su koyuyoruz. (parlatmak istediğimiz gümüşlerin boyu kadar) Sıcak suyun içine karbonat ve aynı miktarda sofra tuzu ilave ediyor, eriyene kadar karıştırıyoruz. Tuz ve karbonatı mümkün olduğunca bol kullanmalıyız. Sıcak su bu maddeleri eritemeyecek kadar doyduğunda karışım hazır demektir. Ardından tabanı kaplayacak kadar alüminyum folyo parçası alıp kabın tabanına seriyoruz. Kararmış gümüşleri, tabandaki folyoya temas edecek şekilde suyun içine koyuyoruz. Bir süre sonra gümüşün parlamaya başladığını göreceğiz. Bu işlem sırasında gümüşleri çevirip yukarıda kalan yüzlerinin de folyoya temas etmesini sağlamalıyız. İstediğimiz sonucu elde ettikten sonra gümüşleri karışımlı sudan çıkartıp temiz su ile duruluyoruz.

 

https://youtu.be/ONVz03GObZY

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir