Anasayfa / Yaşam / Kariyer / Stajda Başarılı Olmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stajda Başarılı Olmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kariyerinizi daha iyi şekillendirmek ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için iş hayatının en önemli basamağı stajdır. Başarılı bir staj dönemi geçirdiğiniz zaman işe alımınız daha kolay hale gelir. Staja girecek olanların şimdiden dikkat etmesi gereken noktaları iyi araştırması ve başarılı bir stajın geçmesi için nelerin yapılması gerektiğini bilmesi gerekir.

stajda başarılı olmanın yolları

Başarılı Bir Staj için Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Staj yapacağınız şirketin size uygun olup olmadığını çok iyi araştırmalısınız. Şirketi, internetten araştırabilirsiniz. Şirket hakkında çıkan haberleri takip etmelisiniz. Staj yapacağınız şirketin kurumsal kimliğini araştırmalı ve sizlerden neler isteneceğini önceden bilmelisiniz. Staj öncesi iyi bir araştırmayla, staj yapacağınız kurum hakkında fikir sahibi olabilir ve nasıl davranmanız gerektiği hakkında fikirler alabilirsiniz.

staj öğrencileri

Staj süresi boyunca çalışma arkadaşlarınızla tanışın ve her zaman güler yüzlü olun. İyi bir izlenim bırakmanız için çok dikkatli olmalısınız. İşe kesinlikle geç kalmamaya özen gösterin. Tam zamanlı çalışma sistemi gibi saatinde işe gelin. Sorun olduğu zaman mutlaka müdürünüze bildirin. Sorumluluk sahibi olduğunuzu göstermeniz iyi bir izlenim yaratır. İş yerinize uygun kıyafetler seçin. Abartılı makyaj,  mini etek ve uygun olmayan kıyafet tonları ile iş yerine gitmeyin. Bakımlı ve temiz olmak çok önemli.

staj görevleri

Sorumluluğunuz gereği hiçbir işi basit görmeyin. Staj döneminde bazen dosya düzenleyebilirsiniz. Sizlere verilen her işi itinayla yapmaya özen gösterin. Staj süresinde çok fazla telefonunuzla ilgilenmeyin. Sık mesajlaşmak iyi bir izlenim bırakmaz. Aklınıza bir soru geldiği zaman mutlaka sorun ve doğru yanıtlarla işlerinize özen gösterdiğinizi belli edin. Tek başına yemeğe gitmek yerine arkadaşlarınızla gitmeye çalışın. Yaptığınız staj bir bakıma çevrenizi genişletir. Memnun olduğunuzu her zaman gösterin.

Staj süreniz boyunca devamlı portfolyo oluşturun. Stajınız bittiği zaman oluşturduğunuz portfolyo sizlere büyük deneyim kazandıracak ve diğer işleriniz için bir bakıma deneyiminizi göstereceğiniz önemli bir referans sağlayacak. İyi bir stajın geçmesi için sorumluluk almayı bilmeli ve iş yerinin tüm kurallarına uygun hareket etmelisiniz. Gelecek iş hayatınızı etkileyecek önemli bir adım.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Fener Taraftarından Şükran Ovalıya Küfür!

Caner Erkin Fenerbahçeden Beşiktaşa transfer olduktan sonra Fenerbahçeyle ilgili fotoğraflarını silmiş sonrasında , fotoğrafları niçin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir