Anasayfa / Anne / Çocuk / Hamileyken Emzirmek Sakıncalı Mı?

Hamileyken Emzirmek Sakıncalı Mı?

Günümüzde her geçen gün çeşitli sorular ve cevapların birbirini kovaladığı konular vardır. Bu konulardan biride hamilelik konusudur. Hamilelik ile alakalı her geçen gün farklı durumlar oluşuyor ve yeni gündem meseleleri hamile adayı bayanların aklını bulandırıyor. Bu meseleler arasında son zamanlarda pek çok merak edilen bir konu var. O da hamileyken bebek emzirme durumudur. Yani emzirilmeye ihtiyacı olan bir bebeği olan annenin aynı anda farklı bir bebek bekleme durumudur.

bebek beslenmesi

Bu konu ile alakalı çeşitli söylentiler var. Bu söylentilerden en bilindik olanı da, emzirme dönemindeki annenin süt tarafından korunduğu inanışıdır. Fakat bu inanış bilimsel olarak tıpta kanıtlanmış bir durum değil. Bunun akabinde birçok bayan korunmadığından dolayı henüz emzirme çağında bir bebeği varken yeniden hamile kalabiliyor. Ve günümüz şartlarında bebek bakmanız zorluğu daha doğrusu yeni doğmuş bir bebeğin ihtiyaçlarının fazlalığından dolayı tam bu esnada gelen hamilelikler sonlandırılabiliyor. Bu oldukça üzücü bir durum. Bunun yanında anne ve baba bebeğin doğmasına yönelik karar verdiğinde de emzirme ve hamileliğin bir arada yürüyüp yürümemesi noktasında kararsız kalıyorlar.

bebek emzirme

Doktor Yardımı Almanız Şart

Peki hamileyken emzirmenin bir zararı var mıdır? Bu soruya karşı birçok cevap verilebilir. Öncelikle metin olmak gerekiyor. Kötü düşünmemek ve kendinizi de negatife itmemek gerekiyor. Çünkü bu hem sütünüze hem de hamileliğinize yansıyacak bir durumdur. Düşük ihtimalinin olmaması sizi rahatlatmalı. Böyle bir ihtimal yok. Ancak hamileyken emzirmek süt miktarının kıvamını değiştirebilir. Bu noktada doktor yardımı almanız da yarar vardır.

hamileyken bebek emzirmek

Doktorunuzun da telkinleri ile sütünüzün azalması ya da bebeğin zarar görmesi ihtimaline karşın ek gıdaya başlamanız doğru olacaktır. Böylece her iki bebeğinizi de sıkıntıdan ve zarardan korumuş olacaksınız. Bunun yanı sıra bu durumdan sizde olumsuz etkilenebilirsiniz. Aynı anda hem emzirmek hem de bir yandan başka bir can taşımak sizi fazlasıyla yorabilir. Bu duruma karşı yapmanız gereken de önlem almak olacaktır. Doktorunuzun size vereceği program ile sağlıklı bir hamilelik geçirebilir, öte yandan bebeğinize de verimli bir anne olabilirsiniz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tuvalet Eğitimi Çocuğa Nasıl Verilir?

Henüz yeni doğmuş bir bebeğin kasları güçlü olmadığından tuvaletini tutamaz. Kasların gelişmesiyle birlikte çocuğun zihinsel …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir