Anasayfa / Anne / Çocuk / Hamilelikte Konserve Ton Balığı Yemek Zararlı mı?

Hamilelikte Konserve Ton Balığı Yemek Zararlı mı?

Gebelik döneminde bebeğin gelişimi için balığın önemi çok büyük. Bebeğinizin beyin ve gelişme fonksiyonlarını tamamlamasına yardımcı olan Omega- 3 bakımından zengin bir gıda. Hamilelik döneminde hangi balıkların tüketilmesi ve miktarı çok önemli. Konserve ton balığı içinde belli miktar cıva bulunduğu için bebek üzerinde olumsuz etkileri olabiliyor. Cıva, anneden bebeğe direk geçebilen bir madde.

Hamilelik Döneminde Hangi Tür Balıklar Yenmeli?

Hamile bayanların çok düşük miktarda civa içeren balıkları haftada iki kez tüketmelerinde bir sakınca yok. Kılıçbalığı ve köpekbalığı yüksek miktarda cıva içerir bu nedenle hamilelik süresi ve emzirme döneminde yenmesi önerilmez. Konserve ton balığı hakkında ise farklı görüşler var.

Civa, bedende birikince bebeğe zarar veriyor ve bebeğin beyin gelişimini riske sokuyor. Bu nedenle düşük miktarlarda konserve ton balığı yemenizde sakınca olmadığını savunan Jinekoloji Dr. Karen Filkins, az miktarda tüketildiğinde sorun olmadığını belirtti. Haftada 200 gr. Ton balığı tüketiminin bebeğe ve anneye zarar vermeyeceği görüşünde. Konserve ton balıklarını güvenli yerden aldığınız zaman endişeye kapılmaya gerek olmadığını da sözlerine ekledi.

hamilelikte yenecek besinler

Hamilelik süresi ve emzirme döneminde konserve ton balığı tüketmenin zararlı olduğu görüşünü savunan Gıda ve Beslenme Uzmanı Jean Halloran, konserve ton balıklarının bazılarının çok yüksek miktarda civa içerdiğini belirtti. İlk araştırmasında light konserve tüketiminin zararlı olmadığı görüşünü savunsa da yapılan araştırmalar neticesinde light konservelerde de civa miktarının yüksek olduğu saptandı. Çok az bir miktar civa dahi bazen bir bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde özellikle güvendiğiniz yerden balık almaya özen gösterin. Konserve ton balığı hakkında farklı görüşler olduğu için en uygunu balığı taze olarak ve döneminde tüketmeniz. Ton balığı seviyorsanız mutlaka denizden gelen ve taze olanları tüketin. Sardalye, karides, hamsi, levrek hamilelik döneminde yenilebilecek balık türleri. Hamilelik döneminde balık tüketiminde de aşırıya kaçılmaması gerekiyor. Haftada iki  ya da üç kez balık tüketimi anne ve bebek sağlığı için gerekli miktar. Düzenli ve gerekli miktarda alınması çok önemli.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Anne adayları için en doğru ve sağlıklı beslenme biçimi; azar azar ama sık sık yemektir. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir