Anasayfa / Anne / Çocuk / Hamilelik Depresyonu Nasıl Geçer?

Hamilelik Depresyonu Nasıl Geçer?

Yalına çalışmalar neticesinde hamile bayanların yüzde 33’ü gebeliğe bağlı psikolojik sorunlar yaşayabiliyor. Bazı kişiler tedaviye başvursalar dahi tedaviye başvuranların şu an için yetersiz olduğu görüşündeler. Duygularda farklı anlar yaşandığı için kişilik durumlarında değişiklikler olabiliyor. Bedende olan değişikliklerin yanı sıra, iştah ve uyku sorunu en baş problem. Farklı sorunlar yaşayan kişilerde farklı depresyon durumlarına rastlanılabilir.

gebelik dönemi

Depresyonun ileri durumlarında kendiniz için endişelendiğiniz gibi bebek için de endişeleriniz artmaya başladığında ve bu durum sizleri rahatsız ediyorsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Ruh halleriniz değişiklik gösterebilir ya da keyif aldığınız şeyler artık size saçma gelebilir. Suçluluk duygusu hissetmeniz veya çevrenizdeki kişilere karşı ilgisiz olmaya başladıysanız, doktora gitme zamanınız gelmiştir.

Yorgunluk, dikkat eksikliği, kilo alma sorunu, değersiz olduğunuzu düşünmeniz ya da umutsuzsanız sizler de hamilelik depresyonu başladı, demek. Bazı gebeler ise sürekli uyuma ya da hiç uyumamam eğilimi yaşar. En son aşaması ise intiharı dahi düşünenler. Yalnız hamilelik geçirenlerde bu belirtiler daha çok görülür.

gebelik stresi

Hamilelik depresyonu özellikle boşanmış ya da aralarında sorun olan kişilerde daha sık görülür. Genç yaşta anne olanların yanı sıra 40 yaş üzeri anne adaylarında da görülür. Geliri düşük olanlar, hamile kalmak istemeyenler, çocuk sayısı üçten fazla olanlarda da sıklıkla görülür. Özellikle aile içinde geçimsizlik problemi yaşayanlarda sık görülen bir durum.

Hafif ya da orta dereceli bir psikolojik durumda doktor eşliğinde ilaç alabilirsiniz Psikoterapi yöntemleri her zaman işe yarar. Omega- 3 besin takviyesi ya da doktor kontrolünde gerekli ek destekleri almalısınız. Işık tedavisi ruhu rahatlatır. Ilık tedavisi alabileceğiniz gibi güneşten devamlı yararlanmaya çalışın. Çinlilere özgün yöntem olan akupunktur ile rahatlama tekniğinden faydalanabilirsiniz.

gebelikte depresyon sebepleri

Hamile kalmadan önce depresyon ilacı kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak bırakın. Kadın doğum doktorunuza her şeyi anlatmalı ve olacak problemleri baştan önlemelisiniz. İlaç tedavisi alırken birden kesenlerde özellikle hamileyken yeniden depresyona girme ihtimalinin yüksek olduğu görüldü. Bu nedenle hamilelikten önce hangi ilacı kullanıyorsanız bunları baştan söylemeli ve doktorunuza danışarak bırakma yollarını denemelisiniz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Anne adayları için en doğru ve sağlıklı beslenme biçimi; azar azar ama sık sık yemektir. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir